Aprillis alustab tööd Läänemaa O.T.T ehk otse tootjalt tarbijale võrgustik, mille abil saavad kohalikud tootjad oma toidu– ja muud kaupa müüa otse ostjale, ilma poe vahenduseta.
Möödunud aasta alguses tuli aktiivsel Läänemaa naistepundil idee panna Kullamaal tööle O.T.T võrgustik, mis aitaks kohalikel väiketootjail oma kaupa müüa. Selleks loodi MTÜ Läänemaa Toode.
Samal ajal alustasid Läänemaa mahetootjad mahetoiduvõrgustiku Haapsalu O.T.T loomist, mis tooks maakonnas valminud mahekauba linna toidulauale.
Nüüd on jõud ühendatud, idee laienenud ja kogu maakonda, mitte ainult Kullamaad ja Haapsalut teenindav Läänemaa O.T.T alustab aprillis.
„Tänu ajakirjandusele saime kokku,” ütles tavatoodete O.T.T eestvedaja Linda Pärnpuu, viidates mõlema võrgustiku loomisest kirjutatud artiklitele Lääne Elus.
Mahetoodete O.T.T eestvedaja Karin Kuusemaa sõnul jäi üksi toimimiseks mahetootjaid vajaka. „Praegu on umbes neli tootjat. Paljud tahavad enne liitumist näha, kas asi läheb tööle ja mis saama hakkab,” ütles Kuusemaa.
Pärnpuu sõnul on tavatootjaist liitunud 30–40 toiduainete müüjat. Peale selle on muu kauba müüjad — Läänemaa O.T.T nimekirjast võib leida kõike käsitööst sõnniku ja küttepuudeni.
„Meie ei osta ega müü — meie kaudu saab infot,” selgitas Pärnpuu veel kord tootjalt tarbijale võrgustiku põhimõtet.
O.T.T ülesanne on koondada veebi müüjate ja toodete nimekiri. Sealsamas saab ostja esitada tellimuse. Kokkulepitud ajal ja kohas kohtuvad tootjad ja tarbijad, tarbijad saavad kätte tellitud kohalikku päritolu kauba ja tootjad saavad tarbijailt vahetut tagasisidet ega pea maksma poele vahendustasu.
Läänemaa O.T.T kaubakohtumised hakkavad Kuusemaa ja Pärnpuu sõnul toimuma Haapsalu, Kullamaa, Taebla, Lihula ja Martna kandis, võib–olla mujalgi.
„Seltsimajades. Heauskselt loodame, et lubavad tasuta korraldada — Kullamaal kindlasti on tasuta,” sõnas Pärnpuu.
Haapsalus kaubakohtumisteks veel kohta ei ole. Kui linn ei aita, antakse kaup üle õues. „Ka Viljandi teeb lageda taeva all,” nentis Pärnpuu.
Kuigi kaubakohtumised on ühised, tuleb mahetootjate ja tavatootjate kaupu tellida eri veebilehtede kaudu. Praegu on üleval mahetootjate lehekülg aadressil maheott.weebly.com, tavatootjate oma avaneb aprillis.
Kui poest ostetud kauba hinnast 10–20 protsenti läheb vahendustasuks, siis O.T.T. kaudu jääb hind ostmisel sellesarnaseks, kuid kogu kasum läheb kohalikule talunikule, mitte poele.
„Kas sa tahad Hollandi või Eesti tootjat toetada? Mis on kallis? Kallis on siis, kui käed on ümber kaela,” ütles Pärnpuu ja nentis, et välismaisest hulgitoodetud kaubast võib kohalik väiketootjate kraam siiski kallim olla.
„Hind peab tahes–tahtmata olema selline, et tarbija seda ikkagi osta tahaks,” lisas Pärnpuu.
Pärnpuu sõnutsi on O.T.T laiem eesmärk ka tuua koduaias kasvatamise ja käsitsi tegemise töö uuesti ausse.
Eestis töötab O.T.T süsteem Kuusalus, Raasikul, Viljandis ja Nõmmel. O.T.T on populaarne Prantsusmaal.
Ainult Karin Kuusemaa on kirjutanud asjakohase kommentari.,teistel oleks õige oma pläma siit mata võtta.Kui te midagi pole asjast kuulnud Läänema toote kohta võite küsida Rea Rausilt või Irene Lutsult,saate õige teaveKarin Kuusemaa teab Läänemaa O.T.T.ist.Vot nii on lood..
hulgi tolmulesta, aastaringselt, kuulutus ei vanane
O.T.T. tegevus ei ole tõesti midagi uut Eestis. Loodan ka, et antud tegevus viib kokku palju võõraid inimesi, mille käigus arenevad välja uued ideed Läänemaa arendamiseks, ajendab kohalikke omatehtud tooteid ka müüma (uued väiketootjad) ja töötlema (nt tulevikus võiks olla ka oma tuttav pagar) ja aitab ellu jääda väiketaludel. Läänemaa tuleb muuta kuidagi atraktiivsemaks, muidu lahkub siit enamus nooremast põlvkonnast.
Lisan veel, et kanepitee on kahjuks kuni augustini otsas (pilt on tehtud oktoobris). Hetkel on meie talul pakkuda kanepiõli, kanepijahu, kanepiseemneid ja kanamune. Lähitulevikus on plaanis sortimenti muidugi laiendada.
Läänemaa tuleb muuta kuidagi atraktiivsemaks, muidu lahkub siit enamus nooremast põlvkonnast. – ja jääbki lahkuma kui te olemasolevatki kasutama ei õpi ja enda dogmasid ja isekust alla neelata ei osaks ja suudate kanepi õli tasandil vaid mõelda. Selle kanepi Põllu võite teha KEKIi aiandisse pole vaja KEKI kooli ühikast kaugel käia. Tulevik võiks olla see et igale noorele Läänlasele enda kanepipõld ja siis ei suuda te enam seda turistide voori siia peatada. Õiged taimed tuleb maha panna selles on teil õigus.
kaupa on vahetatud alates aadamast saati
kuidas on see mõttehiiglaslik fraas teemaga seotud, kas keegi peab artiklis kirjeldatud tegevust uueks leiutiseks?
Alati kui keegi tahab midagi teha, leidub kari oinaid, kes hakkavad vinguma. Las inimene teeb, isegi kui välja ei tule, on see parem kui pidev hala. Teie, vingujad, närige muru, muuks te võimelised ei ole.
naiivne on igahommikust hädalkäimist millekski uueks leiutiseks pidada
Kallis on hea. Raha on palju. Ei teagi kuhu teist panna.
Tõesti tore algatus. Ja mis petekast siin mingi kodanik räägib. On ju selge sõnaga jutt sellest, et tegijad mingit vahendustasu ei taha, nad lihtsalt annavad infot ja kogu kauplemine käib otse tootja ja tarbija vahel.
Lõpuks ometi vajalik asi olemas, tahaks juba tellima hakata 🙂
loe artikkel läbi, saad äkki aru. Kui ei, siis ära enam sõna võta.
mine turu infosse ja mine telli http://www.turuinfo.ee talunikud pole viitsinud sedagi haldama hakata.
valimised tulekul, tasuta kardulit ja kapsit
10-20% vahendustasuks on vale number, palju rohkem läheb. Kas soojenduseks kohe väke petekas?
Lõpuks ometi- pole kunagi ostnud plast-tomateid ja õunu kuskilt Hollandist või Poolast. Aga Haapsalus on ka turg ning kui noot mõistuse juures on,siis võiks see kaup seal müügis olla….