Kristen Michal: Venemaa on bensiinijaam, mis teeskleb riiki

Lääne Elu

info@le.ee

Riigikogu majanduskomisjoni esimees (Reformierakond) Kristen Michal
Riigikogu majanduskomisjoni esimees (Reformierakond) Kristen Michal

Ameerika Ühendriikide kunagine presidendikandidaat, senaator John McCain on öelnud surematu lause: Venemaa on bensiinijaam, mis teeskleb riiki.

McCain, kes oli Venemaa suhtes Eestiga sarnaste hoiakutega, on nüüdseks siit maailmast lahkunud, kuid võti idanaabri toimimise mõistmiseks leidub just selles lauses. Venemaa ekspordituludest moodustab gaas 11 protsenti ja nafta rohkem kui kolmandiku, täpsemalt 37 protsenti, ja pool sellest tuleb Euroopast. See annab majandust mõistvale inimesele ka selge signaali, et kui need torud kinni vajutada, on mõju Venemaa režiimile kolossaalne.

Putini klanni jaoks on tegemist elutähtsate torudega. Need on kanalid, mille kaudu tuleb hapnik ehk välisraha. Selle rahaga hoitakse ülal repressiooniaparaati, propagandaasutusi, ostetakse sõpru maailmas, riigijuhtidest riikideni. Rääkima sellest, et selle rahaga peetakse ülal tsiviilisikute, naiste ja laste tapjaid, Vene varaste armeed Ukrainas.

Eesti on senises kriisis silma paistnud erakordselt tugevate sõnumitega. Kui on olnud kriise, kus oleme ise olnud kriitilised, siis selles kriisis on aus öelda, et Eesti nähtavus maailmas on võimas. Suur süda on meid viinud abistamises esimeste hulka. Aitamine pole kunagi võistlus, kuid selgitustöö Euroopas, et surve peab pidevalt kasvama, on võrreldav maratoniga.

Vene gaasist ja naftast loobumine on väärtusotsus, Eestis on see tehtud. Eestis langes otsus, et Venemaa rahakotti ei täideta, üsna kiiresti. Me ju teame, et ehkki Eesti või Baltimaad, lääs või Euroopa pole ametlikult sõjas, kaitseb Ukraina ka meie vabadust. Nii on lihtne teha väärtusotsuseid, meie ülesanne on teha kõik idanaabri pärssimiseks ning kallutada sama tegema ka kõiki, kes kuulavad ja näevad. Kõiki, kel on süda.

Energeetikas tähendab otsus, et me Vene gaasi ja naftat ei tarbi, seda, et peame üle minema teistele tarnijatele. Gaasivaldkonnas on valitsus värskelt teinud ajaloolise otsuse: ei ühtegi Vene gaasi molekuli meie tarbimises. Eesti soetab endale 1 TWh jagu gaasivaru lisaks ning rajab kahasse Soomega uued võimekuse LNG-gaasi tarbida.

Selleks rajab Elering vajamineva torustiku ja Alexela ehitab kai ning kahasse Soomega hakkame rentima laeva, millelt saab veeldatud gaasi torustikku suunata. Mida see tarbijale tähendab? Esimesena tähendab, et gaasivarustusega saame hakkama, hoolimata Venemaa mängudest. Teiseks, kodukütjad jt kaitstud tarbijad on kaetud iga ilma ja olukorraga. Lisanduv võimsus tagab regioonis tervikuna, Baltimaades ja Soomes, ka tööstuste hakkama saamise. Hinnakõikumine küllap tuleb, ehkki gaasimüüjad praegu kinnitavad, et kasvu ei tule. Aga sellest olulisem on teadmine, et tuba on vajadusel köetud ja masinad töötavad.

Kriis toob uusi lahendusi energeetikas. Keskpikas plaanis – kaks, kolm, viis aastat – tähendab see teatud ümberorienteerumist ka energeetikaturul. Tallinnas, minu kodulinnas, on juba juttu olnud ideest kütta Helsingi ja Stockholmi eeskujul osa linna reo- ja merevee soojusega. See oleks keskkonnasõbralikum kui fossiilse gaasi kasutamine (tipukoormused jäävad küllap nii või teisiti) ja soodsam tarbijatele. Seega, kui kriisis midagi head näha, siis looduskeskkonna kaitse ja liikumine rahaliselt säästlikuma elu poole on kindlasti kõigi huvides.

Kogu Eestis on käimas tuule- ja päikeseenergeetika buum, samuti käib elamute energiasäästlikumaks muutmine. Rasked ajad toovad kiired muutused ja energeetikas on need paremuse suunas.

Kokkuvõtteks: bensiinijaam nimega Venemaa jääb kuivale siis, kui ise nende toodangust loobume. Ja veel enam – kui suudame veenda selles ka meie sõpru Euroopas. Aga iga päev sõda toob neid otsuseid lähemale nagu ka Ukraina võitu. Jõudu meile kõigile ja Ukraina rahvale!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Huvitav...
1 aasta tagasi

…mis siis teised riigid oleks? Hiina(jt.Aasia riigid) on rikaste riikide töökoda, mis teeskleb riiki? India on inglisekeelse maailma IT-tugi, mis teeskleb riiki. Aafrika riigid on rikaste riikide teenindajate teeninduskoolid, mis teesklevad riike? EU on auto, millel pole kütust ega juhti? Küllap EU ka varsti aru saama hakkab, et et sul ei ole selle koodiga midagi teha, kui vahendeid, millest protsessor ja kõvaketas kokku panna, pole. Siis hakkad sa odavalt koodi müüma, et saada ressursse. Või siis paisub riigiaparaat, mis peab hakkama võitlema salakaubandusega. Juba praegu liigub vene gaas ja nafta viisil, kus kaup on dokumentideta ja “päritoluta” ning maabub riikidesse,… Loe rohkem »

lapsesuu
1 aasta tagasi

kas valge kampsuni mood on jälle tagasi

Külamees
1 aasta tagasi

Peris piinlik lugemine jah. Tark ei ole alahinnata oma vaenlast. Muide üllatavalt paljud asjad on siiski toodetud Venemaal. Näiteks ka klaasist, mis peamiseks ehitusmaterjaliks kujunemas (stekljaška) on suur osa sealt. Energiakandjatest oli juttu, metall, puit (Palivere oma näiteks) jne. Üks lääne arrogantsi vorme ongi halvustada ja pügada neid, kes toodavad vajaliku toorme, ülistada seda, kes siis vahendades ja väärindades varanduse teenib. Nagu vanasti öeldi – sööb ja salgab. Oleks aeg märgata, et selline stiil on maailmas palju pingeid põhjustanud. Kes nüüd ka sellest veel aru ei saa, kütab vaid puid alla sellele solvumiste ja geopoliitiliste lahingute lõkkele. Kahjuks meie valitsuse… Loe rohkem »

tomm
1 aasta tagasi

Dbiilne reformari jutt. Samal tasemel Putini propaga, et ukrainlased polegi rahvus. Aga lääs käitub hetkel nagu Putin jääks igavesti võimule ja Venemaad pole enam kunagi vaja. Saame näha selle poliitika tulemust.

Jenkem
1 aasta tagasi

Pole venemaa poolt ei kummarda tema ees, aga tõesti jätame juba selle sanktsiooni jutu.. kes tuleks oma mijoniliste kraanide juurest ära?? Mitte keegi,see sanktsiooni jutt on puhtalt kergeusklikele tavakodanikele neid on palju vaadates tagasi koroona ajale. Hea soe jutt see sanktsioonidest puhumine, et veel rohkem raha saaks välja pumbata kodanike käest….

Kummaline maailm
1 aasta tagasi

Kuidas lääs ei mõista, et vene energiakandjatest loobumine ei jäta Kremlit naftatuludest ilma. Turg lihtsalt korraldatakse ümber ning maailm tarbib ikka samas mahus samade tootjate naftat edasi, vaid ostjad on muutuvad.

Imelik
1 aasta tagasi

Paistab, et te ei ole asjaga eriti kursis. Venemaa energia on “toksiline” e. küll ära müüakse aga hind on “poolmuidu”. Selline on lääne sanktsioonide mõju, lisaks langeb sellega nende tehniline võimekus selle äriga tegeleda.
Mis on teie “mõttekäigu” mõte? Soovite edasi tarbida Venemaa “odavat” energiat ja rahastada sealset ühiskonnakorraldust? Seda saate teha kolides Narva piiri taha.

naine
1 aasta tagasi

lääs mõistab seda kõike suurepäraselt. Lihtsalt räägitakse suure suuga, et enam ei tarbi vene gaasi aga tegelikult ikka tarbitakse küll. Lollitatakse inimesi, et kõigi silmis head välja näha. Kurb, aga see maailm on nii läbinähtavalt silmakirjalik ja kahepalgeline…..

Kummaline maailm
1 aasta tagasi
Reply to  naine

Täpselt nii! Ei imestaks, kui see sama vene nafta jõuab ringiga meie autode paakidesse hinnaga 2+ eur/l ja meie mõtleme rahulolevalt, et panime Putinile ära. Kahjuks.
Hea näide on Saksamaa ja Prantsusmaa sanktsioneeritud sõjatehnika müük Venemaale.
Küll “ärimehed” leiavad viisi, kuidas venelastega läbi vahendajate äri edasi ajada…

???
1 aasta tagasi

Mis see nüüd siis oli? – kas ajalehtedel on kohustus avaldada mingi aja takka PortoRollo tegelaste mõttetuid soperdisi?