Kõrged küttekulud panevad inimesed mõtlema kolimise peale

Lääne Elu

info@le.ee

Kolimine. Foto: Arvo Tarmula

Sellel küttehooaja kõrgete kulude tõttu on oma praegusest elukohast mujale kolimise peale mõelnud 16% Eesti inimestest. 25% tõdes, et ei ole küll kolimist tõsiselt kaalunud, kuid neil on kulude katmisega raskusi, selgus Citadele panga Baltikumi ülesest uuringust.

Panga tellitud küsitluses vastas kaks protsenti Eesti inimestest, et nad otsivad võimalust kolida väiksemasse korterisse, sama paljud sooviks kolida energiatõhusamasse majja, üks protsent kaalub võimalust kolida sugulaste või tuttavate juurde ning 11% tahaks küll kolida, kuid neil pole selleks võimalust.

„Lisaks neile, kes on kaalunud küttehindade tõttu mujale kolimist on veel lisaks veerand Eesti inimestest ehk 25% selliseid, kes mainisid, et uut elupinda nad otsida ei plaani, kuid neil on siiski kulude katmisega raskusi,“ lausus Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen. „Ehk siis kokku ligi 41% vastanutest tunnetab raskusi küttekulude maksmisel.“

Hakiainen lisas, et näiteks Lätis tunnetab raskuski kokku 61% ning Leedus 45% küsitlusele vastanutest. Lätis oli selliseid inimesi, kes pole kolimise peale mõelnud, kuid neil on raskusi kulude katmisega lausa 40%.

„Möödunud sügisel uurisime inimeste käest, et kas ja kui paljud on pidanud mingeid enda kulutusi piirama ja siis selgus, et üksnes 19 protsenti ei ole pidanud piirama ühtegi kulutust. Tundub aga, et ka kulutuste piiramisest ei ole paljude jaoks siiski piisanud ja neil on ikka raskuseid,“ lausus Hakiainen. „Nüüd, kus ilmad hakkavad vaikselt soojemaks minema ja isegi elektri ning gaasi hind on veidi alla tulnud on tegelikult juba õige aeg uueks küttehooajaks valmistuma hakata. Ja eriti just neil inimestel, kes arvete tasumisega vaeva nägid.“

Kui nüüd hakkab kuludest natukene raha üle jääma, siis tasuks seda kasutada võimalusel uue ja sobivama eluaseme leidmiseks või siis olemasoleva kodu energiasäästlikumaks muutmiseks. „Tasub mõelda, kas saate suve jooksul oma kodu soojustada, muretseda energiasäästlikuma küttesüsteemi või lihtsalt koguda rahapuhvrit uueks küttehooajaks,“ tõi Hakiainen näiteks.

Võimalusel võiks vaadata ka varianti, kas kodu remontimiseks saab kasutada näiteks KredExi toetust või jagab mingeid toetusi välja ka kohalik omavalitsus.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Nimi kohustuslik
11 kuud tagasi

No tore, nende küttearvete kõrvalt tuli vaadata kas leiva peale veidike ka vorsti saab ja siin kobruleht soovitab et ostke endale uus kodu? Ei tea mille eest?

enn
11 kuud tagasi

Ilmselgelt tuleb elada oma võimaluste järgi.Kui kulud on suured ,peab mõtlema kuidas edasi.

Metsaelanik
11 kuud tagasi

Aitab ainult troopikasse kolimine.

Vali Reformierakond!
11 kuud tagasi

EL-is kahanes ainsana Eesti majandus, mille SKP kukkumine oli ennenägematult suur 4,1 %, 5 rikkamani on veel vist tükk maad minna?

Andrus
11 kuud tagasi

Varsti tulen ja teen asja ära.

kuhu
11 kuud tagasi

mandrile kobruleht soovitaks eestlastel kolida

ikka
11 kuud tagasi
Reply to  kuhu

sinna, kuhu Sulle endale sobib.

seikspiir
11 kuud tagasi
Reply to  kuhu

Ennustatakse, et peagi hakkavad massid hoopis lõunast põhja poole liikuma. Külmaga olevat lihtsam hakkama saada kui kuumaga. Pealegi on siin veel magedat vett.

3senti
11 kuud tagasi
Reply to  kuhu

Es tea palju Lähtrus elamine maksab

penskar
11 kuud tagasi

Reformierakondlik edukas Eesti…..

Maksja
11 kuud tagasi
Reply to  penskar

Edukas on Eesti ikka. Võib-olla on elamispind sissetulekuga võrreldes liiga suur. Pole vaja tühja maksta. Korter vaja siis väiksema vastu vahetada.