Juhtkiri: vallavalitsuse nõrk töö

Lääne Elu

info@le.ee

Joonistanud Ott Vallik.

Joonistanud Ott Vallik.

Haldusreform pidi looma tugevad omavalitsused, millel on suuruse tõttu piisavalt raha, et palgata asjatundlikud spetsialistid. Paraku on tegelikkus näidanud, et ilmselt tuleks omavalitsusi veelgi rohkem liita, et need suudaks pakkuda asjatundlikku valitsemisteenust.

Lääne-Nigula vallavolikogu otsus lõpetada Risti tuulepargi eriplaneering viitab kahjuks sellele, et vallavalitsus ei tulnud toime suure ja erakordselt kalli planeeringu majandamisega. Ometi peaks just omavalitsus olema asutus, mis toetab regionaalset arengut sellega, et valla territooriumil hakkavad tegutsema uued ettevõtted. Kui omavalitsus ei saa hakkama ülikeeruliste planeeringute korraldamisega, siis pole uute ettevõtete tulekuks mingit lootust.

Risti tuulepargi puhul lasi vallavalitsus end mõjutada väikesearvulisel survegrupil, kel ei olnud tuulepargi vastu esitada muid argumente peale selle, et ei meeldi ja ei taha. See on ka kahtlemata inimeste õigus, et uuele projektile võib lihtsalt vastu olla. Aga omavalitsuse ülesanne on ennekõike huve tasakaalustada ja leida kõiki osapooli rahuldav lahendus. Ühe suure projekti arendamise katkestamine ei ole kahjuks kompromisside otsimine tööstusettevõtte ja selle naabruses elavate inimeste vahel. See on kõigest ühe huvigrupi soovidele järele andmine.
Niisugune lahendus ei paku Risti kandi elanikele ega ka vallale tervikuna või maakonnale mitte midagi. See on tühisõit, mille ainus põhjus on vallavõimu oskamatus tegeleda suurte projektidega.

Lääne-Nigula volikogu istung toimus neljapäeval Palivere kooli külmas võimlas. Radiaatorid olid küll leiged, aga nõukogude ajal valminud hoone sooja enam ei pea. Volinikud istusid tundide kaupa, külmetades jopedes ja paksudes kampsunites. Ja ilmselt istuvad nii veel palju aastaid, sest kui pole tööstusettevõtteid, pole valla kassas ka raha koolimaja soojustamiseks.

57 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Hellat
1 aasta tagasi

Tööstusettevõtted on tegelikult olemas ja mitte väikesed

sorts
1 aasta tagasi

teeks mõned asjad selgeks.
tuulikupark EI OLE tööstusettevõte, see on lihtsalt tuulikupark,mis reostab ümbrust.
püstitatud tuulikutest EI SAA vald ja selle elanikud mitte mingit kasu.
töötavad tuulikud EI LOO töökohti .
ehitusperioodil saaksid tööd ehk kümmekond kallurit ja mõned kopad, see oleks siis kogu panus kohaliku tööjõu edendamisse.
vastupidiselt sotsinärakast karnau arvamusele tegi vallavalitsus ja volikogu väga õige otsuse, keelates selle suurreostuse toimepanemise.

mina
1 aasta tagasi

väga vastik sõnavõtt. kui kirjatsura ei viitsi ennast kurssi viia sellega, millist mõju avaldavad tuulikud lindude- ja nahkhiirte populatsioonile, kuidas suuremahuline ehitustegevus kahjustab loodust ja hävitab kaitsealasid, rääkimata vibratsiooni ja ultraheli mõjust inimestele, ei ole ju tsuraga tegelikult millestki rääkida. metsaärikas, kes omale lõuna eestisse suure lossi ehitas on ka ilmselt kambas? äkki tiksus isegi väike papp asjatundmatu ja vaenu õhutava kirjutise eest?

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  mina

Sina tead kes mis pistist võttis? Inimene saab aru, et valda saabub vastasel juhul vaesus. Nahkhiirtest rääkijad on eramatsaomanikena metsad ise ammu maha võtnud, nüüd mängivad padurohelisi, nagu endised kommunistid Eesti vabariigi saabudes.

laulu ka
1 aasta tagasi

Isamaa ilu hoieldes, vaenlase vastu võideldes! Kurjusel on mitu nägu, hiilib jälle ligi. Pidage vastu rahvas!

Enriko
1 aasta tagasi

Viimastel nädalatel sai lumises metsas käidud. Et mõista, mis on mets, tuleb jalgrajalt kõrvale pöörata, ‘ära eksida’ ja aeg-ajalt kuulatada. Vaikus, heal juhul mõni loodushääl. Küllap see on üks põhjus, miks inimesed metsa kipuvad ning millega metsa päriselanikud on eluliselt arvestanud. Paralepas oli kitse magamisase vaid 50m Seeneplatsile viivast laiast rajast. Rääkigu tuulepargi soovijad mittesoovijate ebapädevusest mida tahes, on fakt, et hiidtuulikute alt ja ümbrusest traditsiooniline metsarahu kaob. Vaevalt sealsed 24/7/365 elanikud end enam harjumuspäraselt tunneksid. Pigem kablutaks sinna (nagu inimesedki), kus lähiümbrus on looduslähedasem. Vaadaku progressiusulised või ennast: kohe kui taskud eurodest pungil, kibeletakse palmisaarele. Mida puhtam rand, sinisem… Loe rohkem »

Kalle
1 aasta tagasi

Lääne elu Kirjutas oma juhtkirjas täpselt, et vallaavalisuse töö on nõrk.

Suur osa valla funktsionääre, nimesid ei nimeta, ei taha oma populaarsust kaotada ja tahavad ju hiljem igale poole valitud saata.

Kohalikud naisaktivistid, kes reaalsetsest, uuringutele põhinevastest tööstuslikest mõjudest, teada ei taha. Teevad hoopis kampaanjat ja kihutustööd, nagu jaksavad.

Mõistmata et see on valla vaesus, ega riik valda edaspidi üle kuldama ei tule.
Kohalike projektide rahastused, on hiljem küsimärgi all.

Alati tuleb kõik argumendid ära kuulata.

kummipuu
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

mõni tõsiselt arvab,et mingi seltskond rahamaiaid kohalikega oma muidu saadud tulusid jagama hakkab

Mõte
1 aasta tagasi
Reply to  kummipuu

Kuidas on võimalik muidu tulusid saada? Palun jagage oma teadmisi.

panen
1 aasta tagasi
Reply to  Mõte

jevroopa liidu sahkerdusrahaga sinu õuepeale tuuliku püsti ja seeklid hakkavad offshore firmasse tilkuma

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  panen

Eesti Energia on Offshore firmadega seotud???

tohoh
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

See. et teie ei tea, ei tähenda, et nii ei ole eksju? Ja minuarust kommenteerija vastas hoopis eelnevale küsimusele, mitte ei kirjutanud Eesti Energiast!!!

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  tohoh

Väga segaselt kirjutas. Ja väide et riigifirma on Offshore-iga seotud on omakorda põhjendust väärt?

Veebe
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

Aa sa tulnud oma ventilaatorite argumentidega siis krt peale valimisi rääkima, kui sa nii teadja oled, et mis ja kuidas! Mis huvid sul endal on, et rahul ei ole kohalike otsusega!?

mina
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

misasi see “kampaanja” on?

Miralda
1 aasta tagasi

Et siis kui vallavalitsus hoiab vallarahva poole on vallavalitsus nõrk?

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  Miralda

Nad peavad vallareaalset majanduslikku huvesamuti kaitsma mitte, ebapopulaarseid otsuseid vastu võttes peitma pea liiva alla. Et järgmistel valimistel oleks jälle võimalus valitud saada. Argpüksid! Omad lapsed on need kellel te niimoodi vaesuse pärandate!

Veebe
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

Võibolla üritatakse omadele lastele pärandada hoopis puutumata loodust. See on varsti maailmas väga harukordne nähtus. Matkaradadega saab ehk lähitulevikus rohkem külamees teenida, kui mingi undava tuulikuga?

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  Veebe

Ja seda rohkem tööstust Ida-Virumaale. Nemad polegi inimesed?

tohoh
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

kas need enamus inimesi, kes seal elavad, tahavad väga väga panustada Eesti riiki ja kultuuri? Pealegi, keegi siin kirjutas, et Ida Virumaal pidi olema palju kilomeetrite viisi tühermaad, kus mitte keegi ei ela, ega tule elama, kas see väide on vale?

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  tohoh

Kindlasti on vale. Ida- Virumaa on nende kodu, edendavad nad oma elu seal ka samamoodi, kui meie siin.
Mõnus suhtumine on see, et Risti või Palivere elanik on tähtsam kui näiteks Jõhvi, või Toila elanik?

Krt
1 aasta tagasi
Reply to  tohoh

Mis see Virumaa ette jäi! !! See näitabki siin kommijate tegelikku suhtumist .Mis loodusest rääkijad siin tegelikult on! Pannakse need tuulikud ükskord kusagile niikuini aga suhtuda asjasse , et viige sinna ja seal lagedat maad palju…no ma ei tea. Esstlased

Krt
1 aasta tagasi
Reply to  Krt

Eestlased.

peep
1 aasta tagasi

Imelik, rààgivad vististi need, kel tuulikut naabruaes pole?! Laites neid, kes peaksid siis sellega nòus olema. Vòtke ise tuuliku òue peale!

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  peep

Ja tuulikud tuleb ehitada kõik Ida-Virumaale, sealne inimene ei ole ju midagi väärt ja tema elukeskkond ei ole tähtis? Seal on põhjaveega jama, majade vundamentides on suured praod, kuna kaevandustest tingitult maa vajub. Tapal põles joogivesi, kuna olid suured petrooliumilekked nõuka aja järel. Ka tööstus peab jaotuma regioonide kaupa ühtlaselt.

jah
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

aga nende tööstuste kasum ei kuulu ei eesti, ega kohalikule rahvale, meile jääb ainult saast

Oijah
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

On kohti seal virumaa tühermaafel ka kus keegi kümnete kilomeetrite alal ei ela! Pole vaja siin inimestele pooltõdesid/valesid kirjutada!!!!

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

Soovitan kõigepealt ikka uurida, kuidas tegelikult lood on. Kus see saast sulle Jääb? Ulme valdkonda kirjutate. Eesti Energia on Offshore firma ja viib kasumi minema. No püha fantastika!!!

tohoh
1 aasta tagasi
Reply to  Kalle

Te Kalle vist ei püüagi aru saada, mida inimesed asjast arvavad. Kõik on ulme ja fantastika, ainult tuulikud päästavad maakonna. Milline huvi teil endal selles projektis on, et te iga artikli all seda kiidate?

mina
1 aasta tagasi
Reply to  tohoh

äkki kalle nime tagant paistavad metsaärika pikad kõrvad?

Kalle
1 aasta tagasi
Reply to  mina

Ei paista. Imestan seda et riik peab kohalikku majandust turgutama, kui seda tehakse, siis öeldakse, et andke kohe raha siia, panustada meie ei kavatse, mis te veel ei taha.

Mingites kuningate tähtkujudes olete sündinud.

Vahi nalja
1 aasta tagasi

LE võiks avaldada hinnakirja, et kui tahan kallutatud artikli tellida. Sisuliselt laseks mõistlik leheomanik selle jama eest peatoimetaja lahti!

EE elekter
1 aasta tagasi
Reply to  Vahi nalja

Reeglina ma ei saa nõustuda LE peatoimetaja seisukohtadega, aga antud probleemi käsitlemisel olen sunnitud temaga nõustuma, kuna mugavaid lahendusi lihtsalt pole olemas.

Nojah
1 aasta tagasi
Reply to  EE elekter

Kindlasti on lahendusi, aga need on kallimad.

Vahi nalja
1 aasta tagasi
Reply to  EE elekter

Kasutagem eelkõige ELs lubatud biomassi suurtes elektrijaamades kuivõrd väheväärtusliku puidu turg on globaalne. Saamegi surve vähendada ja taastuvenergia ELst tuleva kohustuse täidetud ilma oma keskkonda rikkumata. Kindlasti on odavam osta 3 riigikaitselist radarit ning ehitada maismaa tuulepargid elukeskkonnast kordades kaugemale jne jne. Hetkel panustab riik eriti kallitele lahendustele, mille maksavad kinni ainult elektritarbijad läbi arvel oleva taastuvenergia tasu. Energeetika on ullikestele keeruline nagu ka LE toimetusele!

Peter
1 aasta tagasi

Lahe ikka, LE on vähemalt aus ja kellel meist üleüldse kahtlust on, et see vald ongi ju pommiauk kus pole iizl mõistust jagunud js nüüd veel karjäärikommunistid vijmseid riismeid habimas.