Hiiumaa militaarmuuseum tahab Lihula monumendi koopiat endale

BNS

Lihula ausammas aastal 2004. Arvo Tarmula
Kuula artiklit, 1 minutit ja 20 sekundit
0:00 / 1:20
Lihulasse paigaldatud sammas 2004. aastal. Foto: arhiiv

Hiiumaa militaarmuuseum taotleb politsei- ja piirivalveametilt endale Lihula monumendi koopiat, mille politsei suve lõpus veoautoga vedajatelt ära võttis.

Hiiumaa militaarmuuseumi Tahkunas haldab Hiiumaa Militaarajalooselts, mille juhatuse liikme Ain Tähiste sõnul on muuseumi ekspositsiooni üks osa monumentidepark, kus on ajaloolist konteksti selgitavalt eksponeeritud üheksa Teisele maailmasõjale pühendatud mälestuskivi ja monumenti. „Meie soov oleks lisada ekspositsiooni Lihula monumendi koopia,” lisas Tähiste.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Politsei võttis Lihula mälestuskivi koopia ära 31. augustil, peatades Harjumaal seda vedanud kaubiku ning tõstes kivi autokastist kraanaga välja. Politsei kartis samba koopia äravõtmisel, et selle püstitamine võiks põhjustada Eesti julgeolekut ohustavaid ekstsesse.

Pärast kivi hoiule võtmist rääkis politsei karistusseadustiku paragrahvist, mis keelab agressiooni, genotsiidi ja sõjakuritegudega seotud sümboolika avaliku eksponeerimise. Tuli ka hinnata, kas kivil on keelatud sümboolikat. Eksperdihinnangu kivil leiduvate sümbolite kohta tellis politsei Eesti Mälu Instituudilt ja Tartu ülikooli juures tegutsevalt semiootika rakenduskeskuselt. Keelatud natsisümboleid ei tuvastatud.

Reklaam
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Aljoša Kallas
1 kuu tagasi

Tahavad, aga ei anta, sest eesmärk oligi see sammas hävitada. Sama ei kehti vene monumentide kohta.

Vahi, LE selgeltnägijad!
1 kuu tagasi

Neil juba pilt 2044.aastast olemas ja arhiivis ka juba!

milles
1 kuu tagasi

asi, kuulutati, et kes teatab, et on omanik , saab kuju omale, sest mendid on meeltesegaduses ja unustanud ära, kellelt kuju relvastatud röövi käigus pihta pandi