Äike tulekul – kaitse kodutehnikat ja väldi üleujutusi

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Lightningmaps.org 12. juuni hommikul
Lightningmaps.org 12. juuni hommikul

Esimesed varasuvised äikesehood on mõnel pool Eestis juba pahandust teinud ning ilmateenistuse andmetel võivad lähipäevad tuua lisa. ERGO varakahjude osakonna juhataja Erko Makienko sõnul tuleks äikse korral olla tähelepanelik, et pikselöögist tekkinud ülepinge ei kahjustaks kodust olmeelektroonikat ning üleujutuste tagajärjel ei saaks kannatada sõiduauto.

Äike ja elektrikatkestused käivad sageli käsikäes ja selle tulemusel võib saada kahjustusi vooluvõrgus olev kodutehnika. Aastas tuleb äikese poolt tekitatud kahjujuhtumeid kindlustusseltsis ette umbes sadakond. Suurimad kahjusummad ulatavad seejuures tuhandetesse eurodesse.

“Äikese ajal tuleks hoiduda kaminasse või pliidi alla tule tegemisest, sest korstnast tõusev suits juhib hästi elektrit. Niisamuti tuleks pikseilma korral koristada hoov lahtistest esemetest, mis võivad saada ohtlikuks inimestele ning tekitada lendu tõustes kahju hoonele või hoovis seisvale autole,” hoiatas Makienko.

Otse hoonesse lööb välk siiski harva ning reeglina pääseb piksest tingitud ülepinge inimeste varani läbi õhuliinide. Seega ei pruugi äike olla isegi mitte pea kohal, et tekitada kahju, vaid asuda eemal. “Ohutuse tagab seega vaid kodutehnika vooluvõrgust lahti ühendamine või täiendava investeeringu tegemine pingekaitsmetesse. Palavate ilmadega tuleks äärmiselt ettevaatlik olla ka erinevate jahutusseadmete ühendamisel olemasolevasse elektrisüsteemi ning veenduda, et need ei tekitaks tuleohtlikku ülekoormust,” lisas Makienko.

Äikse korral ole valmis üleujutuseks

Kindlustusfirmadele on tuttavad ka juhtumid, kui keldrid, garaažid ja sõidukid äikesele järgnenud paduvihmade tõttu kannatada saavad. Väline kanalisatsioon ei suuda sellistes olukordades ootamatult suure veehulgaga lihtsalt toime tulla. Samuti esineb kahjusid kortermajades, mille katustele koguneb suur sadevete hulk, mis sealt piisavalt kiiresti ära ei saa juhitud. “Selliste juhtumite ennetamiseks tuleks hoolitseda selle eest, et kraavid, trassid, äravoolud ning vihmaveetorud oleksid pidevalt puhtad,” soovitas kindlustusekspert.

Kui sõiduk asub parklas või tänaval, kus on tekkinud üleujutus ning vesi on tunginud juba auto salongi, siis ei tohiks kindlasti sõidukit üritada käivitada. Sõiduki salongis võib asuda elektroonilisi seadmeid, mis vastasel korral vooluringi tekkimisel lühisesse võivad sattuda.

“Tugevate vihmasadude korral tuleks sõidukiga liigeldes hoolikalt valida, millisest veeloigust läbi sõita ja millisest mitte. Kui puudub kindlus vee sügavusest, siis sellest läbi sõita ei tohiks, sest hooletu ja mõtlematu üleujutuskohast läbisõit võib lõppeda sõiduki mootori purunemisega,” kirjeldas Makienko.
Selline juhi käitumine on tõlgendatav raske hooletusena ja kindlustusseltside poolt hüvitamisele ei kuulu.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments