Töötukassalt raha väljapetmiseks rakendatakse nelja põhiskeemi

BNS

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Töötukassa tõi välja neli levinumat viisi, kuidas neilt nahka üle kõrvade tõmmata üritatakse, kirjutab Postimees

Üks tavalisemaid skeeme on see, et ettevõte manipuleerib enda käibega, joonistades seda tagantjärele suuremaks. Näiteks võtab ta ette eelmise aasta märtsi käibedeklaratsiooni ja tõstab müügitulu kolmandiku võrra. Mõte on selles, et nii mahub ta töötukassa toetuse alla, mille üks põhikriteerium on see, et aastaga peab firma käime olema langenud vähemalt 30 protsenti.

Teine viis on manipuleerida töötajate palgaga. Tavaliselt muudavad ettevõtjad töötasu tagantjärele suuremaks, et seda kriisi lahvatades vähendama hakata. Nii saavad nad täita teise kriteeriumi – töötaja palka peab olema vähendatud vähemalt 30 protsenti.

Maksu- ja tolliameti riskijuht Airi Jansen-Uueda ütles Postimehele, et alates 19. märtsist on tagasiulatuvalt oma mulluseid käibe- ja tööjõumaksudeklaratsioone muutnud üle 1700 ettevõtte. Samas ei tähenda see kaugeltki, et nad kõik üritaksid riiki tüssata. Deklaratsioone kohendatakse tagantjärele aastaringselt ja selles pole midagi imelikku. Seega tuleks Jansen-Uueda sõnul iga juhtumit eraldi käsitleda ning alles siis saab öelda, kas pettus oli või mitte. Seda MTA töötukassa teha aitabki. Konkreetsemalt Jansen-Uueda aga Postimehele tausta avada ei soovinud.

Kolmas levinuim viis riigi petmiseks on see, et toetuste saajad jätavad maksud tasumata. Oluline on rõhutada, et ehkki töötukassa hüvitab 70 protsenti hätta sattunud töötaja palgast, tuleb ka tööandjal vähemalt 150 euroga õlg alla panna, mille pealt peab tasuma kõik maksud. Ette tuleb ka seda, et firma juhatuse liikmed vormistavad end tagantjärele tavaliseks tööliseks, et toetust saada, kuid seejuures ei tasu nad töötuskindlustusmakset.

Viimane ja ehk nahaalseim skeem on see, kus firma paneb töötaja tanki, et enda nahka päästa. Näiteks on ette tulnud juhtumeid, kus tööandja teeb töötukassale avalduse, aga märgib sinna töötaja arveldusarve asemel hoopis ettevõtte enda kontonumbri. Teine variant on see, et ettevõtja teeb töötajaga kirjaliku või suulise kokkuleppe, et viimane maksaks osa toetusest tööandjale tagasi.

“On olnud ka vihjeid, et töötajat on ähvardatud koondada, kui ta vajalikule dokumendile alla ei kirjuta,” selgitas töötukassa kommunikatsioonijuht Lauri Kool Postimehele.

Nii liigub eelkõige töötaja aitamiseks mõeldud toetus hoopis firma taskusse.

Suurettevõtjad leiavad, et petturid tuleks avalikuks teha ja neid karistada. Tööandjate keskliidu juht Arto Aas, kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ja suurettevõtjate liidu juhatuse esimees Väino Kaldoja saatsid mõne päeva eest valitsusele viis ettepanekut, kuidas riik peaks majandust ja eraettevõtlust kriisi ajal turgutama.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Jah
4 aastat tagasi

Mõni ettevõte julges küsida töötukassalt toetust, kuigi oli majas osaline kap. remont käsil,nagu Sanatoorium Laine töötukassa peaks seda kontrollima,töö ei saanudki toimuda.

enne tühi, siis remont
4 aastat tagasi
Reply to  Jah

Ehk oli nii, et töö ei saanud toimuda, kuna kliente ei olnud ega lubatud ka tulla. Remont alustati selleks, et maja on tühi. Mis järjekord ikka oli, et uurima peaks?

Postimees
4 aastat tagasi

Töötukassa ise puhas nigut prillikivi?

Juku
4 aastat tagasi

Üks skeem on müügiarvete tühistamine. Kuulujärgi seda ka läänemaal harrastatud mõne lugupeetava poolt.

Mnjah
4 aastat tagasi

Eks see näitabki juhtimiskultuuri taset, meil ei ole paljud ettevõtjad, vaid on tavalised ärikad. Inimressursiga arvestamine ettevõtte arengus ja töötajate hindamine ei ole Eesti juhtide tugevam külg. Eks see arusaam, et kvaliteetse kvalifitseeritud tööjõu taastekitamine ettevõtetes on kordades kulukam kui olemasoleva hoidmine, on raske tekkima ja kriisi lõpus on näha kes taastub kiiremini ja kes kaob. Ja ma ei räägi nn elustiili ettevõtlusest.

küüniline realism
4 aastat tagasi

huvitav, et nad arvasid, et töötukassa maksudeklaratsioone üle ei kontrolli 😀 nii lihtsameelsete ettevõtjate nimekirja peab küll avaldama!

kähisev , uimane , jne
4 aastat tagasi

vait …..