Peaministri Taavi Rõivase Haapsalu-visiidi viimane peatus oli Haapsalu Uksetehases, kus peadirektor Ago Soomre tutvustas tehast ja rääkis, mis probleemid teda kui ettevõtjat häirivad.
Esimene mure, millest Soomre peaministriga rääkis, oli Brüsselist tulevad regulatsioonid, eriti aga ja pakendiseaduse täitmise keerukus.
„Kas keegi üldse ei vaata, mida on Eestis mõistlik rakendada?” küsis Soomre. Talle tegi muret, et pakendite aruande auditeerimine on tehtud väga keeruliseks. Eriti puudutab see ettevõtteid, kus on palju erisugust toodangut ja seetõttu ka pakendit. Soomrele teadaolevalt on osa Euroopa Liidus asuvaid ettevõtteid vabastatud pakendi aruande auditeerimisest, kuid Eestit see ei puuduta.
Soomre tõi näiteks euroalused, mida tuleb neile väga palju. Nad on saanud loa teha need euroalused, mida enam kasutada ei saa, hakkpuiduks ja põletada katlamajas. Nii käis see kümme aastat, aga nüüd on uued nõuded. Audiitor peab saama kontrollida pakendite olemasolu. Nüüd laomees pildistab ladustatud euroalused, et audiitoril oleks võimalik neid tagantjärele kontrollida. Pealegi on nüüd selgunud, et põletada tohib siiski ainult 80% puidujäätmeid.
„Kas 20% puidust pean hakkama biojäätmeid tootma?” küsis Soomre. Tema sõnul jätsid pooled Eesti ettevõtted pakendid auditeerimata.
Peminister tunnistas, et pole sellest probleemist varem midagi kuulnud ja palus Soomrel teha talle kirjalik lühikokkuvõte.
Soomre sõnul on umbes kolmveerand Tallinna hotellide ustest Uuemõisas tehtud. Peaministrile näidati ka töös olevaid uksi, mis lähevad Hiltoni hotellile. Ka Solarise uksed on Haapsalu Ukstehases tehtud.
„Ja mina ostsin koju suvalised uksed,” kahetses Rõivas värsket uksevirna näppides.
Töölisi Soomre sõnul tehases jätkub, aga suur puudus on insener-tehnilistest töötajatest. Soomre sõnul oleks abi Haapsalu raudteest, sest see lubaks Tallinna inimestel hõlpsasti Haapsalus tööl käia. Autoga ei taheta iga päeva seda vahet sõita, eriti tülikas on see talvel.
Ka viimane jutt uksetehase väravas oli Haapsalu raudteest ja selle vajalikkusest.
Rõivas kinnitas, et majandusminister Kristen Michal võtab Haapsalu raudtee teemat väga tõsiselt.
Haapsalu Uksetehas tähistab tänavu oma 25. sünnipäeva. Tehases on tööl 163 inimest, keskmine palk on kaugelt üle Läänemaa keskmise, 1204 eurot. Tehas ekspordib poole oma toodangust, peamine välisturg on Soome, Rootsi ja Norra.
muretseksin parem tööliste palkade pärast,hr.direktor!!!see,et seal oma palkadega keskmist körgel hoiate,ei tähenda,et töölised,peaksid nii pisikese raha eest ära elama.Palju aastaid tagasi olid jah inimestel natuke paremad palgad aga siis tõmmati palgad alla,kuna tellimusi polnud ja ikka väga suur hulk inimesi lahkus sealt,järgi jäidki need,kes on rahul tasuta töötama.Linn ju väike,köik köiki tunnevad ja teavad,mis olukord tegelikult teil on.Aga leivaraha vaja ju teenida ja maksud vaja maksta kahjuks.Loodame,et kunagi hakkavad inimesed ka seal asutuses inimväärset palka saama.Loodame parimat.
Uksetehase direktoril on uhkem krae kui peasekretäril. Kuidas nii sobib ?
Meenutab neid galeriisi, kus hr Kim Yong-un Põhja-Koreas tavakodanike seas käib.