Haapsalu linna pensionäride ühendus sotsiaalmajas. Foto: Arvo Tarmula
Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel siduda pensioniea oodatava elueaga ja võimaldada inimestel ise valida, millal pensionile jääda.
Kabinetinõupidamisel heakskiidu saanud pensionisüsteemi muutmise peamine eesmärk on tagada inimestele pensionipõlveks piisav sissetulek.
Peaminister Taavi Rõivase sõnul on rahvastiku vähenemine trend, millega seisab silmitsi kogu Euroopa.
“Arvestatav pensioni suuruse mõjutaja on tööealiste inimeste arv ja nende makstud sotsiaalmaks. Praegune süsteem ei ole rahvastikutrende arvestades jätkusuutlik ja lisaks premeerib aktiivsest tööelust varasemat lahkumist,” ütles peaminister. “Selleks, et meie inimesed tunneksid end tuleviku ees kindlalt, peame tegema otsuseid juba täna.”
Selleks, et pensionisüsteem oleks kooskõlas demograafiliste arengutega ja rahvaarvu vähenedes oleks võimalik maksta praegusega samaväärseid pensione, otsustas valitsus siduda riiklik vanaduspensioniiga alates 2027. aastast oodatava elueaga.
Koos pensioniea tõusuga otsustati muuta pensionisüsteem ka paindlikumaks. Inimesed saavad tulevikus valida endale ise sobivaima aja pensionile minekuks, võtta pensioni välja osaliselt või oma pensioni maksmine soovi korral peatada ilma, et nad kokkuvõttes rahaliselt kaotaksid.
Valitsuses lepiti kokku, et sotsiaalministeerium koostöös rahandusministeeriumiga koostavad vastavalt valitsuse otsustele riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise väljatöötamiskavatsuse ja esitavad selle valitsusele 2017. aasta esimeses pooles.
Aga kui oodatav eluiga lùheneb, kas siis toimub tagurpidikàik, vòi paberil on alati võimalus nàidata kuis vaja?!
ei ole vaja mõelda välja igasugu nõmedusi, vaid valitsusel ja parlamendil tuleb ratifitseerida euroopa sotsiaalharta kõik punktid, just need mis puudutavad pensione on jäetud spetsiaalselt ratifitseerimata, et saaks oma vanureid mõnitada ja sandi elu lasta neil elada