Verekeskus kutsub verd loovutama

Kristjan Kosk

kristjan.kosk@le.ee

Kuula artiklit, minutit ja sekundit
0:00 / :

doonor11

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp kutsub doonoreid Haapsalus verd loovutama. Foto: Arvo Tarmula

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama esmaspäeval, 28. märtsil kella 11.00-15.00 Haapsalu Kultuurikeskuses (Posti 3) toimuvale selle kevade esimesele doonoripäevale.

„Oleme märtsis teist korda Haapsalu Kultuurikeskuses doonoripäeva korraldamas. Siinsed doonorid on selline tore ja ühtehoidev kogukond, kes igal korral on nii meie doonoripäevi kui ka doonoritelke heatujuliselt väisanud ning meie verevarusid tõhusalt täiendanud,” sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp, juhtides tähelepanu, et viimasel ajal on haiglate tellimustest johtuvalt eriti suur nõudlus 0 ja A reesusnegatiivse vere järele, kuid ka teiste veregruppide verevarud vajavad täiendamist: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema.”

Viimati käis Regionaalhaigla verekeskus Haapsalus 3. märtsil ning siis külastas doonoripäeva 60 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 52 doonoril ning kogusime üle 23 liitri hinnalist nestet.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.
Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments