Konkurentsiamet kehtestas Enefit Poweri ajutise elektri tootjahinna, mille alusel hakkavad elektrimüüjad 1. oktoobrist tarbijatele universaalteenust pakkuma.
Konkurentsiameti kehtestatud tootmishind on 154,08 €/MWh ehk 15,4 senti/kWh. Tootmishind ei ole lõplik hind tarbijale, sellele lisandub veel ka elektrimüüja müügikulu, mõistlik kasum ja käibemaks.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul on universaalteenus üks valikuvariant tarbijatele, kes on praegu valinud väga kõrge hinnaga fikseeritud elektripaketi või on jäänud börsipaketile. „Täna kehtestatud hind on kindlasti abiks neile tarbijatele, kes on jäänud endale madala hinna fikseerimisega hiljaks. Oluline on rõhutada, et kallimat elektri hinda maksvad kodutarbijad ei pea universaalteenusele üle minemiseks midagi tegema, teenust pakkuvad elektrimüüjad viivad nad teenusele automaatselt üle ning annavad sellest kliendile eraldi teada. Kui see variant ei sobi, tuleb pärast vastava teate laekumist sellest oma elektrimüüjale ka teada anda,” märkis minister.
Konkurentsiameti juhi Evelin Pärn-Lee sõnul koosneb ajutine tootmishind kolme Enefit Poweri tootmisseadme kuludest, sh on hinna sisse arvestatud vajalikud tegevuskulud, investeeringud, CO2 kulu ja mõistlik ärikasum. „Konkurentsiamet tegi ajutise universaalteenuse otsuse tasakaalustatult – lähtusime nii sellest, et tulemuseks oleks mõistlik hind tarbijale, aga ka jälgisime ka seda, et tootjale oleks tagatud suutlikkus toota.”
Universaalteenuse näol on tegemist riigipoolse valikmeetmega, mis aitab inimestel maandada riske ja leevendada tuleva talve potentsiaalseid hinnatõuse. Universaalteenusele viiakse automaatselt üle kõik kliendid, kelle kehtiv elektripakett on kallim. Sellega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud.
„Oleme viimastel nädalatel olnud konkurentsiametiga tihedas suhtluses ja andnud omalt poolt võimalikult varakult kogu vajamineva info,“ ütles Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola. „Täna avalikustatav universaalteenuse hind on ajutine, see ei kata Enefit Poweri kulusid. Nüansse, mida arvesse võtta on palju ja läheme selle protsessiga edasi. Loodame, et tegelik tootjapoolne hinnataotlus saab lähiajal kinnitatud,” lisas ta. Enefit Poweri esitatud taotluses Konkurentsiametile oli hinnaks 181,83 eurot megavatt-tund (18,18 senti kilovatt-tund).
Eesti Energial on kohustus müüa elektrit universaalteenusena nii kodutarbijatele kui kõigile elektri edasimüüjatele alates selle aasta 1. oktoobrist kuni 30. aprillini 2026. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.
Kui tarbija otsustab oma seniselt paketilt minna üle universaalteenusele, ei saa eelnõu kohaselt elektrimüüja küsida 30. septembrini 2023. aastani tarbijalt leppetrahvi.
on ajutine, ullikeste rahustamiseks, edasi näeme el. müüjate nutulaulu kahanevatest kasumitest
Minul tekkis küsimus et mis on MÕISTLIK kasum, mis liidetakse sellele mittemõistlikule hinnale? Ja kokku saame ikka ilusa suure numbri!
Läänemaailmas jääb see 3 – 4 protsendi juurde, meil ma ei teagi, 20 äkki, alla selle ei pidavat olema mõtet äri ajadagi.
Peab hakkama elektrit varastama julmalt pättide tagant
Tean keegi nippe nõkse? 🥰
Hakkad iseenda tagant varastama?
Mis maksab,mis maksab-targad on väljapakkunud,et kui lisada k/m,müügimarginaal ja veel nipet näpet siis 19 senti kW/h aga õelad matemaatikutest asjatundjad pakuvad ca 25+ senti kW/h seega arvatavasti jääb see 30 sendi piiridesse.MW/h keskmiselt ca 300 €.
Mis see kilovitt tund maksab siis???
On raske öelda välja see nr???🙄
jura mõista, peab läbima kolmekuulised jämejala kursused
Kuulasin ka raadiost selgitusi 🤔
Mitte emmigi ei saanud aru
Homme on 1.oktoobet ja ma ei tea palju kilovitt tund voolu mulle maksma läheb
Kui muidu aru ei saanud, siis arve pealt näed pärast. Egs see salastatud pole ju.
Olemegi talvel päästetud – ainult 6X kõrgem el/hind kui aasta tagasi ja ainult 30% ettevõtetest lähevad pankrotti ja 50% elanikest langeb absoluutsesse vaesusesse….. siiras tänu Kajale selle eest!
Sa rohkem trolli moodi, need ei saa muhvigi aru!
asi on huvitavaks tehtud, et oleks rohkem võimalusi hinnaga mängimiseks. Me ei tohi unustada ka võrgutasu …, mis kõik kokku moodustavad tegeliku elektri hinna ja see ei saa teps sugugi mitte normaalne hind olema! Keerdkäike vajatakse ikka ju valede varjamiseks!
Kas just valede varjamiseks, aga mida keerulisemaks sa inimesele numbrite mängu teed, seda lihtsam on enda kasu sealt kätte saada. Ei teki suuremat kisa, sest keegei ei saa emmigi aru. Nagu tehti mingid otsused justkui inimeste heaks, aga rahakotis raha jääb järjest vähemaks.
Pealkiri on ju eksitav, tootjahind ju ei selgunud protsessi käigus, vaid määrati riigi poolt läbi Konkurentsiameti. Tootjahind oma tootmisvarade vastu oli ju hoopis teine, kui see mis kinnitati. Kas see on normaalne olukord, kus riik poliitikute isikus määrab turu asemel ettevõtete kasumimarginaali ja kaupade/teenuste hinnad? Seda kusjuures proovib teha ka Euroopa Komisjon energiaettevõtetega, selmet likvideerida süsteemsed vead ja poliitiliselt määratud äpardunud piirangud. Odava elektrihinna toob toimiv turg, hetkel on EL energia- ja kliimapoliitika tekitanud turutõrked ja puuduvad tootmisvõimsused (tuletage meelde 2-3 aastast odavat elektrihinda, mida börs ja toimiv turg pakkusid). Plaanimajandus ja sotsialism ei too õnne õuele.
Kas teie polegi tähele pannud, et elu on pidevas muutumises? irw