1

Ratas: nõue kindlat moodi hääletada eirab põhiseaduse mõtet

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Jüri Ratas, fotoEesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni moodustatud traditsioonilise perekonna toetusrühma liikmeks saamise sidumine lubadusega hääletada kindlat moodi on riigikogu aseesimehe Jüri Ratase (pildil) hinnangul vastuolus põhiseaduse mõttega, mille kohaselt on saadik oma mandaadis vaba.

"Saadik on oma mandaadis vaba ja hääletab südametunnistuse järgi," toonitas Ratas BNS-ile. "Teha parlamenti mingi grupp ja öelda, et saad selle liikmeks vaid juhul, kui annad allkirja lubadusega hääletada kindlat moodi, siis see on vastuolus põhiseaduse mõttega."

Seitse EKRE fraktsiooni liiget asutasid kolmapäeval parlamendis toetusrühma traditsioonilise perekonna kaitseks. Toetusrühma juhiks valiti EKRE fraktsiooni juht Martin Helme ja vastu võeti statuut, mis lubab toetusrühmaga liituda vaid neil saadikutel, kes kinnitavad allkirjaga vastuolekut kooseluseadusele ja sellega seonduvatele õigusaktidele.

Ratase sõnul on läbi aegade fraktsioonidele ette heidetud, et need kirjutavad saadikutele ette, kuidas hääletada. "Fraktsioon ei saa seda ette kirjutada. Rääkimata sellest, et üks parlamendi toetusrtühm saaks enda liikmeks olekut siduda kindlat moodi hääletamisega. Ma ei mäleta ka, et varasemalt oleks sellist allkirjaga sidumist kunagi ühelgi toetusrühmal olnud," rääkis Ratas. "Allkiri tuleb anda vaid liikmeksastumise avaldusele."

Riigikogu aseesimehe sõnul võtab riigikogu juhatus toetusrühmade loomise teadmiseks neid kuidagi registreerimata või kinnitamata.

Ratas ei osanud ennustada, milliseks kujunevad arengud selle toetusrühma ümber. "Võib-olla tehake mingi lisatoetusrühm, ehk hakkava inimesed praegusega liituma, ma ei tea," ütles Ratas.

Tema sõnul on olemas ka võimalus, et praeguse grupiga liitub hulk saadikuid, kes Helme juhtimise ning statuudiga ei nõustu ning hääletavad mõlemad maha. "Eesti on demokraatlik ühiskond, kus tehake häälteenamuse järgi otsuseid," lausus Ratas.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
aleks
aleks

“Saadik on oma mandaadis vaba ja hääletab südametunnistuse järgi,” toonitas Ratas BNS-ile.
Milline ilge silmakirjalikkus…

wpDiscuz