Indrek Avi: kas kontoris, kus peaaegu kõik töö tehakse arvutiga, on elektromagnetvälju?

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

arvutikoolitus eakatele

Foto: Arvo Tarmula

„Meie kontoritöötajatel on viimasel ajal tekkinud küsimused seoses ruumis levivate elektromagnetväljadega ja nende tervisemõjuga. Kas tavalises kontoris, kus pea kõik töö tehakse arvutiga, on elektromagnetväljasid? Kui jah, kas tegemist on terviseriskiga?“ küsiti tööinspektsioonilt. Selgitab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Indrek Avi.

Tänapäeva töökeskkonnas puutume suurema osa ajast kokku elektromagnetväljadega, mida tekitavad kõikvõimalikud elektritoitel toimivad seadmed ja masinad. Seega elektromagnetväljad esinevad ka kontoriruumides ja olmeruumides.

Elektromagnetväljas viibimine võib avaldada inimese organismile otsest biofüüsikalist mõju. Uuringute alusel on kehtestatud kokkupuute piirnormid, mille ületamisel mõjutavad elektromagnetväljad inimese tervist ja ohutust lühiajalise kokkupuute korral olulisel määral. Tavapärastel kontoritöödel on väljad üldjuhul sadades või tuhandetes kordades piirnormidest madalamad. Seega enamikus töökohtades on elektromagnetväljadega kokkupuute tase väga madal ning ei põhjusta inimesele ohtu.

Samas tuleb tähele panna, et piirnormist oluliselt madalamad elektromagnetväljade tasemed võivad häirida töötajale siiratud (sealhulgas kardiostimulaator) või kehal kantavate meditsiiniseadmete (sealhulgas insuliinipumba) tööd ning seadme rikke korral ohustada töötajat. Nende töötajate terviseriski tuleb üksikasjalikumalt hinnata töökeskkonna riskianalüüsi käigus. Tulemuste alusel saab vajadusel kavandada ja rakendada ennetustegevusi.

Tööandja kohustused elektromagnetväljadest tingitud terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks töökeskkonnas on sätestatud valitsuse 01.04.2016 a. määrusega nr 44 "Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded elektromagnetväljadest mõjutatud töökeskkonnale, elektromagnetväljadega kokkupuute piirnormid ja rakendusväärtused ning elektromagnetväljade mõõtmise kord1".

Elektromagnetväljadest võib pikemalt lugeda Tööelu portaalist – http://www.tooelu.ee/et/Tooandjale/Tookeskkond/Tookeskkonna-ohutegurid/Fyysikalised-ohutegurid/elektromagnetvali.

 

11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
kindel see
4 aastat tagasi

et kogu tehnikavidinate maailm iga jumala päev meie taskus, eriti just rinnataskus, öösel käeulatuses voodi lähedal jne. on vägagi kahjustav meie tervisele. Kaubanduskeskuste reklaamid aga kahjustavad meie vaimset olemist Konsumi poe pealetükkiva hääle ja sisuga lärmakas kampaania on eriti nõme , vahel on tunne, et keera või ukselt tagasi

juss
4 aastat tagasi

Hilja juba põdeda, terve ilm on raadiolaineid täis.

Impo
4 aastat tagasi

gsm püksitaskus ja öösel öökapil “kiiritab” ikka korralikult.

lood
4 aastat tagasi

Mulle see muusika meeldis,kuna linn üldiselt näis igava ja magedana.

Karl
4 aastat tagasi

Väga huvitav!

Aga ebatavalistes kontorites?
4 aastat tagasi

Ega kõik arvutitöökohad ei paikne ainult kontoris. Öelge, miks suurtes keskustes – Läänemaal Uuemõisa Konsumis, Rannarootsi Keskuses – päev otsa nii talumatu muusika peab möirgama. Enda mõtteid ka ei kuule. Vähe sellest, et rahvas sagib, pingeline on ja siis muusika kestab avamisest sugemiseni. See mõjub ka ängistavalt. Nii töötajatele kui ka klientidele. Kõik peavad kõigist üle rääkima. Miks see nii on?

käib
4 aastat tagasi

brüsseli sõnumi saatmine inimese alateadvusse, erinevus rikastab, sootus on lahe, pere on saatanast

Mati
4 aastat tagasi

Hea tähelepanek. Haapsalu Konsumi ees lõugab valjuhääldi päev läbi, ei piisa ainult sellest, et siseruumides lärmata. See on ka omamoodi psühhoterror, ajupesu, millest juba aastaid tagasi rääkis kah Fred Jüssi. Labastumine.

Päriselt ka -
4 aastat tagasi
Reply to  Mati

Lääne Elu võiks teemaga tegeleda, et miks reostatakse pideva müraga meie ühist õhku.

ei usu
4 aastat tagasi

sest maa on lapergune ja tihedalt kaetud elektrivõrgustikuga, mis tekitab tunduvalt suurema välja ja kui mõjub kusagil siis tundub et toompeal