2

Lääne-Nigula valla arengukava lubab vähendada energiakulu

Andrus Karnau

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Lääne-Nigula valla arengukava seab sihiks hoonete energiakulu vähendamise ja uute  elanike juurde meelitamise.

Lääne-Nigula valla arengukava eelnõus pannakse rõhku ettevõtlusele soodsa keskkonna loomisele. Lääne-Nigula vallavanema Mikk Lõhmuse sõnul on uute ettevõtjate leidmine mitmeosaline asi.

Esimene osa on investeeringud taristusse (teed, valgustus ja kommunikatsiooniühendused). Ainuüksi taristu arendamisest on vallavanema sõnul siiski vähe.

„Teine asi on valla kuvand, mis toetab ettevõtja tulekut. Ettevõtja vaatab, et „oi, Lääne-Nigula vald, sinna võiks minna, sest vallal on hea kuvand,” lausus Lõhmus.

Valla kuvand on Lõhmuse sõnul oluline ka uute elanike valda toomiseks. „Alates sellest, et käiakse messil „Tule maale” ja lõpetades sellega, et valla piiril on silt, kus on suurelt „Lääne-Nigula vald”,” ütles ta.

Lõhmus leidis, et ettevõtjatega tuleb teha ka personaalset tööd ehk nendega kohtuda. Lõhmuse sõnul on ettevõtjate leidmisel kõige keerulisem ikkagi tööjõu küsimus.

„Ettevõtjad on üles tõstnud näiteks elamispinna küsimuse. Kas neil on inimesi kusagile elama panna? Kõik ei lähe ju kohe omale maale maja ostma, vaid elaksid esialgu korteris,” ütles Lõhmus.

Läänemaa arenduskeskuse (LAK) juhataja Andres Huul ütles, et kuna majanduskasv on madalseisus, on omavalitsused huvitatud uutest töökohtadest. Arengukava majandusosa on sündinud koostöös LAKiga.

Soojust kaotavad majad

Lõhmus toonitas vajadust kortermajad ja ka avalikud hooned korda saada. Küttekulu on suur. „Küttesüsteemid on vahetatud ja katlamajad on suhteliselt uued, aga majad ise on probleemsed,” ütles ta. Lõhmuse sõnul on suure energiakuluga hooned takistuseks nii uute elanike kohalemeelitamisel kui ka ettevõtluse arendamiseks vajaliku raha leidmisel.

„Kui me kulutame kogu oma raha sellele, et poollagunenud hooneid kütta, ei jäägi meil mingit raha üle. Siin on mõned hooned sellised, mille küttekulu on kosmiline, ning ajast ja arust tänavavalgustus raiskab energiat. Investeerides taristutesse me tegelikult tekitame endale raha, mille eest me saame ettevõtlust arendada,” lausus Lõhmus.

Arengukava eelnõu näeb ette investeeringud avalike hoonete energiasäästusse eesmärgiga vähendada 4 aastaga küttekulusid kuni 20 protsenti.

Avalikud teenused

Arengukava näeb ette, et vallad võiks üheskoos pakkuda avalikke teenuseid.

„Uuel Euroopa Liidu rahastamise perioodil tuleb raha koduteenuste ja tugiisikuteenuse arendamiseks. Selleks on ühes vallas inimesi liiga vähe, aga poole maakonna peale oleks kindlasti otstarbekas,” ütles Lõhmus. Samuti võiks kaaluda üheskoos koolidesse psühholoogi palkamist.

Ridala vallavanema Toomas Schmidti sõnul tasub idee kaalumist. Schmidt kinnitas, et kui üheskoos mõnd Euroopa Liidu toetust taotleda, on suurem šanss seda ka saada.

Lääne-Nigula töövahendusportaal

Valla arengukavas on Lääne-Nigula töövahendusportaali idee. Lääne-Nigula vallavanema Mikk Lõhmuse sõnul pannakse juba praegu vabade töökohtade kuulutusi valla kodulehele. Puudu on veel veebilahendus, millega saaksid inimesed sinna ise pakkumusi üles panna.

Lõhmuse sõnul oleks mõte selles, et kogu info jookseks läbi ühest kohast – valla kodulehelt. „Muidu on see väga hajutatud,” lausus Lõhmus.

lääne nigula elanike arv 2014-09-11 11.59.26

lääne nigula tööandjad 2014-09-11 12.00.08

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
miks
miks

Mulle tundub, et see kõik on nagu agoonia?

Loogiline
Loogiline

ju-rahvast jääb järjest vähemaks…energiat kulub ka vähem.Elementaarne.

wpDiscuz