Lähenevad jaanipeod ei pea tähendama alati purjujoomist, pärastist pohmelli ning mälupusle kokkupanekut. Kõike seda annab juba ette vältida, kui korraks teema enda ja teiste jaoks läbi mõelda. Tuletame mõned olulisemad neist meelde.
Kui kiiresti tekib purjusoleku tunne?
Alkohol mõjutab kõiki elundeid, kuid purju joomine sõltub sellest, kuidas see mõjub kesknärvisüsteemile, sest alkohol on uimasti. Kui kõrgele tõuseb juues vere alkoholisisaldus, sõltub mitmest tegurist.
- Joomise tempo: kiiremini juues tõuseb vere alkoholisisaldus kõrgemale kui vähehaaval juues.
- Tühja kõhuga imendub alkohol kiiremini ja täielikumalt kui täis kõhuga. Kanged joogid imenduvad kiiremini, seetõttu põhjustavad nad ka kõrgema alkoholi kontsentratsiooni veres kui lahjad joogid.
- Oluline on inimese kehakaal – väiksemal inimesel annab sama kogus suurema efekti.
- „Staaž“: regulaarse alkoholitarvitamise tulemusena harjub organism sellega ja tekib alkoholitolerantsus, mis tähendab, et soovitud efekti saavutamiseks läheb vaja üha suuremaid koguseid.
- Alkohol mõjub naistele ja meestele erinevalt. Kuna naisel on tavaliselt vee osakaal organismis väiksem, siis tõuseb tema vere alkoholisisaldus sama koguse puhul kõrgemale, isegi kui naine ja mees on sama kaaluga.
Millal ma kaineks saan?
Keskmiselt kaob alkohol inimese organismist kiirusega 0,1 promilli tunnis. Protsessi kiirus oleneb soost, kehakaalust, pikkusest ning sellestki, kui palju on enne söödud. Enesetundest sõltumata on vaid üks kontroll: kainust testi alkomeetriga!
Kindlasti ära mine ise ning lase napsutanud kaaslasel tikkuda kahte kohta: autorooli ega vette. Näita oma selgroogu ning hoia nendel kiusatustel silm peal!
Kui võõrustad ise külalisi, vastutad sa ka nende heaolu eest. Kavanda oma üritus nii, et autoga saabunud külalistele serveerid kindlameelselt alkoholivabasid jooke või lepite kohe alguses kokku, kes jääb puhkama üle öö või lahkub muu transpordiga.
Et järgmisel päeval ennast paremini tunneksid, on oluline juua alkoholi vahele piisavas koguses vett. Veega koos jood väiksema koguse alkoholi ning lisaks sellele aitab vesi leevendada keha vedelikukaotust. Ka enne magamaminekut joo mitu suurt klaasi vett.
Pohmelli sümptomid hakkavad ilmnema siis, kui alkoholisisaldus veres hakkab langema organismi loomulikule tasemele – nulli lähedale.
Väärt teaduspõhiseid juhiseid oma alkoholitarbimise testimiseks, selle mõju hindamiseks ning probleemidega tegelemiseks leiab Tervise Arengu Instituudi hallatavalt teemalehelt alkoinfo.ee. Pidutseme ja tähistame pühi (kainema) mõistusega!
Valdo Jahilo, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete juht
olen kaine ja plaanis pühadeaeg läänemaa piires joogistele transporti pakkuda. teenib raha ja säästab tervist ka
Ning mäletab ilusat õhtut ka
Ole ettevaatlik! Vahel peab inimene puhkama ka, mitte raha ori olema päevad ja ööd.
Suht mõttetu artikkel… kas üldse mitte juua või ‘võtta’ piisavalt vähe, et kõik oleks kontrolli all. Pikad moraalitsevad nõuanded on kasutud, neid ei kuula niikuinii mitte keegi.
Tark ei tarbi ja mingit üleelamist pole vaja LE-st pähe õppida.
Eelmise aasta statistika järgi on surnud alkoholi tõttu üle saja inimese rohkem, kui aasta varem. Üks põhjustest kindlasti kange alkoholi aktsiisi langetamine tasemele, kui tuli euro(2011a) Enda tuttavatest on pooleteise aastaga surnud tervelt ühe käe näputäis inimesi, kes oleksid võinud veel elada palju aastaid. Tegelik surmade põhjus peitub mitte, et nad jõid end surnuks, vaid peale tugevat joomist kangete jookidega tekivad paljudel vanuse tõttu veresoonkonna häired. Organism ei saa pohmakaga vajalikku kogust alkoholi, mis veresooni laiendaks ja tulemuseks surm. Nimesi ei hakkaks nimetama, aga Eesti kõlakamatest oleks Priit Leito TV3 juht.
Kes tahab juua, see neid aktsiisinumbreid küll ei vaata. Kui on odav ostab poest, kui kallis siis salaurkast.
minnakse vargile
Selle peale võtame
oled jota või?
vaadates ta teisi kommentaare igal pool on ta etanoolist palju kaugemale jõudnud
alko tagajärjel on surnud eelmisel aastal rohkem
joodikuid kui koroonaga!
Kui elafa ei taha siis joo liiter sisse!
liiter haljast on mulle hommikusöök
alkoholism pakub nalja teile või? Tänu joodikutele on paljud inimesed pidanud oma elu jätma ja väga paljud pidanud terrorit kannatama peredes. See pole naljatamise teema, vaid väga suur probleem meie rahava seas. Ebamõistlikult populaarne on ennast täis juua igal peol, aga tundub, et õnneks hakkab see nõuka aegne mõtteviis muutuma.
Sa ei kannata sadat grammigi, hakkad juba lällämä. Temal hommikusöök liiter. Irw
autorooli ei või aga lennukit juhtida võin
pohmell tekib siis kui alkoholisisaldus veres nullilähedane. järeldus: laku edasi
Kõige k.radim on see, et riiki võib juhtida jommis peaga!
võtad 27 peale jõuad tööle küll aga on alles ilus nädal tulemas kohe peale pühasid nädalavahetus
Praegu on vist igasugu üritused joomapeod. Päris piinlik oli vaadata üks päev Reporteri uudiseid.
Preili Hunt oli täis, Ostrat purjus jne. Kas tõesti mõnda pidu ei saa ilma alkoholita peetud.
vaadates mõnda ostrati brändiga poes müüdavat toodet ega usu küll et kaine peaga välja mõeldud
Joo mõistuse piires, aga kui mõistus on piiritu siis …. ei oska ka mina enam nõu anda.😄
mõistus on piiritus
Alko on tarkade jook, aga veidi ringi vaadates, siis…