Läänemaa ettevõtlusauhinna saab “Mülkameister”

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Foto: Arvo Tarmula
Foto: Arvo Tarmula

Lääne maavalitsus teatas, et tunnustab tiitliga Läänemaa aasta ettevõtlustegu mitmeotstarbelist kombaini “Mülkameister”, mille ehitas OÜ Kirs Engineering.

Auhind antakse üle reede õhtul Haapsalus vabariigi aastapäeva vastuvõtul. Kombaini ehitasid Martna valla talunik Arvo Kirs koos inseneriks õppinud poja Veiko Kirsiga.

Arvo Kirs ise nimetas neljal roomikul liikuvat imemasinat Mülkameistriks. Unikaalseks teeb Mülkameistri see, et temaga saab teha nii põllu– kui ka metsatööd, süvendada väikesadamat ja lautrit, aga mis peaasi: lõigata roogu, ja seda keerulistes töötingimustes tundlikul pinnasel.

Mülkamesitri erisurve pinnasele on neli korda väiksem kui inimesel. „Kui iga teine rookombain teeb aastas sada päeva tööd, siis Mülkameister töötab aasta ringi,” märkis Arvo Kirs.

Mülkameistriga saab töötada ka üle meetrises vees: mootoriruum on veekindel. Roolõikamiseks kinnitatakse traktori ette kolmemeetrine heeder, mis on katsetamisjärgus. Olemasolev pooleteistmeetrine on liiga kitsas, selle tööjõudlus on väike, selgitas Veiko Kirs.

Mülkameister mitte ainult ei lõika roogu, vaid seob selle ka kimpudeks. Esimene töö, mille Kirsid kavatsevad Mülkameistriga ette võtta, ongi kevadine roolõikus.

Mülkameistri ideest teostuseni kulus Kirsidel viis aastat ja laias laastus 3000 töötundi.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments