TransAviaBaltika lennuk Let L-410UVP-E. Foto: Igor Dvurekov / Wikipedia
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hankel saarte lennuühenduse pidamiseks tegi kolmest pakkujast parima pakkumise Leedu ettevõte Transaviabaltika. Lennud algavad saartele juuni alguses, täpse kuupäeva määravad maavalitsused.
Vastavalt hanke pakkumisele on riigieelarvest makstava ühistranspordi sihtotstarbeline toetus ühele reisile lennuliinil Tallinn-Kuressaare-Tallinn 1980 eurot ja Tallinn-Kärdla-Tallinn 1520 eurot. Lennumaht jääb sarnaseks võrreldes eelmise vedajaga, ehk 12 lendu nädalas liini kohta.
Graafiku kohaselt toimub hommikune lend Kärdlast Tallinna 07:45 ja Kuressaarest Tallinna 09:30 ning õhtune lend Tallinnast Kärdlasse 17:00 ja Tallinnast Kuressaarde 18:35. Nädalavahetuse hommikused väljumisajad on argipäevade omadest hilisemad.
Transaviabaltika kasutab põhilennukina 19-kohalist lennukit Jetstream-3200. Asenduslennukina ja sõltuvalt maavanemate ning ettevõtte lepingu allkirjastamise ajast võib ettevõte kasutada lepinguperioodi alguses ka 19-kohalist lennukit LET L-410.
Praegune hange korraldati Kärdla ja Kuressaarega lennuühenduse taastamiseks arvestades maavalitsustele eraldatud riigieelarvest makstava toetuse suurust.
Leping pakkumise võitnud ettevõttega kestab kuni 31. maini 2019. Lepingu allkirjastavad maavanemad.
Samaaegselt on käimas laiem analüüs, kuidas terviklikult tagada Eestis hea kvaliteediga regionaalsed lennuühendused tulevikus. Uus riigihange tuleb 2018. aastal.
“Kindlasti mõjutab see hiidlasi, sest meil kasutavad väga paljud inimesed lennukit tööl käimiseks. Teatavasti on meil ka päris palju külalisarste Hiiumaa haiglas. Nende inimeste jaoks, kelle aeg on väga kallis, on see suur ja tuntav muudatus,” kommenteeris Hiiu maavanem Riho Rahuoja 1. aprilli uudist, et lennuamet peatas Tallinnast Kuressaarde, Kärdlasse ja Stockholmi lendava Aviesi lennuettevõtja sertifikaadi.
Järelevalvetegevuse käigus tuvastas lennuamet, et AS Avies ei ole suutnud osaliselt täita regulatsioonides kehtestatud nõudeid, mille kohaselt oleks tagatud lennuohutusstandartidele vastavus, ja selle tulemusel on tänasest – ehk 1. aprillist 2016 – AS Avies’i lennuettevõtja sertifikaat (AOC) peatatud kuueks kuuks või kuni peatamise aluseks olnud puuduste kõrvaldamiseni.
Sertifikaadi peatumise ajal ei tohi AS Avies tegutseda lennuettevõtjana ehk pakkuda lennuteenust.
8. aprillil kuulutas majandus- ja kommunikatsiooniminsteerium välja hanke uue vedaja leidmiseks saarte vahele.