Viimase nädala jooksul avaldatud makronäitajad on olnud peaaegu eranditult positiivse hõnguga. Eksport kasvas septembris tervelt 7%, turistide arv samal ajal 4% ja hinnang kolmanda kvartali majanduskasvu kohta oli 2,1% (kvartaliga 0,2%), kirjutab SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe (pildil).
Kolmandas kvartalis näitasid võrreldes teise kvartali stagnatsiooniga paranevat majanduskasvu ka eurotsooni suurriigid Saksamaa (0,1% kvartaliga) ja Prantsusmaa (0,3% kvartaliga). Seega on ka välisnõudlus veidi paranenud, kuigi endiselt kidur.
Ekspordil on tõepoolest hakanud paremini minema. Juba teises kvartalis eksport enam ei langenud, nagu see oli ligi aasta jagu seni teinud. Eksport oli üks kahest peamisest majanduskasvu panustanud tegurist kolmandas kvartalis. Paranenud eksport võimaldas töötleval tööstusel tõusta peamiseks majandusveduriks, vaatamata sellele, et ka jaekaubandus oli jätkuvalt stabiilne ja tugev, toimides endiselt ühe kasvumootorina.
Kuna majanduskasv oli kolmandas kvartalis (2,1%) veidi aeglasem kui teises (2,4%), pidid investeeringud olema endiselt väga nõrgad ja arvatavasti langesid. Sellele viitab ka ehitussektori lisandväärtuse langus, mis oli toodud välja ühe suurema kahanejana SKP-s lisaks haldus- ja abitegevustele ning kutse-, teadus- ja tehnikaaladele.
Veidi vastuolulisema pildi annab sama aja kohta avaldatud tööturu statistika, mis väidab, et ehitussektoris tööhõive jätkuvalt suurenes ning töötlevas tööstuses vähenes. Seega pole suund nendes sektorites siiani veel lõplikult selgunud.
Hõive tervikuna suurenes kolmandas kvartalis umbes sama palju, kui see kahes eelmises kvartalis vähenes. Kõige enam suurenes hõive majutuse tegevusalal ning kõige enam vähenes haldus- ja abitegevuste valdkonnas.
Samal ajal hõive suurenemisega oli ka tööpuuduse määr kolmandas kvartalis (7,5%) suurem kui kvartal tagasi (7%), seda suurenenud aktiivsuse tõttu tööturul. Nii et taas on tööhõive ja töötuse määr liikunud ühes suunas, aga seekord teises suunas kui varasemates kvartalites.
Tööturg reageerib reeglina hiljem kui majanduses toimuvad muutused. Kui juba tööturul on positiivsed arengud, siis peaks ka majanduse väljavaade olema paranenud. Mõneti on tööturul signaalid positiivsemad kui oodatud, kuid võivad osutuda ka lühiajaliseks statistiliseks kõikumiseks. Esialgu ootaks lähitulevikus stabiilsuse säilimist tööturul.
Ruta Arumäe, SEB majandusanalüütik
no piiga ennast taavi kontorisse juba kires meelepäraste prognoosidega. kuhu edasi? kas ilvese manu?
propagandist Ruta, tublilt püüate!
Huraa rahapressist väljatulnud makulatuuri rahalaevad jõudsid meieni ja me peame olema õnnelikud sest nüüd on meil rohkem raha.
Selles eas ei peaks enam kasvama võ…miskit on viltu läind.