* Volikogud saavad tuleval nädalal ühinemislepingu projekti
Neli omavalitsust jätkab tööd selle nimel, et valida juba sügisel ühine volikogu, sel nädalal kinnitasid liitumiskõneluste jätkamist Risti ja Taebla.
Taebla volikogus hääletas neljapäeval 12 volinikku kiire ühinemise poolt, üks oli vastu. Volikogu oli kohal täies koosseisus. Risti volikogu otsustas jätkata kõnelusi kolmapäeval, seal oli samuti vaid üks vastu.
Risti volikogu esimees Andres Liiv ütles, et ühinemist on arutatud juba mitmel istungil, seepärast ei tekkinud emotsioone ega pikka arutelu.
Taebla volikogu esimehe Jaanus Mägi sõnul oli volinike üks suuremaid hirme, et esialgu lubatakse, et haridusvõrk jääb endiseks, aga kui ühinemine on läbi, hakatakse koole ja lasteaedu kinni panema.
„Ühendvalla nime üle volikogus ei arutatud,” ütles Mägi.
Otsuse liituda sel sügisel on teinud Nõva, Oru, Risti ja Taebla. Loobunud on Ridala, Martna ja Noarootsi. Pärast seda, kui protsessist astus välja Ridala, polnud võimalik kõnelusi jätkata ka Haapsalu linnal, sest tal ei ole teiste omavalitsustega ühist piiri.
Ühinemisleping hakkab ilmet võtma
Juhtkomisjoni esimees, Nõva vallavanem Aldo Tamm ütles, et ühinemise ettevalmistused on graafikus. Neljapäeval arutas komisjon näiteks ühinemislepingut, rahvaküsitluse ja rahvakoosolekute korraldust, ühendvalla arengukava koostamist, eelarvestrateegiat, uue omavalitsuse struktuuri jpm küsimusi.
„Sama hästi kui koos,” ütles juhtkomisjoni liige, Risti volikogu esimees Andres Liiv ühinemislepingu kohta. „Esmaspäeval saame lõpliku versiooni ja siis saab selle esitada volikogudele kinnitamiseks.”
Ületuleval nädalal ongi kavas kokku kutsuda nelja volikogu ühine istung, et leping heaks kiita. Seejärel pannakse see rahvale tutvumiseks välja, et inimesed saaksid rahvahääletusel otsuse teha.
„Kellelgi ei tohi halvemaks minna — nii nagu Ridala kartis, et matusetoetus kaob,” nimetas Liiv ühe põhimõtte.
Teine kõneluste aluspõhimõte on, et koolid ja lasteaiad peavad haridusasutusena säilima, aga milliste kooliastmetega, on teine küsimus.
Igasse valda jääb teenindusbüroo
Veel ei ole täit selgust, kas rahvaküsitlusel saab kasutada e–hääletust, ütles Tamm. Arvatavasti saab aga rahvakoosolekute ajal eelhääletada.
Komisjoni otsustest ja lepingust ei tahtnud Tamm väga detailselt rääkida, enne kui tekstid on päris valmis. Ühe enam–vähem kindla asjana nimetas Tamm, et vallakeskus tuleb Taeblasse, aga igasse valda jäävad alles teeninduspunktid.
„Need on aseaine senistele vallavalitsustele,” ütles Tamm. „Minimaalsel kujul.”
Volikogud langetavad lõpliku otsuse liitumise asjus aprilli 2. nädalal. Liitumiseks on vaja 51% poolthääli.
„Iga 800 elaniku kohta pole jõukohane pidada vallavanemat ja tema aparaati,” oli Liiva arvamus.
Aprilli alguseks peab selguma ka uue valla nimi.
Liitumise ajakava
8. nädal 18.–24.02
Rahvaküsitluse eelnõu menetlemine, ühinemislepingu esialgne projekt volikogudele.
9. nädal 25.02–3.03
Rahvaküsitluse korra arutelu.
10. nädal 4.–10.03
Teemakomisjoni koosolekud, juhtkomisjonis ühinemislepingu projekt.
11. nädal 11.–17.03
Volikogudes rahvaküsitluse määruse vastuvõtmine, ühinemislepingu projekti avalik väljapanek, lepingu projekti trükkimine ja otsepostitus kõikide ühinevate omavalitsuste elanikele. Sellega koos saata ka rahvaküsitluse kutse ja teave avalike koosolekute kohta.
12. ja 13. nädal 18.–31.03
Ühinemislepingu avalik väljapanek. Rahvaküsitluse ettevalmistamine. Avalikud ühinemisseminarid (igas liituvas omavalitsuses vähemalt üks), ühinemislepingu tutvustus.
14. nädal 1.04.–7.04 Rahvaküsitlus 5.–7. aprillil.
15. nädal 8.–14.04
Rahvaküsitluse tulemuste vormistamine, ühinemislepingu kohta esitatud ettepanekute läbivaatamine, ettepanekud volikogudele.
16. nädal 15.04–21.04
Volikogudes: rahvaküsitluse tulemuste kinnitamine, ühinemislepingu ja lisade kinnitamine; otsus haldusterritoriaalse muudatuse taotlemise kohta, volikogu liikmete ja mandaatide arvu määramine, otsus valimisringkondade ja piiride, valimis– ja jaoskonnakomisjonide moodustamise kohta.
Lõppdokumentatsiooni esitamine maavalitsusele.
Aga kui liitub väikese vallaga-suur vald kel on ka suured võlad-kuid väiksemal on võlad just enam-vähem makstud..Kuidas edasi-suurem pool maksab võlgu nagu mõlema arvelt-sest parajasti väiksemale ei jagu-et elu-olu paremaks saaks-ehk hiljem kunagi…Tasub ka jälgida ka räägitakse liitumisest või ühinemisest-sest ühel juhul toetust ei makstavat,Lugege oma lepingud hoolega-enne kui hilja ,Aga kas suuremas vallas algab ettevõtluse suur tõus või sõidame ikka laeva peale et töökoht norm. oleks?
ühinemiskaarti vaadates paistab,et Noarootsi otsapidi varsti Uuemõisas?
Kas need kaardid veel kehtivad?
Kuidas on Nõvalaste jaoks tõmbekeskuseks Taebla? Haapsalus saab kõik muu vajaliku ära ajatud ja valda minekuks peab ringi sõitma läbi Taebla… Pigem oleks plaanitava omavalitsuse keskne tuum Linnamäe, mis ei oleks kauge ka Taebla rahvale ja põhja poolt tulijatele jääb nii või naa Haapslau sõites tee peale.
Asendi poolest tundub Nõva üldse pigem sabatükk kere küljes, mis sobiks paremini kokku Padise/Noarootsiga
Kui keskus jääks Linnamäele ,oleks astutud esimene samm selle suunas,et liitumises oleks natuke loogikat kkk ,kas Nõva on kunagi Padisele liitumisettepanekut teinud ? Võib-olla oleksid nad sellega rõõmuga nõus.? Juba teine loogiline ja arukas samm oleks astutud.
seda mõtet on juba 10 aastat heietatud, et liituks Padisega. Tean, et Padise liituks pigem Nõva kui Vasalemma vallaga. Isegi viimasel rahvaküsitlusel oli enamik Padise poolt …. Aga Nõva volikogus on kogu aega käinud virin – ei saa, teine maakond, ei saa, keeruline ….
Mis asju seal vallas ajama peab? Kui tihti tavaline inimene vallamajja üldse minema peaks? Ega vallamaja pole pood, kuhu iga nädal asja oleks. Enamus inimesi käib vallas haruharva. Sünni ja surma pärast käivad kah meie eest teised.
sama mõttetu nagu külavanema (külakoputaja) instants
Kas Noarootsi hakkab tõsiselt V.I.Lenini nimelist kolhoosi taastama?
Mis Noarootsi siia puutub? Noarootsi volikogu ajas selja sirgu ja saatis need ühendujad pikalt.
Kes seal seda jama korraldab ? Juriidiliselt on ikka asi väga mäda.! Seaduste järgi ei maksta Nõvaga liitumise eest isegi liitumistoetust mitte -vale piirkond .
Kui vähegi seadusi lugeda, siis tegelikult on rahvahääletusel vaid nõuandev vorm ja lõppotsuse teevad volikogud.
halloo,Vormsi vallavalitsus.kas me saaksime koos naisega endid teie maksumaksjateks möllida.Minu teed ei pea te lumest rookima tulema ,mul polegi teed .Tahaks oma maksud lihtsalt mõistlikusse kohta maksta
ikka täitsa ära pööranud
Rahvaküsitlusel oleneb kõik teemapüstitusest
Nõva elanikuna vastaksin liitumise küsimusele jah, aga ma ei taha liituda Risti, Oru ja Taeblaga. Meid ei seo ju peale jupi piiri mitte miski. Nõva on aegade algusest olnud Harjumaa osa ja liitumine Padise vallaga kordades loogilisem, vaadates kasvõi inimeste liikumisi.
Kohaliku omavalitsuse üksuste loetelu ühinemispiirkondade kaupa
56) Nõva vald,Padise vald,Vasalemma vald.
Hetkel kehtiv ,Riigi Teataja.
ja kesse meid kuulab 🙂
te tehke kõva häält küll kuulavad
Mina olen igal juhul vastu vaese Nõva vallaga liitumisele . Nõva vald on üks , andke mulle andeks , vaene kolkavald ! Miks peame meie oma tootmistega ja firmadega üleval pidama teise valla rahvast ?! Tahan , et Taebla Vallavalitsus küsib ka oma rahva käest , kas nad tahavad liituda või mitte ! Et ei juhtuks nii , et kõik tehakse ära ilma maksumaksjatelt küsimata !
5-7 aprill on rahvahääletus . Aktiivset osavõttu.
Jama !