Nõva õpetajate palk on Eesti tipus, Läänemaa oma kehvemate seas

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Kuula artiklit, minutit ja sekundit
0:00 / :

Nõva kool Virve Tauts (69)

 

Nõva kool. Urmas Lauri

Artikkel jätkub peale reklaami

 

Tänavu esimese nelja kuu seisuga oli omavalitsuste raamatupidamisandmetel munitsipaalkoolide õpetajate keskmine palk 1135 eurot. Võrreldes 2015 aasta sama ajaga oli palk tõusnud 6,3 protsenti.

 

Haridusstatistika portaali HaridusSilm.ee järgi oli õpetajate palk kõrgeim Sauga, Saue ning Nõva vallas ja Narvas, kus see ületas 1300 eurot. Madalaimat keskmist töötasu said Tootsi ja Raikküla valla õpetajad, kus see jäi 900 euro juurde.

 

Aprilli seisuga ületas õpetajate keskmine palk 1200 eurot 18 omavalitsuses, aasta eest kuues ning kaks aastat tagasi vaid kahes omavalitsuses. Tuhat eurot ületas õpetajate keskmine töötasu enam 83% omavalitsustest, eelmisel aastal samal ajal 62% ning aastal 2014 vaid 13% omavalitsustest.

 

Maakondade lõikes on kõrgem õpetajate keskmine palk jätkuvalt Harju-, Ida-Virumaa ja Tartumaa koolides ning madalaim Viljandi- ja Läänemaal. Omavalitsused kasutasid aprilli seisuga keskmiselt 97% riigi antud õpetajate palgatoetustest.

 

Riigi strateegiline eesmärk on tõsta õpetajate keskmine töötasu 2019. aastaks 120 protsendini Eesti keskmisest töötasust ehk võrdseks kõrgharidusega töötaja keskmise palgaga.

 

Omavalitsused ning erakoolide pidajad saavad riigilt võrdsetel alustel haridustoetust, millest enamiku moodustab õpetajate palgatoetus.

 

Õpetajate palgatoetus omavalitsustele kasvas käesoleval aastal 196 miljonit euroni – kasv oli võrreldes mullusega 7,3% ehk 13,2 miljonit.

 

Erakoolid saavad haridustoetuse sees õpetajate palgatoetust võrdselt kohalike omavalitsustega ning nende riiklik palgatoetus kasvas 2016. aastal mullusega võrreldes 8,3% ehk enam kui 9,3 miljoni euroni.

 

Sellel aastal on õpetajate töötasu alammäär ehk miinimumpalk 958 eurot. Töötasu alammäär on õpetaja palga riiklik garantii, millest vähem ei tohi täiskohaga töötavale õpetajale maksta.

Reklaam

1 kommentaar

  1. Ei soovi õpetajaks õppida- lihtsalt aastaid on juba nii palju, et varsti pension auga välja teenitud. Teiseks- mulle meeldib mu töö väga, mulle meeldivad mu töökaaslased ja enamus kliente samuti. Kolmandaks- ma ei vingu oma palga üle- olen rahul (rohkem võiks muidugi alati teenida). Ainult et ma ei saa aru aastaid kestnud trallist õpetajate palga ümber- on palju, palju inimesi, kes saavad miinimumpalka ja teevad samuti 40 tundi nädalas tööd. Ei vaidle vastu, et õpetaja töö on vastutusrikas, kuid millegipärast käib nende palga ümber pidev poleemika.

  2. võiks astuda ülikooli ja õpetajaks õppida, varsti algavad sisseastumiseksamid. Nii erudeeritud inimesele ei peaks need raskusi valmistama. Saab hea elu peale.

  3. Enne tuleb uurida kui palju omavalitsus raatsib õpetajatele palka maksab.Seejärel saad otsustada,kas õpetaja on piisavalt motiveeritud su marakratti valvama.

  4. kas 500 eurot palgana kätte on lasteaiaõpetajale piisavalt motiveeriv,et hommikul kella 8-st õhtu kella 18i suurimat vara nagu lapsed õpetada,kasida ja hoida? Minu meelest sellise palga juures ei tohiks küll lootusi olla,et meid lasteaias ootavad naeratavad Mary Poppinsid.

  5. Lisaks veel, et kui päevas tuleb vastu võtta ca 100 klienti Ameerikast kuni Hiinani ja Islandist kuni Indiani ning suvist puhkust saab heal juhul nädal kuni 10 päeva, aastas 28 päeva, siis tahaksin küll õpetajana 24 lapsega 12 tundi olla. Paraku ei õppinud omal ajal pedagoogilises.

    • odavalt müüd ennast niiiii olulisel ametikohal! Klientuuriks kogu universum…ja rahaline vastutus ka veel peale selle… Kahju sinust kohe 🙂

  6. X töötab 12-tunniste vahetustega nii öö- kui päevavahetustes, suhtleb klientidega üle maailma 5 keeles ja saab 660.- bruto. Iga päev on uued kliendid, on kergeid ja väga raskeid kliente. Vastutus on rahaline ja valmisolek terve oma klientuuri heaolu eest. Tungi ei ole ka meie firmasse. Niiet ei saa aru ikkagi sellest õpetajate palga ümber vingumisest. Ja seda ei arva x üksi vaid väga paljud inimesed.

  7. Seda tungi òpetajaks tòesti pole, aga eks ole òpetaja tòò nagu kirurgilgi … kòik oskavad aga teha tahavad yksikud! 😉

  8. Sellel nn 3 pàeval nàdalas tòòtab lasteaiaòpetaja ka 12 tundi pàevas. Normkoormus on 35 tundi nàdalas. 3×12=36… pole vast pòhjust kadetsemiseks!!! Kui vanemad ei suuda sageli 1..2 hakkama saada, siis pakuks vàlja proovi 24-ga 12 tundi, siis ei tundu vast enam 56 pàeva puhkust ka liiast!

  9. Selle töö eest on väike jah.
    Ja ärge hakake siin jaurama mingist pikast puhkusest ja kassapidajate palkadest etc etc…
    Seda näitab noorte õpetajate “tung” koolidesse.
    Ei meelita see mõne jaoks ulmeline palk enam kedagi, eriti kooli.

  10. On miinimum ja õpetajate miinimum. No aga kas 958.- on ikka nii väike palk, et rahulolematu olla? Lasteaia õpetajad näiteks töötavad ühel nädalal 2 ja teisel 3 päeva nädalas ning puhkus on 56 päeva.

    • Lasteaia õpetajate palga määrab omavalitsus. Seega Haapsalu jääb Tallinnale alla 200 euroga. See vahe ongi koguaeg nii olnud. Kuigi töö on õle Eestimaa üks. Haapsalu lasteaia õpetaja töötab meie majas küll iga nädal ühesuguse töögraafikuga. Terve õppeaasta nii, nagu juhataja on sügisel koostanud. Ikka 4 päeva nädalas. Sinna sisse jäävad ka poolikuid tööpäevi. Seega 35 tundi nädalas.

      • millised on Haapsalu argumendid,miks ollakse palgaga kehvemate seas? Kas üldse pingutatakse, et sealt kehvemate seast kõrgemale pääseda.

  11. Normkoormusega õpetajad saavad 425.-? No ei usu seda udu küll mitte. Ammu aega tagasi oli õpetajate bruto ca 800.-