Rakverest tuli Läänemaale 18 medalit

Lehte Ilves

lehte.ilves@gmail.com

Läänemaa KJK

Läänemaa KJK sportlased Rakvere staadionil: ees, paremalt Karl Mäger ja Ainar Sten Junker, seisavad Eneken Vendla, Marten Jõevee, Martin Teppan, treener Endel Susi EKJLi plaadiga, Kristiina Köster, Roland Söötmaa, Raiko Söötmaa. ERAKOGU

Läänemaa noored kergejõustiklased tõid Eesti noorte kergejõustikumeistrivõistlustelt 3.–5. juulil Rakveres 18 medalit, sh üheksa medalit tuli Haapsalu ja viis Läänemaa kergejõustikuklubile ning neli jooksuklubile Tempo.

Tallinnas peetavaiks Euroopa U-23 meistrivõistlusteks valmistuv Ants Kiisa õpilane Karl Koha Haapsalu kergejõustikuklubist võitis noorsooklassi kuulitõuke tulemusega 17.15 ja odaviske 63.9ga. Viimane tulemus ületab Toomas Jõeveele kuulunud 1999. aasta maakonnarekordi 169 cm-ga.

Ants Kiisa teine õpilane Madli Rahuvarm (Haapsalu KJK) võitis TA-klassi kuulitõuke, tõugates 3 kg kuuli 14.25. Kettaheites oli ta kolmas tulemusega 35.00.

Haapsalu kergejõustikuklubi võib pidada Audentese spordikooli kasvulavaks. Peale eelnimetatute esinesid hästi ka Tõnu Kaukise õpilased Kristo Simulask ja Erki Mitman. Simulask oli teine PA-klassi 300 m tõkkejooksus ajaga 39,54 ja kolmas kõrgushüppes (1.92). Kuues oli ta 100 m jooksus ajaga 11,58 ja kaugushüppes 6.39ga.

Erki Mitman oli PA-klassi kettaheites 6. ja kaugushüppes 9., tulemused vastavalt 43.66 ja 6.24.

Sügisest hakkavad õppima Audenteses Kaja Ladva teisedki paremad õpilased Anna Maria Vjazemski ja Kevin Sakson.

Vjazemski tuli TB-klassi 100 m tõkkejooksus kolmandaks ajaga 15,26 (isiklik rekord). Pronksi sai ta ka kaugushüppes, 5.48 on B-klassis uus maakonnarekord. Seitsmes oli ta 100 m jooksus ajaga 13,22 ja kõrgushüppes, ületades 1.62.

Kevin Sakson PB-klassist tegi kõrgushüppes uue isikliku rekordi 1.76  ja sai pronksi. Viies oli ta 200 m jooksus ajaga 24,05 ja kuues kettaheites, heites kilost ketast 42.86.0.

Tempole tuli kaksikvõit

Jooksuklubi Tempo leivanumbrid on kiirkäimine ja takistusjooks.

PB-klassi 5000 m käimises tuli Tempole kaksikvõit. Esimene oli Ruslan Sergatšov, teine Sergei Sannikov, aeg vastavalt 24.40,83 ja 29.32,63.

Tüdrukute B-klassis sai 3000 m kiirkäimises teise koha Anastasija Skatško ajaga 17.02,74. Teiste treenerite hinnangul on ta parima tehnikaga noorkäija. Tema vend Igor tuli meesjuunioride 3000 m takistusjooksus teiseks ajaga 10.30,12. Seitsmes oli klubikaaslane Daniil Andrianov ajaga 11.37,20.

Metsküla kasvatab tugevaid noori

Võistluste ajal tunnustas Eesti kergejõustikuliit (EKJL) mälestusplaadiga mõnda oma pikka aega töötanud treenerit tulemusliku töö eest ja 75. sünnipäeva puhul. Üks neist oli ka Läänemaa kergejõustikuklubi treener Endel Susi. Tema õpilastest tegi parima esituse PB-klassi võistleja Martin Teppan, kes võitis kaks esikohta ja ühe kolmanda.

Nii 800 m kui ka 1500 m takistusjooksus valis Teppan õige taktika, hoides end esimese kolme hulgas, ja siis ründas. 2000 m jooksus hoidis ta end viiendal kohal, lastes kaks esimest liiga kaugele, ja neid ei suutnud ta enam püüda. Kolm päeva järjest ei suudagi keegi selle palavusega säilitada energiat, aga ta võis olla võistluse üks tulemuslikumaid noori. Teppani ajad: 800 m 2.10,83; 1500 m takistusjooks 5.06,04; 2000 m 6.29,14.

EKJLi üks arvumusliidreid Peeter Randaru kommenteeris, et sellised noored kasvavad just maakolkas. Ta ei teadnud, et Martin Teppan on lõpetanud Metsküla algkooli ja jätkab Lihula gümnaasiumis.

Samuti Metsküla taustaga Lihula gümnaasiumi õpilane Ainar Sten Junker võitis PA-klassi 10 000 m käimises pronksi. Hommikul käis 10 km, õhtul jooksis 2000 m takistusi, aga siis enam energiat ei jagunud ja ta pidi leppima 8. kohaga.

Läänemaa KJK sportlane Kristiina Köster ei pea paljuks käia Kuijõelt Haapsalus treenimas. Tema võitis klubile viienda medali TA-klassi 5000 m kiirkäimises, kus jäi napilt teiseks. 2000 m takistusjooksus oli ta 5., 3000 m jooksus 6. ja 1500 m jooksus 8.

Neidude ja noormeeste pikamaajooks on teinud pika sammu edasi ja tänavu oli nii tase kui ka osavõtjate arv kõvasti kasvanud. Kui Greete Lehemaa sai mullu 3000 m jooksus ajaga 12.28,79 kolmanda koha, siis Kristiina Köster jooksis sel aastal 12.02,44 ja oli kuues.

Martin Jõevee oli noorsooklassi 5000 m jooksus kaheksas ajaga 18.58,93.

Laagrid ja võistlused on klubile kulukad

Läänemaa KJK alad ongi pikamaajooks ja kiirkäimine, niisamuti heitealad. 3000 m takistusjooksus oli Raiko Söötmaa ajaga 12.03,93 viies. Läänemaa KJK piigimehed Karl Mäger ja Roland Söötmaa jäid teise kümnesse.

TB-klassis saavutas Eneken Vendla 3000 m kiirkäimises 8. koha.

Läänemaa KJK-le läks kahepäevane ettevalmistuslaager ja kolmepäevane võistlus maksma 2064 eurot: 400 eurot andis Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupp, 700 eurot andis treener oma  raamatu müügist; Lihula, Kullamaa, Hanila ja Haapsalu toetus oli 525 eurot; peale selle oli noortespordi raha ja vanemate toetus.

Kahjuks juhtub, et noor teeb treeningud kaasa, aga võistluste ajaks leiab meelepärasema tegevuse. Seepärast olgu kiidetud need, kes ei pea paljuks pingutuse kaudu (võidu)rõõmu nautida.