3

Roman Sultangirejev peab Augustibluusi suurkujudeks Pepe Ahlqvisti ja Phil Guyd

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Pepe Ahlqvist. Foto: Soppakanuuna - Oma teos, CC BY-SA 3.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=33020073

Roman Sultengirejev peab 23. aasta jooksul Haapsallu saabunud bluusmuusikutest olulisimateks soomlast Pepe Ahlqvisti ja USA bluusmuusikut Phil Guyd.

Roman „Rommy“ Sultangirejev, mees, kes bluusi Haaspsallu tõi, ütles, et Haapsalus toimunud bluusifestivalidest alla kahe tunni rääkida ei saagi. Siiski tõi Rommy ajast, mil ta ise oli festivali korraldaja, esile paar nime, keda ta peab enda jaoks festivalide ajaloo olulisimateks. Need on Pepe Ahlqvist Soomest ja Phil Guy USAst.

Soome bluusi absoluutse tipu Pepe Ahlqvisti tõi Sultangerijev festivalile 2001. aastal. „See oli vägev, et tema siia sain,“ nentis Sultangerijev. Pepe Ahlqvist ja Tap Jelly Blues Band esines Augustibluusil 2001. aastal.

„Phil Guy, Buddy Guy vanem vend,“ tõi Sultangirejev välja ka teise suurkuju. „Kaks nädalat jahusin, et teda esinema saada. Sain!“ Phil Guy oli Augustibluusi peaesineja 2003. aastal. Lousianast pärit Guy suri üheksa aastat tagasi vähki.

1994. aastal algatasid Haapsalu kultuurikeskuse töötajad Gülnar Murumägi ja Roman Sultangirejev pisikese festivali, kus astusid üles Compromise Blue, Kolumbus Kris ja Ultima Thule. Kuulajaid kogunes toona umbes paarkümmend.

Aasta hiljem osales festivalikesel üheksa ansamblit, 1996. aastal oli aga juba 13 esinejat ning rahvast kihav tänavapilt reetis, et huvi kasvab.

Aastal 1999 jõudsid Haapsallu esimesed välisartistid: ameeriklane Jimmie „Bluesman“ Lawson Soome bändiga The Midnight Creepers ja John King samuti USAst.

2009. aastal tunnistati Haapsalu säravaimaks kultuurisündmuseks Augustibluus, mille peakorraldaja oli toona veel Roman Sultangirejev.

Pepe Ahlqvist. Foto: Soppakanuuna - Oma teos, CC BY-SA 3.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=33020073
Pepe Ahlqvist. Foto: Soppakanuuna – Oma teos, CC BY-SA 3.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=33020073

Phil_Guy By Milwphil - Own work, CC BY-SA 3.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=21492947
Phil Guy. Foto: Milwphil – Own work, CC BY-SA 3.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=21492947

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
N50+
N50+

Nõus eelpool kirjutajatega. Kui festivalil kostaks vaid bluus, hea bluus, siis oleks ka vaatajaskond teine ja nii tekibki mõnus fiiling – tulevad inimesed, kes hoolivad sellest muusikast ja tahavad seda kuulata. Mitte mingi suvaline rahvamass , eesmärgiga ainult tarbida ja permanentselt jutustada

Nõus
Nõus

Sama siin, Rommi ajal oli mõnus fiiling. Praegusele festarile ei kisu, kuigi muusika on hea.

Daam
Daam

Tahaks Sultangirejevi Augustibluusi tagasi!

wpDiscuz