Lugeja küsib, jurist vastab: millega peaks arvestama köögis koka ja abitöölise töökoha sisustamisel?

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Lugeja küsib: Millega peaks arvestama köögis koka ja abitöölise töökoha sisustamisel?

Vastab Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula: Igasuguse töökoha sisustamise puhul peab arvestama sellega, et töötajal oleks piisavalt ruumi esiteks jõuda oma töökohale ning teiseks teha oma tööd ilma, et peaks kogu aeg kartma end näiteks kapinurga vastu ära lüüa.

Põrandal ei tohi olla takistusi, mille otsa võiks komistada ja kukkuda, olgu selleks siis kastid, katmata äravooluavad põrandas vmt. Sile põrand on oluline ka selleks, et kaupade transportimiseks saaks kasutada abivahendeid, nt erinevad ratastega riiulid või kärud. Kui ukse vahel on pakk, ei saa abivahendeid kasutada ning pidev raskuste käsitsi teisaldamine võib põhjustada töötajatele terviseprobleeme.

Kärude valikul tuleb arvestada, et need mahuksid ustest läbi. Vältida tuleks asjade tassimist treppidest, sest treppidel üldjuhul abivahendeid kasutada ei saa ning on suurem oht komistada ja kukkuda.

Abivahendeid tuleb soetada piisaval hulgal, et kõik töötajad saaksid neid vajadusel kasutada.

Põrandakatte valimisel tuleks lähtuda sellest, et köögi põrandale võib sattuda vedelikke ja toiduaineid ning põrandakate peab olema libisemiskindel.

Ka tööjalanõud peavad olema libisemiskindla tallaga. Tööjalanõud tuleb anda töötajatele, kes peavad töö tõttu pidevalt seisma ja käima. Tööjalanõude valimisel on oluline, et need oleksid tallavõlvi toega, kontsakõrgusega 2-3 cm ja kannarihmaga. Vale tööjalats võib põhjustada muutusi pöialuudes ning võib lameneda pöia risti- ja pikivõlv. Sellised muutused pöidades on selja- ja jalavalude põhjustajateks ning võivad põhjustada muutusi selgroo füsioloogilistes kõverustes ja nõgusustes. Tööjalatsid tuleb valida lähtuvalt individuaalsest sobivusest.

Töötajad, kes peavad pidevalt seisma ja käima peavad puhkepauside ajal saama istuda seljatoega toolidel. Kui töös on ülesandeid, mida saaks teha istudes, tuleb töötajale luua võimalus seda teha.

Töötasapind peab olema piisava suurusega, et kõik vajalikud töövahendid ja toiduained mahuksid sinna ära ning piisavalt ruumi jääks ka töö tegemiseks. Töötasapinna kõrgus peab olema töötaja jaoks sobiv ja mugav. Tööde puhul, mis eeldab käte vaba liigutamist, võiks töötasapind olla umbes 5 cm allpool töötaja küünarnukki. Kindlasti ei ole mugav see, kui töötaja peab madala töötasapinna puhul tegema tööd pidevalt kummargil olles või kõrge puhul töötama pidevalt kõrgele tõstetud kätega.

Töötamine köögis võib olla väga pingeline, kui on vaja teenindada korraga suurt hulka sööjaid. Nii võib köögitöötaja töötempo olla väga suur. Töötajatel peab olema võimalus teha tööpäevas puhkepause. Töö tuleb organiseerida nii, et puhkepauside kasutamine on regulaarne, mis omakorda annab töötaja organismile võimaluse taastumiseks.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Lugeja küsib, jurist vastab: millega peaks arvestama köögis koka ja abitöölise töökoha sisustamisel? | Raplamaa Sõnumid
8 aastat tagasi

[…] Lugeja küsib: Millega peaks arvestama köögis koka ja abitöölise töökoha sisustamisel? Vastab Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula: Igasuguse töökoha sisustamise puhul peab arvestama sellega, et töötajal oleks piisavalt ruumi esiteks jõuda oma töökohale ning teiseks teha oma tööd ilma, et peaks kogu aeg kartma end näiteks kapinurga vastu ära lüüa. Põrandal ei tohi olla takistusi, mille otsa võiks komistada ja kukkuda, olgu selleks siis kastid, katmata äravooluavad põrandas vmt. Sile põrand on oluline ka selleks, et kaupade transportimiseks saaks kasutada abivahendeid, nt erinevad ratastega riiulid või kärud. Kui ukse vahel on pakk, ei saa abivahendeid kasutada ning pidev raskuste… Loe rohkem »