Novembri alguses lülitati lõplikult Linnamäel tööle Eesti kõige suurem nutika LED välisvalgustusega tänav ja kergliiklustee. Uudne 1,3 km pikkune targa juhtimisega valgustuslahendus võimaldab energiakuludelt kokku hoida 65-85 protsenti ning hoolduskuludelt 50 protsenti.
Elektroskandia Baltics juhatuse liikme Timo Raimla sõnul on elektrihinna tõus olnud valus hoop omavalitsuste rahakotile ja pannud valdu ning linnu otsima kaasaegsemaid lahendusi, et tagada tänavate valgustamine võimalikult madalate kuludega. „Elektroskandias on täna olemas tugev meeskond ja head partnerid, kes on võimelised pakkuma energiasäästlikke terviklahendusi. Selle heaks näiteks on ka äsja valminud Linnamäe projekt oma 43 LED valgustiga, mis on varustatud kodumaise firma Gridens Technologies targa juhtimissüsteemiga,“ kommenteeris Raimla.
Elektroskandia Baltics energiaefektiivsete lahenduste müügijuhi Ivar Kure sõnul on Linnamäe teelõik pilootprojekt kontrollimaks seitsme Eesti linna tänavavalgustuse projekti lahenduse rakendumist. „Nutikas süsteem võimaldab muuta valgustite heledust vahemikus 10-100 protsenti vastavalt kliendi soovile. Sellest tulenevalt saavutataksegi hea energiatõhusus ja vajaduspõhine valguskasutus. Näiteks Linnamäel töötavad valgustid öötundidel vaid 20-protsendilise võimsusega. Samuti on kogu teelõik jagatud vastavalt liikluskoormusele erinevatesse valgusgruppidesse. Kergliiklustee valgustid on varustatud lisaks ka liikumisanduritega; liiklejale valgustatakse konkreetne tee osa seal, kus tekib vajadus,“ tutvustas Kure uue lahenduse eripära.
Kure sõnul teeb lahenduse väärtuslikuks ka see, et omavalitsusel on võimalik operatiivselt rikkeid tuvastada ja igapäevaselt kogu süsteemi energiatarbimist, valgustite sisse ja väljalülitamist ning valgustite töötemperatuuri kontrollida. „Kuna valgustite juhtimissüsteemi lahendus ja seadmed on toodetud Eesti ettevõtte poolt, siis saame olla väga paindlikud ja süsteemi muuta ning täiustada vastavalt kliendi soovidele,“ lisas ta.
2015. aastal kevadel lõpetatakse Euroopa riikides elavhõbeda lampide tootmine täielikult, mis tingib omakorda üha suurema vajaduse LED valgustitele ülemineku. Näiteks võimaldab LED tänavavalgustite kasutamine, võrreldes naatrium- ja elavhõbelampidega hoida energiakuludelt kokku 2-5 korda. LED valgustite valgusviljakus on tänavavalgustuses eriti efektiivne, kuna valgusvoog suunatakse sinna tee ossa, kus vaja. Linnamäega sama lahenduse saavad 2015. aasta lõpuks seitse Eesti linna Jõhvi, Keila, Kuressaare, Paide, Valga Haapsalu ja Võru. Neljale linnale tarnib valgustid ja juhtimissüsteemi Elektroskandia Baltics OÜ koos Gridens Technologies OÜ-ga. Neid linnu hõlmav Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt läbi viidud 7. Eesti linna tänavavalgustuse projekt on rahastatud Austriast saadavate CO2 kvoodiühikute eest. Antud projekt on praegu kogu maailmas ainulaadne.
Elektroskandia Baltics on juhtiv elektrimaterjalide müüja ja energiaefektiivsete lahenduste pakkuja Eestis. Ettevõte kuulub rahvusvahelisse kontserni Rexel. Elektroskandia missioon on toetada oma kliente üle maailma lisaväärtuste loomisel ja äritegevuse tõhustamisel, pakkudes laia valikut jätkusuutlikke ja uuenduslikke tooteid ning teenuseid automaatika, tehnilise varustuse ja energiahalduse alal. Kogu ettevõtte tootevalikut iseloomustab kvaliteet, pikaealisus ja töökindlus.
LED valgustite ja nende juhtimise kohta saab lähemalt lugeda Elektroskandia kodulehelt.
Targa tänavavalgustuse kohta saab lugeda täpsemalt Gridens Technologies OÜ kodulehelt.
https://gridens.com/et/
Ärge häbenege küsimusi esitada!