Mida teha, kui kolleeg tuleb tõbisena tööle ja nakatab teisi? Ise ütleb, et on juba peaaegu terve.
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse põhimõtete kohaselt on tööandjal kohustus tagada töötajatele ohutu töökeskkond. Tööandja ja töötajad on kohustatud ohutu töökeskkonna nimel tegema koostööd. Seega, kui tööandja on kindel, et käesoleval juhul on ohuallikaks konkreetne töötaja, on tööandjal õigus võtta kasutusele meetmeid see oht töökohalt kõrvaldada.
Kuivõrd tööandja ei ole pädev töötaja terviseseisundit hindama, soovitame töötajaga pidada läbirääkimisi, tuua välja ohukohad ja saavutada kokkulepe töötaja töölt kõrvaldamiseks või arsti juurde saatmiseks.
Töötaja tervislikku seisundit hindab arst ning arst väljastab töötajale vajadusel ka töövõimetuslehe, kui töötaja oma terviseseisundi tõttu ei saa tööülesandeid edaspidi täita.
Kui töötajal on palavik, köha, nohu ja üldine halb enesetunne, siis tuleb ühendust võtta oma perearstiga, rääkida sümptomitest ning perearst langetab otsuse töövõimetuslehe suhtes.
Vladimir Logatšev
tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist
Kes see lugeja küll on kes siin aeg-ajalt rumalaid küsimusi esitab.
Pole aimugi!
Koguaeg haigena tööl käinud. Juba 40 aastat. Ellu jäänud. Jalad kannavad, rohud sisse ja tipa-tapa tööle. Isegi eu ole mõelnud sellepeale, milleks mitte minna??
Elus. Pole ära surnud siiani.
Haigusraha ju olematu, et lehel olla. Milleks!
Kui ennast niigi palju ei väärtusta, et haigena kodus olla, siis orja peremeest kasvõi käpuli surres.
MIne ise koju… kui oled veel terve!!
tuleb kutsuda dialoogi politsei, parem veel , kui ka märulipolitsei
Esimest korda matiga nõus – see kajakese plaan läheb kallimaks maksma , võinuks ikka vana korda edasi pidada , no aga eks reha otsa koperdamine ongi kajakese stiil
Seda nõustamisjuristi juttu teavad niigi kõik. Aga vastatud pole peamisele küsimusele: MIKS inimesed üldse haigena tööle kipuvad?
Tegelikult teavad ka selle küsimuse vastust peaaegu kõik.