0

Keskkonnaühenduste koda kaebas mingifarmile loa andmise otsuse kohtusse

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Noarootsi Suur-Nõmmkülla kavandatava mingikasvanduse tegevusluba on menetluses. Kas ja millal see välja antakse, ei ole esialgu teada. Foto: Katrin Pärnpuu
Noarootsi Suur-Nõmmkülla kavandatava mingikasvanduse tegevusluba on menetluses. Foto: Katrin Pärnpuu

Eesti Keskkonnaühenduste Koja (EKO) liikmed esitasid esmaspäeval Tallinna halduskohtule kaebuse keskkonnaameti otsusele, millega anti luba Nuckö Farm OÜ-le ameerika naaritsate ehk minkide tehistingimustes pidamiseks Noarootsi vallas, teatas EKO koordinaator Silvia Lotman.

EKO liikmed on sel aastal korduvalt juhtinud keskkonnaameti tähelepanu sellele, et Eestis ei tohiks mingifarmidele uusi tegevuslube anda ning seda keelab ka looduskaitseseadus. Ameerika naaritsate farmid on viinud kohaliku liigi Euroopa naaritsa väljasuremise piirile, samuti põhjustavad mingifarmid
pidevalt lahti pääsevate loomade tõttu kahjustusi linnukaitsealadele.

EKO liikmed saatsid juunis ka keskkonnaministrile kirja, milles leidsid, et Eesti seadusandlust tuleks täpsustada nii, et ka ettevõtjatele oleks
selg mingifarmide loodust kahjustav tegevus, mida ei ole lubatud teha.

„Farmi loomine kujutab endast tõsist ohtu Lääne-Eesti linnualade lindude faunale ning seda pole võimalik vältida mingite rakendatavate ehituslike ja korralduslike meetmetega,“ kirjutab zooloog Tiit Maran kaebusele lisatud eksperthinnangus. „Lisaks tuleneb sellest ka suurenenud tõenäosus Aleuudi haiguse sattumiseks loodusesse ning seeläbi mõju ka looduslike pisikiskjate seisundile.“

Silvia Lotmani sõnul oodatakse kohtust hinnangut keskkonnaameti antud loale. „Kui kohtust tuleb otsus, et keskkonnaamet tegutses luba välja andes õigesti, siis tuleb kiiremas korras seadust muuta, et sellised juhtumid ei oleks enam võimalikud,“ ütles ta.

Eesti Keskkonnaühenduste Koda on keskkonnakaitse edendamiseks töötav koostöövõrgustik, kuhu kuulub üheksa suuremat valitsusvälist keskkonnaorganisatsiooni.

Ameerika naarits ehk mink elab looduslikult Põhja-Ameerikas ja on Euroopasse sisse toodud karusnahakasvanduste kaudu. Uuringute põhjal põgeneb kasvandustest iga-aastaselt märkimisväärne hulk minke, kes on põhjustanud kohaliku liigi euroopa naaritsa väljasuremise suuremas osas Euroopast. Euroopa naarits on Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) punases nimestikus märgitud kui äärmiselt ohustatud liik.

Eesti on euroopa naaritsa kaitse seisukohalt ainulaadne riik, kuna siin on suudetud ainukesena maailmas edukalt naaritsaid loodusesse taasasustada.

Arvestades seda, kui palju tööjõudu ja raha on kulutatud euroopa naaritsa asurkonna taastamiseks Eestis ja kui vaevaliselt kulgeb liigi taastumine, on EKO hinnangul lubamatu uute mingifarmide rajamine ja olemasolevate laiendamine Eestis. Samuti näitavad linnustiku uuringud mingifarmide läheduses, et toidu ja elupaiga osas väga paindlikud mingid tekitavad kahju looduslikule linnustikule.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz