1

Eurobaromeetri uuring: Eesti elanikud tunnevad end oma kodukohas turvaliselt

Lehte Ilves

Lehte Ilves

lehte@le.ee

Märtsis läbi viidud eurobaromeetri uuringu kohaselt on 92% Eesti elanikest nõus, et nende kodukohas on turvaline elada. Erinevalt teistest eurooplastest mõjutab eestimaalaste turvatunde hinnangut enim leibkonna rahaline olukord.

Kõige kõrgemaks hindavad Eesti inimesed oma kodukoha turvalisust, veidi vähem turvaliseks peetakse elu Eesti riigis (91%) ning Euroopa Liidus (86%). Eesti elanike hinnangud turvalisusele on veidi üle Euroopa Liidu keskmise, kuid madalamad kui Põhjamaades. Näiteks Soomes tunneb end oma kodukohas turvaliselt 99%, Rootsis ja Taanis 98% elanikke.

Uuringu järgi peab 64% eestimaalastest politsei rolli riigi turvalisuse tagamisel väga oluliseks, kodanikel endil näeb väga suurt rolli vaid 48% inimesi. „Siinkohal tasub meenutamist, et turvalisuse tagamisele saab kaasa aidata igaüks – mida suurem on inimeste võime ennetada riske ja neid ära hoida, seda turvalisemalt nad ennast tunnevad,“ kommenteeris siseminister Hanno Pevkur.

Erinevalt kõigist teistest Euroopa riikidest hindavad Eesti elanikud kõige tähtsamaks turvalisuse mõjutajaks oma leibkonna finantsolukorda. Teiste Euroopa Liidu riikide kodanikele on turvalisuse positiivseima mõjutaja aga põhiõiguste- ja vabaduste, näiteks sõnavabaduse ja usuvabaduse austamine ning diskrimineerimise puudumine riigis.

65% eurooplasi peab Euroopa Liidu turvalisuse tagamisel suurimaks väljakutseks terrorismi. Eestis on see näitaja Euroopa Liidu madalaim – vaid 17% Eesti elanikke leiab, et terrorism on Euroopa Liidus väga suur julgeolekuväljakutse. Samuti peetakse ülejäänud eurooplastega võrreldes väiksemaks ohuks küberkuritegevust, organiseeritud kuritegevust ning inimtekkelisi- ja looduskatastroofe. Näiteks kui Euroopa riikides peab organiseeritud kuritegevust väga suureks ohuks 54% elanike, teeb seda Eestis ainult 9%.

Euroopa Komisjoni tehtud eurobaromeetri uuring käsitles eurooplaste hoiakuid turvalisuse kohta. Intervjuudes osales üle 28 000 eurooplase kõigist liikmesriikidest, nende hulgas 1002 Eesti elanikku.

Toomas Viks

Siseministeeriumi pressinõunik

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
otse loomulikult
otse loomulikult

nagu vanajumala selja taga, sest maal on poed kinni, bussid ei käi, bens on kallis, raha pole, tööd pole, pole nagu võimalust ja ka enam vajadust kuhugi minna ja oma elu ja tervist ohtu seada, elades põhimõttel, minu kodu on minu kindlus

wpDiscuz