Tänasest pühapäevani toimub Saaremaal Kuressaares ja selle lähiümbruses rahvusvaheline üleujutusõppus SaareMODEX2016.
Rahvusvahelise õppuse legendi järgi on kogu Eestit tabanud raskete tagajärgedega torm ning üleujutus, mille on põhjustanud mereveetaseme tõus ja pikalt kestnud tugev vihm. Eriti keerulises olukorras on Lääne-Eesti, Harjumaa ning Ida-Virumaa. Eesti siseriiklik võimekus on suures osas töösse rakendatud mandril, kuid lisaabi vajab ka Saaremaa – Kuressaare linn ja rannikul asuvad külad on üle ujutatud. Kohalik päästeressurss ei tule enam olukorra haldamisega toime ning lisaabi tuleb küsida Euroopast. Rahvusvahelise abi meeskonnad Rootsist, Rumeeniast ja Lätist saadetaksegi Saaremaale, kus asutakse kohaliku päästeteenistuse juhtimisel tegelema üleujutuskahjude likvideerimisega.
Kokku on koos korraldusmeeskonna ja vastumängijatega osalemas õppusel üle 200 inimese. Õppusel osalevad suure võimekusega pumbameeskonnad Rumeeniast ja Rootsist, üleujutustõkestusmeeskond Rootsist, tehnilise toe meeskond Lätist ning Eesti päästjad. Rahvusvahelist abi koordineerib õppusel Euroopa Liidu ekspertidest koosnev meeskond.
Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu ütles, et Eesti päästemeeskonnad on käinud üleujutusi likvideerimas missioonidel erinevates Euroopa riikides.
„Siiani ei ole meil endal sellist abi vaja läinud, kuid kunagi ei tea, millal see hetk käes on ning siis on vaja, et kõik vajalikud protsessid töötaksid laitmatult,“ selgitas Tammearu õppuse vajalikkust. „Õppus SaareMODEX ongi suurepärane võimalus teha rahvusvahelist koostööd, harjutades muidu tuttavaid protseduure teiste riikide ekspertidega ning erinevates ilmastiku- ja geograafilistes tingimustes.“
Tammearu lisas, et õppuse käigus on võimalik esimest korda tutvuda spetsiaalse üleujutustõkestusvarustusega, mis võiks olla lahendus mereveetõusust põhjustatud üleujutuste ohjamiseks Eestis.
Siseminister Hanno Pevkuri sõnul on SaareMODEX hea näide üle-Euroopalisest koostööst elanikkonnakaitse valdkonnas.
„Kuigi iga riik valmistub erinevateks olukordadeks eraldi, ollakse siiski valmis ühiselt reageerima hädaolukordadele nii Euroopa-siseselt kui ka -väliselt,“ ütles Pevkur ning lisas, et see õppus on suurepärane võimalus siinsamas Eestis näha, kuidas see koostöömehhanism tegelikult töötab.
Õppuse jaoks on ette valmistatud 14 sündmuskohta Kuressaare lähiümbruses ja Kuressaare linnas.
Kõige põnevam harjutus leiab aset 20. mai õhtul kell kaheksa Kuressaare lossi vallikraavi ääres, kui vallikraavi hakatakse tühjaks pumpama. Lisaks on korraldajatel meeskondadele varuks ka mõned plahvatusohtlikud „üllatused“, mis nende tööd sugugi lihtsaks ei tee. Kuressaare lossi vallikraavi harjutusele ootame ka pealtvaatajaid.
Rumeenias toimus sarnane õppus mullu, Bulgaarias tänavu märtsis.
Õppuste paigad Kuressaares. Kaart: SaaareMODEX
Õppusel osalejad
Kokku on koos korraldusmeeskonna ja vastumängijatega osalemas õppusel üle 200 inimese. Meeskonnad saabuvad Saaremaale Rootsist, Rumeeniast ning Lätist. Lisaks tulevad õppuse sooritusi hindama eksperdid Euroopa Liidu liikmesriikidest.
Samal ajal rahvusvahelise õppusega on plaanis läbi mängida ka riiklik kriisireguleerimisõppus, kus harjutatakse läbi abi vastuvõtva riigi standardprotseduurid ja lisaks Kuressaare linna kriisikomisjoni õppus, kus mängitakse läbi elanike evakuatsioon üleujutatud alalt (elanike ümberpaigutamine ajutisse evakuatsioonikohta).
Osalevad meeskonnad:
- TAST (Technical Assistance and Support Team e. tehnilise toe meeskond) – Läti
- FC (Flood Containment e. üleujutustõkestus) – Rootsi
- HCP (High Capacity Pumping e. suure võimekusega pumpamismeeskond) – Rootsi ja Rumeenia
- UCPT (Union Civil Protection Team e. Euroopa Liidu Elanikkonnakaitse ekspertmeeskond) – Erinevad EL liikmesriigid
- EXCON (Exercise Control e. õppuse juhtgrupp) – Erinevad EL liikmesriigid ja Eesti
Lisaks osaleb õppusel rahvusvaheline treenerite meeskond, kelle ülesandeks on moodulite tegevustel silma peal hoida, neid vajadusel juhendada ja toetada. Rahvusvahelisi vaatlejaid on õppusel kokku kolm.
Rootsi üleujutustõkestus ja pumbameeskonnale on õppuse näol tegemist ka sertifitseerimisõppusega, mistõttu hindab nende tegevust EL poolt määratud ekspertgrupp.
Eesti poolelt osaleb õppusel korraldusmeeskond koos õppuse personaliga, kelle ülesandeks on korraldada kogu vastumäng rahvusvahelistele meeskondadele – kõikide tegevuste sisend tuleb otseselt või kaudselt Saaremaa päästetöötajatelt, kes juhiks sündmuste lahendamist ka reaalse olukorra puhul.
Lisaks on Eesti poolelt plaanis õppusele kaasata kaks suure võimekusega pumpa Lääne ja Lõuna Eestist.
EU Ro MODEX, Arad, Rumeenia 2015
EU MODEX, Montana, Bulgaaria 2016