Taebla lood said kaante vahele

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Asta Kõlametsa õnnitles teiste seas Taebla kooli direktor Jaanus Mägi. Foto Arvo Tarmula

Endise õpetaja Asta Kõlametsa raamatu „Taebla aja lood” esitlusele Taebla raamatukokku kogunes 50 inimest.

„Esitlus läks eriti hästi, väga palju rahvast oli,” ütles Taebla raamatukogu juhataja Ruth Randoja. „Oma kodukandi lugudest koosneva raamatu vastu, mille lood lähevad inimestele isiklikult korda, on suur huvi.”

„Taebla aja lood” ongi just selline raamat.

„See ei ole ajalugu, kuigi mõnel leheküljel võib niiviisi tunduda. Ajalugu on põimitud kohalike inimeste mälestustega. Palju on lugusid, mida on räägitud, külajutte, huumorit, fotosid,” kirjeldas autor, pensionil õpetaja Asta Kõlamets.

Tõuke raamatu kirjutamiseks sai Kõlamets Taebla mooride-vaaride klubist, mis ühendab rohkem kui 20 sealtkandi eakat. „Saame kokku kaks korda kuus. On vestlusõhtuid, külalisi, huvireise,” rääkis Kõlamets.

„Klubis kerkis üles ekslikke arusaamasid. Olen ametilt õpetaja, ilmselt lõi see välja ja pani mind neid jutte kontrollima,” rääkis ta.

Kõlamets otsis üles eakaid Taebla inimesi ja kogus nende mälestusi, otsis internetist. „Olen vana inimene, aga oskan nii palju arvutit kasutada küll,” sukeldus ta arhiivimaterjalidesse. „Näiteks Taebla EPT arhiiv on väga mahukas ja hea, aga uurisin ka ajalooarhiivi ja valla arhiivi materjale,” rääkis autor.

Uurimistöö viljad kandis ta esmalt ette mooride-vaaride klubis, lõpuks aga otsustas sõbrannade utsitusel raamatuks vormida.

Tulemuseks on 88-leheküljeline suures formaadis raamat. „Olen tänulik Haapsalu trükikojale Uuemõisas, kes raamatu hästi trükiks ette valmistas ja fotod kvaliteetsemaks töötles. Suur tänu ka fotograafidele, kelle pildid on raamatus,” ütles Kõlamets.

Raamat ilmus kultuurkapitali ja valla toel ning seda ei müüda üheski raamatukaupluses. „Raamatut saab tasuta otse minu käest. Kui keegi väga tahab, võib natuke toetuseks raha anda, sest mu oma raha läks sinna ka ikka natuke,” ütles autor.

Raamatu sisu ei hakanud Kõlamets ümber jutustama. „Räägin parem, mis välja jäi. Liiga hilja sain teada, kust on tulnud Nurme ja Taebla nimed,” tõi ta näite.

„Kiitma peab Taebla kooli õpilaste kirjutatud lühiesseesid teemal „Minu unistuste Taebla”,” sõnas Kõlamets. „Nendes on huumorit ja hiigelsuuri unistusi. Neid oli minul väga tore lugeda, aga usun, et ka lugejail.”

Järge raamatule Kõlamets kirjutada ei kavatse. „See trükitehniline asi on eakal inimesel ikka üks igavene suur asi ajada,” ütles ta.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments