Vaktsineeritust saab nüüd tõendada QR-koodi abil

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Koroonatõend. Foto: Kaire Reiljan
Vaktsineerimissertifikaat. Foto Kaire Reiljan

Alates reedest on COVID-19 vastu vaktsineeritud inimestel võimalik läbi patsiendiportaali luua endale ise tasuta võltsimiskindel vaktsineerimistõend, mis võimaldab edaspidi Euroopa Liidus turvalisemalt liikuda. Tõendit saab kasutada nii nutiseadmes kui ka väljaprinditud kujul.

„Vaktsineerimist tõendava QR-koodiga on esmakordselt võimalik kinnitada, et seal olevad andmed pärinevad riiklikust andmekogust ja on usaldusväärsed,“ selgitas tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse tervisetalituse juhataja Tõnis Jaagus.

„Juunis loome võimaluse samasse tõendisse lisada kinnitatud info ka oma COVID-19 testitulemuste või läbipõdemise kohta,“ ütles Jaagus.

Jaaguse sõnul saavad tõendi endale genereerida hetkel vaid vaktsineeritud inimesed – neile tekib patsiendiportaalis selleks eraldi nupp. „Pärast vaktsineerimist edastab tervishoiutöötaja tervise infosüsteemi immuniseerimise teatise, mille alusel saabki inimene endale selle tõendi genereerida,“ selgitas Jaagus.

„Vaktsineerimistõend on praegu mõeldud eeskätt piiriületusel vaktsineerituse tõendamise lihtsustamiseks ning sõltuvalt sihtriigis kehtivatest piirangutest võib anda vabastuse näiteks eneseisolatsioonist, nagu see on Eestis,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. „Arutelud võimalike siseriiklike kasutusvaldkondade üle seisavad veel ees. Kindlasti ei tohiks erisuste tegemine olla kellegi suhtes diskrimineeriv olukorras, kus vaktsiin ei ole veel kõigile kättesaadav.“

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti hinnangul on ettevõtted näidanud üles huvi vaktsiinitõendite kasutuselevõtu vastu ka riigi siseselt. „Vaktsineerimistõend on mõeldud esialgu vaid vaba liikumise soodustamiseks, kuid tulevikus võib see olla ka üks sobiv lahendus majanduse turvaliseks avamiseks ja lahti hoidmiseks,“ ütles minister Andres Sutt. „Vaktsiinitõendid saaksid pakkuda suuremat vabadust ettevõtjatele ja klientidele ning tagaksid selle, et piirangute leevendamisega ei kaasneks uut nakatumislainet. Selle eelduseks on aga esmalt vaktsiinide kättesaadavus kõigile, et ei tekiks vaktsiinide põhjal diskrimineerimist.“

Vaktsineerimistõend ei ole eeltingimuseks riiki sisenemisel, samuti ei garanteeri see inimesele vabastust eneseisolatsioonist. Reisides tuleb alati arvestada võimalike piirangutega sihtriigis. Eesti vaktsineerimissertifikaadi tehnilise lahenduse valmimine võimaldab meil olla valmis Euroopa rohelise digitõendi kasutuselevõtuks. Euroopa rohelise digitõendi kasutuselevõtuga luuakse piiriülene raamistik vaktsineerimiste, testimise ja läbipõdemise tõendite väljastamiseks, verifitseerimiseks ja tunnustamiseks, et lihtsustada Euroopa Liidu sisest liikumist.

Guardtime’i tervisevaldkonna juhi Ain Aaviksoo sõnul on ettevõttel siiras rõõm tasuta toetada oma oskuste ning VaccineGuard platvormiga Eesti valitsust ja inimesi koroona epideemiast jagu saamisel ning panustada selliselt rahvusvahelisse digitaalsesse koostöösse. “VaccineGuard’i sertifikaadi moodul on võimeline tagama vaktsiinide ja nendega seotud tõendite ehtsust kõikjal maailmas. Koostöö vaktsiinitootjate, rahvusvaheliste abiorganisatsioonide ja riikide valitsustega peaks viima üleilmse kindlustundeni, et võltsvaktsiinid ei jõua inimesteni. Ka vaktsineerimise efektiivsust ja kõrvaltoimeid saab selle platvormi suure täpsusega reaalajas monitoorida igas riigis, sõltumata nende praegusest infotehnoloogia taristust,” ütles Ain Aaviksoo. Lisaks Guardtime’le on vaktsineerimistõendi arendusse panustanud ka Nortal ja Industry62.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
8 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
LEE
2 aastat tagasi

Jah, tatöveerige see endale koos triipkoodiga kuklasse ka

Talumees
2 aastat tagasi

Olen 💉 kuna eesliini töötajana puutun katkuhaigetena kokku pidevalt…
Keelati politseiniku töö mul ja lähen Soome vasikaid jootma 16 eur tund

Hmm...
2 aastat tagasi

…väidavad, et võltsimiskindel!? Oleksin ostnud võltsingu heameelega. Varsti on kuulda tervishoiutöötajate korruptsioonikahtlustustest. Ei saa aru, miks tehakse selliseid minuarust tobedaid otsuseid. Nüüd on tervishoiutöötajad taas löögi alla seatud. Kes musta raha ei tahaks, kui on piisav summa?

Para Doks
2 aastat tagasi
Reply to  Hmm...

Milleks pistise pakkumisega riskida, süst on ju tasuta?

Hmm...
2 aastat tagasi
Reply to  Para Doks

Ei ole ju päris tasuta. Tasuks on su kõige kallim vara, ehk tervis. Ma natukene pelgan seda toorest vaktsiini endale lasta süstida. Pole ju sellega viite aastatki inimene veel elanud. Puudub pikaajalise mõju info. Sellepärast tunnengi huvi muude võimaluste kohta see pass saada.

Para Doks
2 aastat tagasi
Reply to  Hmm...

Haiguse põdemine ju kordades hullem

Hmm...
2 aastat tagasi
Reply to  Para Doks

Kuskohast selline arvamus on võetud?

Nimi
2 aastat tagasi
Reply to  Hmm...

Haigete ja surnute käest.