52

Erasõiduks tööauto kasutaja saab “naabrivalve” korras maksuametile üles anda

Lemmi Kann

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee


Foto on illustreeriv. Foto: Arvo Tarmula

Uuest aastast alates saab igaüks liiklusregistri avalikust andmebaasist kontrollida, millised autod on ette nähtud ainult töösõitudeks, ning maksuametile vihje anda, kui naaber vabal ajal tööautoga ringi liigub. Maksuameti kinnitusel ei reageeri nad aga igale vihjele ning tegu pole üleskutsega pealekaebamisele, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Kui rahandusministeerium aasta alguses palju kriitikat tekitanud värviliste numbrimärkide plaanist loobus, otsustati selle asemel hakata avalikku liiklusregistrisse tegema hoopis märkeid ainult töösõitudeks kasutatavate autode kohta.

Maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi rääkis hiljutisel PwC konverentsil, et kuna liiklusregistri info on avalik, on tegu niinimetatud naabrivalve efektiga, sest inimesed saavad ise jälgida, kas autosid kasutatakse ainult töösõitudeks, ja sellest ka maksuametit teavitada.

Kes soovivad ametit teavitada kahtlusest, et sõiduautot ei kasutata eranditult ettevõtluses ja sellega hoitakse kõrvale maksude tasumisest, teha seda maksuameti vihjeinfo aadressil vihje@emta.ee või telefonil 800 4444.

Saabunud vihjet peab toetama ka maksuameti riskianalüüs ning kui amet reageerib, siis tähendab see eelkõige, et ettevõtjaga võetakse ühendust ,et koostöös täpsed sõiduauto kasutamisega seotud asjaolud välja selgitada.

Loe pikemalt ERR-i uudisteportaalist.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Kübe
Kübe

Mina kohe kaebaks linnavalitsuse autojuhi peale. Sõidab nv linnavalitsuse bussiga.Siis kaebaks veel saarevälja peale, see ka sõidab firma autoga erasõite ja siis kaebaks veel Poogi peale sest seetõmbab salasuitsu vahel. Oh kurat kus kaebaks……

kübele
kübele

Aga mis sind siis takistab, kallis Kübe? Kas sul pole veel nutit , millega sündmust jäädvustada? Ma ei lugenud kuskilt välja, et iga kaebus peab olema pildimaterjaliga tõestatud. Ega sa ometi karda seda uskumust, millega meid lapsest saati on hirmutatud, et kes teisele auku kaevab, see ise sisse kukub.

ikt
ikt

Ettevõtjad skeemitavad nagunii! Käbemaksu vältimiseks ostetakse lisaks autodele ka kogu kodus kasutatav kodutehnika ettevõtte arvele, s.h telefonid, arvutid, telerid jne. Kas see on normaalne ja kes keda lõpuks rohkem tüssab?

Kaks
Kaks

Oi, kui kade on olla, eks? Hirmsasti närib ja őősel ei saa magada? Aga nuhi ringi, otsi poe juures parklates firmaautosid ja kaeba kohe ära, kui näed juhti toidukotiga sisse istumas. Siis saab kättemaks magus olema. Kas see sind õnnelikuks ainult teeb? Ehk peaks kűsima mõne veel elus sõjakangelase käest, kes omal ajal vene võimule kaasmaalaste peale kaebamas käis neid niiviisi auku või Siberisse saates, et kuidas oli.

ahyy
ahyy

Mis kidetsed siin? Tee ise ka ettevõte ja vaata, kui lihtne on!

Imelik
Imelik

Lihtne või mitte, see ei õigusta varastamist.

nutulaul
nutulaul

Ettevõtja saab osta samuti ainult nii palju, kui palju tal raha on. Raha peab ta aga ise teenima, mitte ei anna talle riik nagu riigiettevõttele annab. Mius siin siis normaalne EI OLE?

Imelik
Imelik

Maksuraha eest ostmine, on vara ebaseaduslik omastamine. On arusaadav? Või kutsud siin kõiki üles maksuraha eest asju ostma?
Riik on meie ühine asi (erinevalt eraettevõtjast) nagu ka riigiettevõte (kel muuseas lasub samuti maksukohustus). Lisaks võtab riik ka meie ühisesse eelarvesse riigiettevõtte kasumist dividendidena vahendeid.

korsten\'
korsten\'

Nimi sul Imelik ja ajad nii IMELIKKU juttu.

ei käi nii
ei käi nii

Eraettevõte ei saa mingi maksuraha eest endale asju soetada. Kes talle seda maksu küll maksab? Ettevõtja teenib viimase kui sendi ise. Riik maksustab teda. Tõepoolest on vaja, et ettevõtted maksavad makse riigile, teisiti ei saa see ollagi. Kuid…., asjale peab olema ka piirid, hinge kinni surudes kaob ettevõtlus ja riik ei saa seda loodetud maksu. Aktsiisidega on ju sulalelgelt näha.

Imelik
Imelik

Kes maksab? Kui veel aru ei saanud, siis jutt käib sellest, et asi võetakse kasutusse eratarbeks, kuigi sellelt on sisendkäibemaks täielikult maha arvatud.
Kaup omatarbena kasutades kuulub käibemaksuga maksustamisele. Seega pole sugugi tegemist “oma rahaga”.

Tiugu
Tiugu

Tüüpiline sotsialisti kiun. Huvitav, kus kohast see maksuraha küll tuleb. Õige – eraettevõtlusest. Ja nüüd seleta ettevõtjatele, kuidas nimetad maksuraha eest tehtud “projekte” nagu: raudtee erastamine ja tagasiostmine, Estonian Air, Eesti Energia tegemised Jordaanias ja USA-s, Auvere el.jaam, Nordica, Tallinna sadama toimetamised, Autorollo, Härma talu, riigiametnike “koondamishüvitused”, parteide rahastamised, ministeeriumite ja riigiametite peod… Need on vaid mõned näited, mis esimestena meelde tulid. Sa liida need summad kokku ja küsi siis ettevõtjatelt selle ühise asja kohta.
Mis aga puudutab riigiettevõtteid, siis jäta omale meelde, et need kõik toimetavad eraettevõtjate poolt makstud rahaga.

Imelik
Imelik

Tüüpiline “põmmpea”. Eesti suurimad maksumaksjad on nii riigi kui eraettevõtted aga kindlasti mitte käibemaksuvarastest nihverdajad.
See, et poliitikud sigadusi teevad ei anna alust samuti käituda.

tomm
tomm

Varastamine pole juriidiliselt keelatud, vaid pelgalt karistatav. Sina aga nõuad siin ettevõtjale varastamise keeldu. Siiski on see ettevõtja oma asi millega riskib, isehakanud kohtunikke pole näägutama tarvis.

1917
1917

Mingit arengu plaani riigil ei ole. Tagurpidi kõndimise kava on küll olemas. Olukord on tekitatud, kus kõik võiksid sõita romusarnaste kaubikutega, siis ei laiene maksustamine neile. Kõik võiksid teenida väga väikest sissetulekut, siis saab riigilt maksu tagasi. Elagu kommunism, just sinna me jõudsimegi.

Imelik
Imelik

Vabanda aga nii lolli juttu kuuleb aruharva. Teenid spetsiaalselt väikest sissetulekut, et kasutada täiel määral riigi poolt antavat madalapalgalise tulumaksu vabastust? Sel juhul oled oma saatust väärt.

ongi imelik
ongi imelik

Võid naeruvääristada, pole probleemi, kuid just sellist olukorda riik tekitab. On see loll või mitte, aga kõik lehed hoiatavad, et arvuta oma raha üle, muidu jääd riigi toetusest ilma. Arvuta, kas on kasulikum teenida rohkem või saad kasu siis, kui kasutad riigi poolt makstavat. Kas see Sinu arvates pole sundimine madalapalgalisusele? Kus siin loll jutt ikka on?

Imelik
Imelik

“…kas on kasulikum teenida rohkem või saad kasu siis, kui kasutad riigi poolt makstavat”
Ning milline “arvutus” annab sulle “kasumi” minimaalse sissetuleku ja madalapalgalise tulumaksu vabastuse juures?

alati valmis
alati valmis

Ära ela küüned omapoole-kui kaotad sina, siis võidab riik. Mina olen riigi hüvanguks kõigeks valmis. Mõtlemine on kurjast nagu räägitakse.Ja see, kes vähe teenib, saabki oma piskule veidi lisa.

vältimatu
vältimatu

Järgmisena maksustatakse kõik mob. kõned, mis ei ole tööga seotud. Keskerakondlikul valitsemisel on väga raha vaja, vihastage, aga makske!! Valikut ei anta.

Imelik
Imelik

Inimene kes erakasutuses autot esitleb tootmisvahendina on varas! Punkt.

aina nõmedamaks asi muutub
aina nõmedamaks asi muutub

Eraettevõtja sõidab iseenda teenitud rahaga. Varas on riik, kes koorib nüüd kesikute nõudmisel kõigi taskust. See Imeliku, Punkt, on nii lühinägelik. Kas eraettevõtja töötab kella 8- 17, viis päeva nädalas? Ammugi mitte. Pigem on see 24/7. Kust ettevõtja raha saab? Ikka klientidelt, tähendab lisab oma hinnale otsa ka autosõidud edaspidi. Palju õnne meile kõigile! Piirame aga ettevõtlust, keerame hapniku kinni. Riigi ettevõtted elavad kui kuninga kassid.

Imelik
Imelik

Lühinägelik ja varastamist õigustav on teie “kirjutis”. Keegi ei käsi
kellelgi taotleda riigilt tootmisvahendi erisoodustust, e. maha arvata sisendkäibemaksu 100% ning samas kasutada seda ettevõtlusega mitteseotult. Varastamine ei ole ettevõtlus.
Kuidas keegi oma raha teenib ja kuidas seda kasutab, ei puutu teemasse.

tomm
tomm

Eks varastamine ole varga oma asi. Karistamine on aga riiklik meede, sotsiaalse õigluse sõdurid võiks oma moka maas hoida.

101
101

Varas on ühiskonnale ka tööandjaks. Mõtle kui pole vaja enam ühtegi seadus välja töötada, mida need riigikogulased siis tegema hakkavad.

Tiuks
Tiuks

Kui kellelgi tekib küsimus, miks nii palju eestlasi siberisse küüditati, siis tänage “imelikke”.

Imelik
Imelik

Siberisse küüditati poliitiliste vaadete ja okupatsioonireziimi poliitika, mitte varastamise tõttu. Võta teadmiseks, sa häbitu!

taat
taat

Ja-jaa, ka naabri pealekaebamise tõttu, sõltumata vaatenurgast.

Imelik
Imelik

Veelkord “eriti taipukatele”- see oli süsteem, arv oli vaja täis saada, ilma inimliku kadeduse, saama- ja kättemaksuhimuta võeti suvaliselt (keda kätte saadi).
Ainult debiilne inimene tõmbab siit paralleeli õigusvastasest käitumisest teatamisega. Kuhu edasi?
Pätt röövib päise päeva ajal tänaval, ma ei tee välja- pole minu raha, tal ka vaja pere “toita”, ei ole ilus “kittuda” jne.? Vabandust aga just selline käitumine oli iseloomulik hallile ja kartlikule nõukogude kodanikule.

karma värk
karma värk

Aga äkki see kellelt päisepäeva ajal rööviti oli karmavõlg-pettis riiki, kasutas ebaseaduslikult tööautot või maksti talle sulas töötasu. Enne kui kaitsma hakkad, peab registrist järgi vaatama. Muidu saab sinust eneseteadmata suli kaitsja.

hall
hall

Aga mis ühiskonnast sina siis tuled, kartmatu ja särav mees.

eks ta ole
eks ta ole

ha-ha :-), sinu arvates tuleks siis liisingufirmad, kes autosid ka eraisikutele rendivad, kõik kinni panna. neile on see ju tootmisvahend. jutt käib praegu sellest, et naabrimees ei tea kindlalt, kas auto on minu isiklik, olen ma selle rentinud (liisinud) või kruiisin küla vahel firmaautoga. autole silt suurelt külje peale?

ikt
ikt

“Pirukakongi” ei liisita erasõidukiks just kuigi tihti.

k.s
k.s

Eks Pavlik Morozovit mäletavad kõik. Õigemini mäletatakse seda, et Pavlik andis üles oma isa. Pisut vähem teatakse seda, kuigi see praegusel juhul hoopis olulisem, et koputajast Pavlik ja tema vend leiti mõne aja pärast metsast, surnuna… Head koputamist, naabrivalvajad…

juss
juss

Pavlik Morozov on nõukogude propaganda väljamõeldis.

k.s
k.s

Vahet pole, kas oli väljamõeldis või ei, lihtsalt õpetlik lugu… Üleskutse naabri peale koputada on koopia sellestsamast ajastust ja mõtlemisest. Mis järgmiseks? Ettevõtjad-autoomanikud ahju??? Pole inimest-pole probleemi???

karm värk
karm värk

see, millest sina kirjutad k.s, pole mitte õpetlik lugu, vaid sulaselge keelekandjate hirmutamine. Tark oleks öelda ka vastaspoolele midagi õpetlikku.Kui teed-ära karda ja kui kardad ära tee. Aga võib-olla on hoopis karma värk..noh nii, et kõik esivanemate patud…..ei või iial teada.

2. kodanik
2. kodanik

Ilus oleks, kui valekaebuse esitaja nimi ka avalikuks tehtaks.

eks ta ole
eks ta ole

fantastiline 🙂
ettevõtja, kes ei kasuta autot igapäevaselt, on näiteks andnud selle rendile mõnele eraisikule ja … mõni “sõbralik” naaber kaebab ja vaene ettevõtja saab vastu päid ja jalgu – tore riik meil ikka küll, nagu mõni arengumaa või on kommunism tagasi.

eks ta ole
eks ta ole

2 miinust 🙂 lumpen on võtnud hääletada 🙂 ettevõtjana just selles seisus olles, olen mures nii enda kui ka teise inimese pärast. egas midagi, tuleb auto kaubikuks või Lätti ümber regada. Lätis peab nagunii käima, et alkot, ehitusmaterjale ja isegi süüa osta, miks mitte siis oma firmagi sinna viia …

Imelik
Imelik

Alko on kahjuks su mõistuse viinud -lumpen! Tootmisvahendi rentimine on tõestatav.

2. kodanik
2. kodanik

Jah, loomulikult on tõestatav, aga toob kaasa ebameeldivusi ja lisakulu, kui mõni Pavlik on oma kaebuse lendu lasknud. Sellest ka minu idee, et valekaebajad võiksid olla autahvlil. Õigluse eest võitlejad peaksid olema vääriliselt hinnatud…. :))

Imelik
Imelik

Seda ma räägingi, et fantaasialind on siin vabalt lendama lastud. Ilmselgelt pole ükski kirjutaja kunagi tõsise ettevõtlusega tegelenud (vastasel korral ei oleks siin selliseid jaburaid väiteid).
Ebameeldivus ja lisakulu? Leping ja arved on ebameeldivad ja lisakulu? See on ettevõtluses elementaarne.

eks ta ole
eks ta ole

imelik tunneb ennast siin “tõe ja õigluse” eest võitlema seatud. tegelikult olen ettevõtja ja auto rentimise näide on elust enesest, on olemas nii leping kui arved, aga ma mõtlen oma rentniku peale, kes sellise lihtsalt (vale)kaebuse pärast peab jooksma maksuameti ja vb ka politsei vahet, pean tõestama mina ja peab tõestama tema, et me kaamelid pole. selleks, et keegi saaks endale vastu rindu taguda – aga ma nüüd olin kõva mees.

Imelik
Imelik

Ei võitle ma millegi ega kellegi eest. Lihtsalt ei kannata lolli ja lühinägelikku juttu. Oled ettevõtja? … ja tuled siin tõsimeeli väitma, et tegeled autorendiga, omad arveid ja lepinguid ning pead nüüd hakkama maksuameti ja politsei vahet jooksma? Andeks aga siis on midagi su ettevõtlusega mäda.

aeg on raha
aeg on raha

Miks te jooksma peate- kas autoga ei ole lubatud sõita.

taat
taat

Imelik, ära sõima, mõjud purjus madrusena

Imelik
Imelik

Keda ja kuidas ma sõiman? Kui mõtled mõistuseta olendit, siis jään oma väite juurde ja olen seda ka põhjendanud.
Muuseas, lumpenproletariaati, kellele siin nii “peenetundeliselt” vihjatakse, iseloomustab ühiskonnas seatud seaduste ignoreerimine. Järeldus tee ise!

Juhan
Juhan

Kas kaebamise eest rublikuid ka sääb?

Vanamees
Vanamees

, saab naabrile kärna panna, mis ta eputab oma kaubikuga. Võtan läpaka ette ja istun lõunaajaks Kastani majade vahele tsekkima.

kodanik
kodanik

Pealekaebamine on eestlastel veres.

101
101

siis peab kaaniravi tegema. Räägitakse, et need elukad imevad inimesest halva vere välja ja pärast paneme kuppu kah.

wpDiscuz