Neeme Suur: kooseluseadus võib suunata Eesti hoolivama elukorralduse poole

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Neeme Suur. foto: erakogu

neeme suur

Foto: Arvo Tarmula

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Neeme Suur (pildil) ütles, et kooseluseadus võib suunata Eesti hoolivama elukorralduse poole.

Neeme Suur, arvamusküsitluste andmeil on suurem osa Eesti elanikest kooseluseaduse vastu. Miks selle seaduseelnõu menetlemist siiski jätkatakse?

Seadusega minnakse edasi, sest kindel hulk riigikogu liikmeid usub, et kooseluseadus võiks suunata Eestit demokraatlikuma ja hoolivama elukorralduse poole. Demokraatia ei tähenda ilmtingimata enamuse võimu vähemuse üle. Tõenäoliselt minnakse seaduse menetlemisega edasi ka selle tõttu, et eelnõu uuesti riigikogu täiskogu ette viia ja võimaldada täiskogul otsustada, kas menetlust jätkata või mitte.

Milliseid muudatusi tehti seaduseelnõusse?

Ka muudatused tulevad suures saalis hääletamisele. Ettepanekuid on tehtud mitu. Riigikogu liikmed Igor Gräzin ja Väino Linde tegid ettepaneku kaotada eelnõu sooneutraalsus ja arvata kooseluseaduse mõjualast välja samasoolised paarid. Neid ettepanekuid õiguskomisjon ei toetanud. Õiguskomisjon ise esitas mitu täpsustavat ettepanekut eelnõu teksti. Muuhulgas tehti ettepanek eelnõust välja võtta kohtumenetlusnormid. See koht vajaks pisut täpsemat selgitamist.

Kooseluseaduse koostajad tegid vea ja panid eelnõusse kohtusätted. Üldine põhimõte on, et kohtusätteid ei panda lihtseadustesse. See tähendab, et kohtunik ei pea kohtumenetlusnorme mööda teisi seadusi taga otsima, need peavad olema koondatud kohtumenetlusseadustesse.

Kui algselt vajanuks eelnõu vastuvõtmiseks vähemalt 51 saadiku toetust, siis komisjonis otsustatud muudatuse kohaselt see enam nii ei ole. Miks te nii otsustasite?

Kooseluseadus ise ei ole 51 hääle seadus, kohtumenetlusnormid muudavad ta selleks. Kohtumenetlusnormid aga ei saa sinna eelnõusse sisse jääda, see on üldine seadusloome põhimõte. Komisjon tegi ettepaneku kohtumenetlusnormid eelnõust välja jätta ja seega ei vaja eelnõu ka 51 poolthäält saalis. Õiguskomisjon tegi ettepaneku laiendada seaduse mõjuala nii, et seadus pakuks selgemat kaitset ka kooselupartnerite perekonnale, lastele seal hulgas. Õiguskomisjon tegi ettepaneku täiendada lapsendamise põhimõtteid. Sellega kehtestataks, et registreeritud kooselukaaslased saavad lapsendada vaid paarisiseselt teise elukaaslase bioloogilise lapse. Sama sisuga oli ka riigikogu liikme Valdo Randpere muudatusettepanek, mis arvestati sisuliselt.

Miks nihutasite hilisemaks seaduse jõustumise tähtaja?

Õiguskomisjon tegi ettepaneku pikendada seaduse rakendamise tähtaega 1. jaanuarini 2016 sellepärast, et eelnõu algatajad ei esitanud seaduse juurde rakendusakte, ja need tuleb eraldi kehtestada. Selleks peab piisavalt aega jääma. Needsamad kooselu puudutavad kohtumenetlusnormid tuleb kehtestada, muu hulgas tuleb muuta registripidamist ja IT-lahendusi. Selleks on vaja hoopis rohkem aega, kui esialgu ettenähtud jõustumistähtaeg seda võimaldas. 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
254 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Desoksüribonukleiinhape
8 aastat tagasi

Kes on Neeme Sihv?

Neeme
8 aastat tagasi

Lääne Elu ei lase isegi küsida, kus sa oled, haapsallane?

Neeme
8 aastat tagasi

Haapsallane, kus sa nüüd siis oled? Tule räägi!

Neeme Sihv
9 aastat tagasi

Lugesin just toredat Elroni uudist. Haapsallane ei tea vist rongiliiklusest midagi, seepärast pole tõsiseltvõetavad ka süüdistused. Suhtlen küll Elroniga. Ja mitte kuidagi ei saa normaalseks pidada kodulehel informeerimist soodsatest 1. kl hindadest veel nädalakese, kui see ei jõua reisijani. Ja ei suhtle Eesti Raudteega? Jah, kui tegin neile ettepanekuid kogu Eesti ulatuses, hoidmaks kokku raha ning muutes sõiduvõimalused inimestele sobivaks, rääkimata muudatuste vastavusest nende endi arengukavadele, siis oli selge, et vastus on üks: “Aitäh ettepanekute eest!”. Aga muutusi ei tule.Küllap on solvumus nii tugev emotsioon, et see ei luba tunnistada allajäämust. Näiteks nii, nagu tunnistas Maanteeameti asjaliks juht Aivo Adamson.… Loe rohkem »

to Maila
9 aastat tagasi

Hambad ristis kannatama ei pea,parem loobuda.

Neeme Sihv
9 aastat tagasi

Haapsallane, kas piilud kellegi selja tagant välja? Äkki nähakse?

Ahto
9 aastat tagasi

Neeme Sihv Riigikogusse ,miks ka mitte . Aitäh haapsallane hea idee eest !

haapsallane
9 aastat tagasi
Reply to  Ahto

Hullarisse pigem, võid end kaasa sokutada 😉

:-)+:-)
9 aastat tagasi

Väike parandus:Jan Uuspóld oli see,kes vahel ka naiste osi on mänginud.

:-)+:-)
9 aastat tagasi

Noor meesnäitleja J.R.Tall.-Keila rongis-kerjas käsi pikal andekalt raha mütsi sisse,et “palun,”ja “väga vaja!” See tehtud,käis uuesti vagunid läbi,lûûes käega,et”ah,tegelikult polnud vajagi!”
Palju segadust tuli,-kes kui palju andis,aga tagasi sai kas hoopis rohkem vôi vähem…..Nalja nabaauguni!!

:-) :-) Luban
9 aastat tagasi

selle seaduse teil rahumeeli endale jätta-enam pole tarvis!Rahu ja valge lipp!