Viimasena selgusid laulupeole pääsevad koorid ja orkestrid. Nendegi hulgas said peole kõik Läänemaa kollektiivid.
XIII noorte laulu- ja tantsupeo Läänemaa kuraator Marju Viitmaa ütles, et ta ei kahelnud kogu ettevalmistusaja jooksul, et kõik Läänemaa kollektiivid läbivad valiku edukalt.
Juhendajad on ära teinud väga suure töö. Polnud lihtne ära õppida selle peo repertuaari. Ettelaulmistel oli meie koore tõesti väga ilus kuulata,“ rääkis Viitmaa.
Ei tea, kas tänapäeval nõudlus üldse enam selline on, et kõik soovijad peale ei saaks?
Nii ja naa. Eeldused erinevate kooriliikide tegutsemiseks on erinevad. Tublisid laulda/pilli mängida oskavaid, tahtvaid ja viitsivaid tüdrukuid on juba lasteaedadest peale rohkem kui poisse. Siit tuleb see, et nais- ja eriti lastekoorid on populaarsemad kui poiste- ja meeskoorid. Segakooride eksistentsi kahjustab samamoodi meeshäälte vähesus. See on üks argument, miks laste- ja mudilaskooride seas võib tekkida konkurents. Kuid kõik kooriliigid on vaieldamatult populaarsemad kui orkestrid. Hääl on olemas igaühel, pillimängu tuleb õppida ja aastaid. Selle kommentaari autori pikaaegse kogemuse põhjal hakkab tekkima esimene arusaam sellest, kuidas mängida koos teistega, umbes teise õppeaasta jooksul. Tasemel kollektiivini on sealt veel päris palju minna.… Loe rohkem »
Aitäh selgitamast! Endise mees- ja poistekoori liikmena kahtlustasingi, et seal on tõsine puudujääk.
Nojah… poiste õpetamise eest lisatasu maksmine tunduks natuke plaanimajandusliku maiguga.
Õnneks – vähemalt pilliõpe pole juba ammu enam vanuse-, soo- ega kehaehituse põhine. 8-aastane tüdruk võib täiesti 64-aastase meesterahvaga samas orkestris mängida.
Õigluse mõttes olgu mainitud seegi, et kuigi Lääne maakonnast polnud laulupeole kandideerimas ühtki puhkpilliorkestrit, leidsid Ridala põhikoolis õppivad lapsed koos oma õpetajaga võimaluse ühineda laulupeo protsessiks naabermaakonnas Lääneranna vallas tegutseva kollektiiviga. Nii et ka selles liigis on esindus täiesti olemas.