Edward Lucas: Brexit. Mis on kaalul ja kuidas võita

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Edward Lucas.

Edward Lucas

David Cameroni hoolimatu õnnemäng Brexiti referendumiga seab ohtu minu kodumaa tuleviku.

Mind ärritab ka Euroopa Liitu jäämise pooldajate valelik ja hale toon. Valelikkus seisneb suure teema – kas meie tulevik on mitmepoolsetes rahvusvahelistes reeglitel põhinevates organisatsioonides või mitte – ühte patta panemises väiksega: kas peaministri kokkulepe Suubritannia liikmesustingimuste muutmiseks EL-is muudab midagi põhimõtteliselt. On selge, et ei muuda.

Kui EL-i jäämine on meie jaoks põhimõtteliselt õige, ei oma tähtsust pisiasjad, nagu mõned muudatused meie suhtes eurotsooniga või riiki külastavatele EL-i kodanikele laienevate maksusoodustuste detailid. Teesklemine, et liikmesustingimuste muutmise kokkulepe loeb, lisab argumendile ebaaususe kihi. Valijad tunnevad juba praegu, et neile valetatakse üpris palju. See suurendab nende ärritust veelgi. Samuti ei ole hirmutamine parim viis võita.

Liitu jäämise pooldajate peamine sõnum on, et EL-ist lahkumine oleks sedavõrd järsk muutus, mille tõttu kannataksid inimeste töökohad ja sissetulek. See töötab mingi piirini, ent valijatele ei meeldi negatiivsus, eriti liialdatud kujul. Hirmutamine saadab sõnumi, et Suurbritannia on nõrk ja hukule määratud ning EL on selle ainus lootus. See on rumalus. Me oleme suur riik paljude tugevustega. Me jääme ellu ka ise põhjustatud Brexiti haava kiuste.

Me peaksime referendumil lahingu andma positiivse sõnumiga: Suurbritannia peaks olema üks EL-i juhtriike ja kui me jääme liikmeks, on meil kõik võimalused Cameroni kosmeetiliste reformide asemel tegelike reformide saavutamiseks. EL-is pilgati Briti lähenemist varem kui "anglosaksilikku" (see oli ebatäpne ja solvav).

EL-is domineeris aastakümneid Prantsuse mõtlemine: riik tegeleb jõulise maksustamise, subsideerimise, suunamise ja kontrollimisega. See ei toiminud kuigi hästi ja on nüüd moest läinud. Enamik Euroopa riike toetab praegu liberaliseerimist, avatust ja konkurentsivõimet. Eriti nähtav on see uuemates liikmesriikides kontinendi põhja- ja idaosas. Kogu Euroopal on Suurbritannialt õppida selle dünaamilisest majandusest, küllaltki õhukesest ja ausast riigiaparaadist ning edukast immigrantide lõimimisest.

EL on juba muutumas selliselt, mis peaks meile heameelt tegema. Kolmas energiapakett on turu liberaliseerimise triumf, mis on tõsiselt häirinud Gazpromi korrumpeerunud ja turgu kuritarvitavat ärimudelit. Komisjon on alustanud ülearuste regulatsioonide tihniku kärpimist. Ees seisab siiski veel palju tööd, eriti ühisturu laiendamises digitaalkaubanduse ja -teenuste valdkondadesse.

Teine suur suutäis on transatlantiline vabakaubanduslepe (TTIP), mis vähendab Atlandi ookeani mõlemal kaldal tollitariife, kehtestab ühised standardid, loob töökohti ja turgutab majanduskasvu. Suurbritannial on kõigist kolmest palju võita. Siiski oleme viimastel aastatel eestvedamise asemel jäänud kõrvaltvaatajaks olukorras, kus meil on viimaks tegelikke liitlasi.

EL-i liikmesuse plussid ulatuvad majandusest kaugemale. Idee riikidest, kes lahendavad probleeme koos, oma suveräänsust vabatahtlikult kitsendades, on üllas. Riikliku isekuse, eneseupitamise ja lühiajalise kasu ohjeldamisel laiema, pikaajalisema eesmärgi nimel on moraalne väärtus. See põhimõte on langenud demagoogitsejate rünnaku alla, kes võimendavad riigi (või veel halvem, etnose) tähtsust ja halvustavad samal ajal välismaalasi, pidades neid ohuks.

Otsustav "jah" Euroopa Liitu jäämisele kujutaks endast sellise maailmanägemuse rõhutatud tagasilükkamist. Samuti annaks see meile hüppelaua, mis võiks lennutada meid tagasi Euroopa diplomaatia keskmesse, kust me poleks tohtinud kunagi lahkuda.

Mulle ei meeldi referendumid: nad õõnestavad parlamentaarset demokraatiat, mis on üks Suurbritannia hiilgavamaid omadusi. Praegu me referendumist siiski ei pääse. Ma tahan võita ning teha seda õigete argumentidega.

Edward Lucase kolumn ilmub BNSi vahendusel.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
mutionu
7 aastat tagasi

Üks mis kindel – Venemaa külje all asuvale tillukesele Eestile on kasulik nii majanduslikult kui ka poliitiliselt ühtehoidev ja tugev EL.
Keegi on öelnud, et demokraatia on paljude puudustega halb riigikord, kuid kõik teised valitsemisvormid on veel hullemad. Sama lugu on EL-ga. Sellel on palju puudusi, kuid kõik teised Eesti jaoks mõeldavad alternatiivid on veel hullemad.

kährik
7 aastat tagasi
Reply to  mutionu

Nii et kuulake kõik te sõnakuumatud orjad. Otsige seepi ja nööri mida kiiremini te enda piinad lõpetate seda parem, aga euroopa liit peab jääma selles peitub meie õnn. 25 aastat tagsi lauldi sama jura kompartei pleenumitel.

piinlik lugeda
7 aastat tagasi

sellist jama

Mnjah:)
7 aastat tagasi

Eneseimetlejast kolumnist:)
Cameroni reformide eesmärk on lõpetada mõtetu rahapõletamine ELs ning eelkõige on need suunatud efektiivsuse kasvule ja suunaga majandusele ehk konkurentsivõime tõusule.
Artikli tekst annab selgelt aimu, et EL peaks olema eelkõige poliitiline üksus, mitte majanduslik ning sinna ongi koer maetud.