Täna toimus Haapsalu kultuurikeskuses turismiseminar, kus SA Läänemaa juht Anu Kikas tegi kokkuvõtte Läänemaa turismihooajast 2020. aastal ja tutvustas plaane järgmiseks hooajaks. Selle aasta kevadel tellis sihtasutus turismiekspert Birgit Prikkilt Läänemaa arengukava aastateks 2020 – 2025, mis sisaldab nii sektori hetkeolukorra analüüsi kui ka eesmärke ja nägemusi, kuidas neid ellu viia.
Eelmisel aastal külastas Läänemaad umbes 250 000 inimest. Neist 83 252 olid turistid, kes jäid siia ka ööbima.
Koguni 70 protsenti Läänemaal ööbijatest on siseturistid ja vaid 30 protsenti välisturistid.
Turistide arv kasvas ajavahemikus 2015 – 2020 keskmiselt 7 protsenti aastas. Oluline muutus võrreldes varasemate aastatega on Soome turistide ja ööbimiste arvu suur langus. Langustrendis on viimastel aastatel ka ööbimiste arv sügisest kevadeni. Sel aastal andis negatiivset tooni juurde koroonaviirus, mille mõjud kestavad vähemalt 2021. aasta suveni, kuid EASi hinnangul annavad Covid-19st tingitud mõjud tunda pigem kuni 2023. aastani.
Siseturistid kulutasid eelmisel aastal Läänemaal majutusele kokku 9,5 miljonit eurot ja välisturistid 6,6 miljonit eurot. Kõigi muude kulutustega kokku tõid turistid Läänemaale umbes 30-35 miljonit eurot. See summa jagunes majutus- ja toitlustusettevõtete, muuseumide ja galeriide, aktiivse puhkuse- ja turismiteenusepakkujate, iluteenindajate, sündmuskorraldajate, giidide, transpordiettevõtete, kaubandusettevõtete ja tanklate vahel.
Birgit Prikk märkis, et kui lasta Läänemaa turismisektoril areneda omasoodu, oleks selle orgaaniline ehk puhtalt inertsist tulenev kasv umbes 5 protsenti aastas. See tähendaks umbes 12 500 külastajat ja 4000 turisti ning ööbimiste arvu kastu 9000 võrra. Nimelt ööbib iga turist praegu Läänemaal keskmiselt 2,1 ööd. Läänemaale tooks see 1,5 miljonit eurot turismitulu aastas rohkem.
Koostöös sihtasutusega Läänemaa koostatud Läänemaa uus turismiarengustrateegia on Prikki sõnul aga ambitsioonikam, sest kogu Läänemaa turismisektoris on väga palju kasutamata potentsiaali.
„Meil ei ole olnud strateegilist vaadet. Kõik teevad midagi, aga kõlapind on väike. Küsimus on kuvandi loomises,“ ütles Kikas. „Aga võtame asja positiivselt kokku – saab minna ainult paremaks,“ lisas ta.
Läänemaa turismi strateegia tegevuskava ja eelarve valmivad lähiajal. Selle peab kinnitama SA Läänemaa nõukogu.
kandis ühel õhtul juba pimedas käis nagu lahing, linnusõbrad nautisid laskmist
Ametnikud õitsevad, elavad ulmes, vorbivad kavasid ja võtavad auhindu, aga turismiärid koondavad töötajaid, sulgevad uksi. Mitte arengukava pole vaja välja mõelda, vaid mõelda kuidas koroona pandeemia ja kriis üle elada ning ellu jääda. Kuidas vähendada üksteist dubleerivate riigiametnike armeed. Vaevalt jõuab uks ühe kontrolli järel sulguda kui juba järgmine koputab uksele. Uskumatu riigiaparaadi vohamine, mis suretab kogu initsiatiivi ja ettevõtluse. Kas on kuulda olnud mõne ameti likvideerimisest? Aina liidetakse ja uue riigiameti uued ametnikud kõrgema palgaga uue ameti struktuuri välja mõtlemas, kus ametnikke enam kui varasemates ametites. Näiteid pole kaugelt vaja otsida.
Ettevõtja kõige suurem mure on lõpmatute taotluste täitmine registrites, igat marki lubade taotlemine. Kui oled asjaga ühele poole saanud, siis tuleb küsitlusleht samadelt ametnikelt, kas saadud teenus Teid rahuldab. Terve armee ametnikke, kes ei tea tegelikust elust mitte mõhkugi ja aina treivad uusi eeskirju, määrusi, kavasid, mis tihtipeale teineteist dubleerivad. Põhimõttel, et oma olemasolu ja riigipalgal vegeteerimist õigustada.
Kui elus peale kooli lõpetamist mitte sittagi edasi teha ei oska, siis võib juhtudagi, et satud kogemata kuskile ametnikuks. Suht nukker tegelikult selline eluviis. Töö nagu ei paku rahuldust, aga muud huvitavat ideed pähe ka ei tule ja nii eluke möödubki esmaspäevast reedeni
nüüd on vaja kõige suurem töö ära teha ehk viia see arengukava ellu……
Aga kuhu sai turismi juht? Sellest pole keegi sõnagi lausunud
Peaasi, et peibutiseks ei kasutataks nn linnuvaatlusturismi linnujahi võimalusega, tulevad lasevad, teevad sauna , joovad täis ja kodumaale tagasi. Kui neid palju palju käib, siis kahju lindudest. Looduskaitseala moodi ala nagu nime järgi.
ma tahaks küsida kas see areng ka ükskord toimuma hakkab või arengukavadest piisab
igatsed turiste või?