Levinuimad vead, mida kodus pakendi sorteerimisel tehakse

Lääne Elu

info@le.ee

Prügiauto juht Guido Kruusma tühjendab konteinerit, see teenus maksab praegu omanikule 10 senti. Arvo Tarmula
Prügiauto juht Guido Kruusma tühjendab konteinerit. Arvo Tarmula

Käimasoleval avatud tööstuste nädalal pööratakse erilist tähelepanu toidu kestlikule tootmisele, aga ka toidu tarbijapoolsele käsitlemisele. Lisaks liigsele toiduraiskamisele on teine terav teema toidupakendite õige sorteerimine.

Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) toidu säilivuse, pakendite ja jätkusuutlikkuse suunajuht Kärt Leppik kaardistas ära põhivead, mida kodudes pakendite liigiti kogumisel pahaaimamatult tehakse.

„Koduste jäätmete sorteerimise eesmärk on suunata võimalikult palju pakendeid, st plastikut, klaasi, metalli, paberit ja pappi taaskasutusele ning vähendada põletamisele määratud olmejäätmete osakaalu. Pakendite maailm on aga väga kirju ning paraku ei ole veel kõikidel peal selgeid juhiseid tarbijale, millisesse prügikonteinerisse antud pakend sobib, mistõttu tehaksegi kodudes ka erinevaid vigu,“ kommenteeris Kärt Leppik, tuues välja ka kõige levinumad eksimused.

  1. Munakarp paberkonteinerisse? 

Tegelikult on munakarp paberi taaskasutuse viimane ring. See on oma elu juba ära elanud ja rohkem sellest uut paberit teha ei saa. Munakarpe saab aga kasutada edasi munakarbina (kui ostate munad näiteks talunikelt ja hobikasvatajatelt, on nad kindlasti õnnelikud, kui toote neile tühjad karbid). Munakarp sobib hästi ka komposteerimiseks või tulehakatiseks kaminas ja ahjus. Kui kodus küttekollet ega komposti ei ole, tuleb munakarp visata olmejäätmete prügikasti.

  1. Piima- või hapukoore kilepakend segapakendisse? 

Tundub loogiline – plastikust kilepakend, loputame veega puhtaks ja paneme pakendikonteinerisse. Nii lihtne see siiski ei ole. Piima- ja hapukoorekiled on tehtud komposiitmaterjalist (ehk erinevate materjalide kihtidest, mida eraldada ei ole võimalik) ning taaskasutusse need ei sobi. Komposiitmaterjali märgistuseks pakendil on number 7 kolmnurga sees ning rusikareegliks võib lugeda: kui pakendimärgistusel on kolmnurga sisse kirjutatud 7, ei ole see pakend taaskasutatav ja tuleb visata olmejäätmetesse. Tihtipeale aga pole taolistel pakenditel üldse peal mingit numbrilist tähistust ja seega jäta meelde – piima- või hapukoore kilepakend on olmejääde.

  1. Fooliumikaas metallpakendisse?

Näiteks jogurtitopsidel oleva alumiiniumfooliumiga on lood samuti keerulised. Ühelt poolt on tegu ju metalliga ja loogiline oleks visata see sega-, plastik-, metallpakendi konteinerisse, kuid antud fooliumi probleem on see, et ta on liiga õhuke ja kerge. Segapakendi sorteerimisliinil võlutakse metallpakendid teiste pakendite seast välja spetsiaalse magnetiga, kuid antud foolium jääb paraku selle jaoks liiga kergeks ja läheb lihtsalt kaotsi. Lahendusi seega on kaks: kas paned ta olmeprügisse või, kui on olemas raskem metallpakend, nagu näiteks tühi konservipurk, paned fooliumi konservipurgi sisse. Sel juhul jõuab ta õigesse kohta.

  1. Papist jäätisetops papp- ja paberisse?

Jäätisetopsid tunduvad küll olevad papist tehtud, kuid tegelikult on selle topsi sisemised pinnad kaetud hästi õhukese, käe ja silmaga peaaegu mitte äratuntava plastikukihiga, mis ennetab jäätise imbumist läbi papi. Topsi tuleb jäätis ju vedelal kujul ja enne, kui see ära jäätub, peab topsi sees püsima ja pakend mitte läbi vettima. Kuna plastiku kiht on nii õhuke, ei ole selle eraldamine papist võimalik ning paraku ei ole jäätisetops ümbertöödeldav. Selle koht on olmeprügi seas.

  1. Tühi sinepituub metalli?

Sinepituub on tõesti tehtud metallist, kuid kuna tuubi ei ole võimalik pärast kasutamist loputada, ei tohi seda ka segapakendi konteinerisse visata. Määrdunud pakend ümbertöötlemisse ei sobi ning juhul, kui see konteinerisse siiski satub, rikub see teiste pakendite tasskasutusvõimalust. Tuubil on aga peal plastik kork, mille võiks siiski maha keerata, veega ära loputada ja pakendikonteinerisse suunata.

  1. Smuuti plastikpudel plastikpakendisse?

Pane tähele, et osad smuutide plastikpudelid on tegelikult pandipakend. Ehk need tuleb koguda eraldi ja  viia hoopiski taaraautomaati. Saab pandiraha ka tagasi!

  1. Leiva-saia-makaronide kottide klambrid pakendisse?

Usinamad jäätmete sorteerijad märkavad ka selliseid pisinüansse, nagu klamber, millega on kinni pandud saia või makaronide pakend, ning sorteerivad need eraldi pakendikonteinerisse. Tegelikult aga koosneb see klamber nii plastikust, kui metallist ning väiksuse tõttu ei ole võimalik need teineteisest sorteerimisliinil eraldada – nende koht on olmejäätmete seas.

Lihtsamaid põhimõtteid, mida jälgida kodus jäätmete sorteerimisel: 

  • pakendikonteinerisse sobiv pakend peab olema tühi ja söögijääkidest enamvähem puhas
  • määrdunud pakend, k.a. pizzakarp, kui ta on kastme- või juustuga koos, ümbertöötlemiseks ei kõlba;
  • erinevatest materjalidest koosneva pakendi elemendid tuleb võimalikult palju üksteisest eraldada ja õigetesse konteineritesse suunata (näiteks pappümbrisega jogurtitops: pappümbris – paberisse, plasttops ja kaas – pakendisse, fooliumikate – olmejäätmetesse või konservikarbi sees metalli konteinerisse);
  • läbivettinud või toiduga määrdunud salvrätikud paberkonteinerisse ei sobi, aga kompostikasti sobivad küll;
  • kui pakendi peal on kolmnurkse märgise sees number 7, tuleb see visata olmejäätmete prügikasti – alati loe pakendit!
  • kui ei ole kindel, vali olmejäätmete prügikasti kasuks.
Kuidas sorteerida pakend
Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
20 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Alice
2 aastat tagasi

Ma usun , et oleks parem mõelda , kuidas teha nii et pakendite tootmine jääks vähemaks!!🤔

Kristofer
2 aastat tagasi

Ok

ega
2 aastat tagasi

enne olukord ei parane , kui võetakse vastu seadus pakendiseaduse mittetäitjate karistamise kohta, oled kolm korda pakendi valesse tünni pannud või pesemata jätnud saad 3 aastat kasvatusliku töö kolooniat pakendeid sorteerides, ka tuleb luua munitsipaalpolitsei sarnane pakendipolitsei selle seaduse täitmiseks, selle asemel , et puude otsa rämpsu riputada, tuleks läbi viia pakendisorteerimise õppusi koolides, töökohtadel, kaubanduskeskustes, ühiskondlikes organisatsioonides, jne. pakendisorteerimine massidesse. kodus on seda teha mugav koos perega näiteks teleka ees, vaadates saadet rannamaja või tantsud tähtedega või hoopis õhtu, kus meie erinevad prominendid ajapeale selles tegevuses võistlevad.

Anu
2 aastat tagasi
Reply to  ega

Suur kortermaja võta kinni et mina ei sorteeri

siis
2 aastat tagasi
Reply to  Anu

lähevad kõik ja probleem lahendatud, jäätmeid enam ei teki

Uskmatu-Toomas
2 aastat tagasi

See kirjutis teeb asja veelgi segasemaks ? Koore,piima kilepakend,piima,jäätise papppakend olmesse.Igasugune kile ka see mis leiva saia ümber olmesse ? Penoplast olmesse ? Mida siis pakendikasti panna ?

En.
2 aastat tagasi
Reply to  Uskmatu-Toomas

Sain aru, et saiakilet tohib ikka utiliseerida. Olen kiled kokku voltinud, kogunud eraldi prügikasti ja kui kast täis, pressinud tihedalt ühte saiakotti. Kotisuu kinnitanud ‘paha’ komposiitklambriga. Tekib tugev kiledest ‘klots’, mida on mugav jäätmejaama toimetada. Ainuke häda, et nõnda kokkupressitud kilepakendid maitsevad hiirtele. Kui ligi pääsevad, hakivad peeneks kirjuks pudiks…. Valge kohev penoplast äsjaostetud kodutehnika või kiirtoidu ümbert on aga tõesti väga ebamäärane jääde. Papikonteinerisse ei sobi, olmejäätmetesse ei mahu (või tuleks tükkideks hakkida, tekitades hulga puru ja tundudes totter?). Olen seda Pullapääle olmejäätmeisse viinud. Seni seisab kuuri all, kasvõi paar aastat.

Abcmas
2 aastat tagasi

Mina ei ole nõus,et pean oma kodust tegema prügi sorteerimise jaama.Selleks on prügifirmad.Kõik ühte konteinerisse ja sorteerigu palju tahavad!

Silver
2 aastat tagasi
Reply to  Abcmas

Ning mg sina maksad selle kinni. Sorteeri ning vaheta olmeprügi konteiner väiksema vastu, hoiad raha kokku. Aga eks sa ise tead paremini.

Mart
2 aastat tagasi

Kuhu tuleks panna valge penoplast, mis on telekate -külmkappide ümber?

Silver
2 aastat tagasi
Reply to  Mart

See on pakend! Sest sa ostsid toote, mis oli sellesse pakendatud.

see
2 aastat tagasi
Reply to  Silver

ei ole tõestatud millegagi, see võib olla ka taara, samuti ümbris, näiteks vorsti plastikust nahk jne, vaja on teaduslikku tõestust vähemalt doktori väitekirja tasemel ja rahvusvahelist klassifikatsiooni, niikaua jääb see tegevus isetegevuslikuks ja mitmeti tõlgitavaks

pakendatud
2 aastat tagasi

Hullus! Kui minul on ostetu pakitud sellisesse pakendisse, siis ta ongi pakend. Rääkige tootjatega, mitte tarbijatega. Võimatu on aru saada, mida saab töödelda ja mida mitte. Olgu pakend vastav ja kogu lugu.

K.s
2 aastat tagasi

Ja sihukse jama ajamise eest makstakse veel palkka???

Mmmmm
2 aastat tagasi

Imelik miks peaksin veel peseme keegi ei maksa mulle kinni veearvet ja ajakulu
Niigi tõusin kohe ka prügiveo hind kui sorteerimine läks kohustlikuks ei mina sorteeri ega peseme niikaua kui ei maksta.

Silver
2 aastat tagasi
Reply to  Mmmmm

Sorteeritud pakendi saad tasuta ära anda. Sorteerimata olme eest maksad. Ise valid kuidas teed.

levinuv
2 aastat tagasi

viga on see, et valitsus lubab tootjal ja kaupmehel, nende mugavusest lähtudes, kaubaga kaasa müüa kõiksugu rämpsu, prügi ja muud kaubaga mitte seotut, enamasti hiina prügi, mida siis eesti inimene sunnitakse aitäh eest ja prügitootjale peale makstes veel sorteerima ja teisaldama, see peaks olema puhtalt prügitootja ja kaupmehe ülesanna tema kulu ja kirjadega. lähtuda tuleb printsiibist, et prügitootja ka selle tasuta koristab/korjab.

Silver
2 aastat tagasi
Reply to  levinuv

Ei sunnita! Kõik mida tootja/müüja on kauba pakkimiseks/säilitamiseks kasutanud ning mida sina ei soovi kasutada, sorteeri pakendisse. Saad tasuta ära anda. Jäätmeseadus ning pakendimaks on märksõnadeks.

Janek
2 aastat tagasi
Reply to  Silver

Ei saa tasuta anda, konteineri tühjendamise tasu tuleb ikka maksta 4.20€

sorteeri
2 aastat tagasi
Reply to  Silver

ise kui muud midagi teha pole, osta poest veel klants paberit ja sidumispaela ka ja tee kena pakike, silmal siis ka ilus vaadata seda sorteeritut