6

Galerii: Haapsalus räägiti meeste vaimsest tervisest

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Eile korraldas MTÜ Peaasjad Haapsalus Viieristi kultuuriklubis Wiedemanni 2 meeste vaimse tervise teemal seminari „Oled mees või ei ole?!“. Sotsiaalpedagoog Umberto Dorus Geerts ja psühholoog Daniel Soomer rääkisid peasjalikult sellest, miks mehed oma probleemidega nii harva abi otsivad.

MTÜ Peaasjad tegeleb vaimse tervise ja sellealase teavitustööga, ettevõtmist toetab Eesti vigastatud võitlejate ühing.

MTÜ Peaasjad tegi intervjuusid meestega ja analüüsis pärast neist välja tulnud hoiakuid. Uuringu teine osa oli internetiküsitlus.

Daniel Soomer rääkis, mis küsitlustest välja koorus. Nimelt:

  • Mehed surevad 9 aastat varem kui naised.
  • Mehed teevad 5 korda rohkem suitsiide kui naised.
  • Vaimse tervise probleeme on meestel elu jooksul pisut harvem kui naistel, aga poistel 2 korda rohkem kui tüdrukutel.
  • Meestel diagnoositakse sõltuvushäireid 2-3 korda rohkem kui naistel.
  • Meestel diagnoositakse depressiooni 2-3 korda vähem kui naistel.
  • Mehed käituvad kodus vägivaldselt 10 korda tõenäolisemalt kui naised.
  • Meeste palgad on 28% kõrgemad kui naistel.
  • Koolist väljalangemine ja halb õppeedukus on poistel 3 korda tõenäolisem kui tüdrukutel.
  • 2/3 meestest peab oma elus kõige olulisemaks tundeks armastust.

Vestlusringis arutleti, kuidas mõjutavad mehi ja kogu ühiskonda mehelikkuse levinud arusaamad (näiteks, et mees on alati tugev, saab kõigega hakkama ja on edukas, ei näita tundeid välja, pole nõrkusi, ei küsi kunagi abi).

„Mehed räägivad oma probleemidest kindla peale vähem kui naised, aga miks, ei tea,” ütles MTÜ koolituste koordinaator psühholoog Gea Grigorjev. „Miks on nii, et mehed teevad nii palju rohkem enesetappe ja miks nad otsivad naistega võrreldes nii palju vähem abi. Kas see on stereotüüpidest, et mehed ei nuta? Et mehine on see, kui oma tundeid ei jaga?”

Koolituse algtõuge tuli Eesti vigastatud võitlejate ühingult. "Ühing kogus sinilille kampaaniaga raha MTÜle Peaasjad, et see tegutseks meeste vaimse tervise suunal,” rääkis Gea Grigorjev. Soomer lisas, et koolituse fookuseks otsustati võtta mehed ja meeste vaimne tervis.

„Sloganiks on „Kuula meest!“,“ nentis Soomer. „Meeste vaimne tervis on tähtis. Tähtsam kui autod, püssid, naised, jalgpall ja kõik klišeed kokku.“

Vt ka siit.

Fotod: Urmas Lauri Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (1) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (2) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (3) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (4) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (5) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (6) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (7) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (8) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (9) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (10) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (11) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (12) Mehed ei nuta Viieristil (urmas lauri) (13)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Kübe
Kübe

Jah. Tõtt räägite. Ükskord plahvatab põis, mis koguneb salaja….

kübele
kübele

see ei ole tõde- see on tagajärg kui viimane piisk sinu kannatuste karikasse vallandab üleujutuse. Hea kui ujutab, hullem on see kui kogumiskaev tuksis.
Tõde on põhjuses. Mis sunnib sind jalad risti kannatama.

Sa, Kübe oled ikka hea kuju- salapärane nagu salamander.

Eestlane
Eestlane

Ega kui see pidev reklaamtampimine meedias käib perewägiwallast…see ka hästi ei mōju…

Külamees
Külamees
Üks tänapäeva põhiprobleem on inimese geneetilise koodi sobimatus kiiresti moderniseeruva elu mudelisse.Eriti meestel, nemad matsid oma pinged füüsiliselt pingutavatesse tegevustesse värskes õhus-jaht, maaharimine,metsatöö…mis seal salata ka sõdimine ja röövretked. Naised veetsid palju rohkem aega kodus ja kogukonnas suhtlemisega, koos tehti käsitööd jms, just selline sotsiaalne sebimine mida moodne elu ju endast praegugi suuresti kujutab. Nüüd on mehed mõnes mõttes kahvlis-ühest küljest selleks, et teenida raha ja ühiskonna tootev töö ikkagi ära teha tuleb tööd murda, aga see on muutunud, selliseks tiksumiseks kusagil masinaoperaatori rollis.Töö on pingeline, aga ei maanda pingeid nagu füüsiline töö seda tegi.Teisest küljest ootab pere ja ühiskond… Loe rohkem »
juss
juss

Ah et sellised ongi siis päris mehed?

vaimu
vaimu

Juss, sul on terane silm.
Jah,naine peab tänapäeval mehe eest väljas olema, sest uuring näitab, et….

wpDiscuz