Täna toimus Haapsalu põhikoolis Läänemaa noorte infomess „Oma rada”, kus oli õppimisvõimalusi tutvustamas nelikümmend kooli, organisatsiooni ja asutust.
Messi ühe korraldaja Rajaleidja keskuse karjäärinõustaja Triinu Karolini sõnul pole Haapsallu vaja osalejaid meelitada. „Koolid juba teavad meid ja tulevad siia hea meelega,” ütles ta.
Otse või oma kolledžite kaudu on infomessil esindatud peamised Eesti ülikoolid, ümberkaudsete maakondade, kutsehariduskeskused, Läänemaa riigigümnaasiumid, välismaal õppimisvõimalusi tutvustavad õpirändeorganisatsioonid, mõned asutused-ettevõtted nagu pangad, politsei- ja päästeamet ning ka innovatsioonikeskus koos õpilasfirmadega.
Mitmed koolid korraldasid huvilistele töötubasid – Viljandi kultuuriakadeemial oli muusikatöötoa, mereakadeemia õpetas sõlmede tegemist, Tallinna tehnikaülikoolil oli arhitektuuritöötuba, Tallinna tehnikakõrgkool kutsus meeskonnatööd harjutama.
Ehitusinsener Anneli Ramjalg tehnikakõrgkoolist andis neljaliikmelistele võistkondadele kotitäie legoklotse ning kolme minuti jooksul tuli meeskonda kuulunud kahel ehitajal tuli teineteise tegevust nägemata ülemuse korralduste järgi kaks identset tooli ehitada. Kirjutaja protokollis kogu ehituse kulgu. „Tuleviku võti on meeskonnatöö,“ selgitas Ramjalg töötoa mõtet.
TTÜ Kuressaare kolledži laua juurde sattunud pandi kohe laeva ehitama. Kontimurdev see laevaehitustöö polnud. Laevakujulise küpsise õnarusse tuli lossita natuke kartulisalatit ja masti külge heisata puri.
„Toit ja laev, mis neil ühist on?“ küsis Tallinna tehnikaülikooli Kuressaare kolledži toiduainete tehnoloogia lektor Eeve Kärblane ja vastas ise, et mõlemat eriala seob nende kool. Kuressaares saab õppida turismi- ja toitlustuskorraldust ning meretehnika ja väikelaevaehitust, kaugõppe teel saab tudeerida ka väikeettevõtlust.
„Mis turist see ilma toidu ja laevata on,“ nentis Kärblane.
Kuressaare kolledžis õpib praegu 200 tudengit. „80 protsenti tudengeist on mandrilt,“ ütles Eeve Kärblane ja kutsus läänlasi nende kooli kõrgharidust omandama.
Põhiline messimelu oli kooli saalis. Rajaleidja laua juures korraldati karjääriloosi. Eriala sellega küll omandada ei saanud, õnneloosis pääsesid osalema need, kes suutsid loositud küsimusele õigesti vastata. Näiteks küsiti, millega tegeleb rõivadisainer, jms.
Messil oli muudki huvitavat. Läänemaa Arenduskeksus vahendas ettevõtjate pakkumisi suvisteks töökohtadeks ja õpilasfirmad tutvustasid ennast ja pakkusid müügiks oma toodangut.
Selleks, et kogu maakonna õpilased saaksid infomessile tulla, panid korraldajad käiku kolm bussiliini – Virtsust, Kullamaalt ja Noarootsist.
Sellisel kujul on seda peetud 2008. aastast, kuid veidi teisel kujul toimus juba varem. Mullu avatud Rajaleidja keskus korraldas infomessi esimest korda, mullu messi korraldanud Kirsi Rank oli Oma Raja eestvedaja viis aastat. „Enne mind korraldas Milvi Maiste ning enne teda olevat kultuurimajas midagi olnud,” rääkis Rank mullu.
Fotod: Urmas Lauri
Mulluse Oma Raja pilte saab vaadata siit.