Täna tegi esimese proovisõidu Martna valla taluniku Arvo Kirsi ja tema poja Veiko Kirsi ehitatud multifunktsionaalne traktor.
Arvo Kirs ise nimetab neljal roomikul liikuvat imemasinat Mülkameistriks.
Unikaalseks teeb Mülkameistri see, et temaga saab teha nii põllu– kui ka metsatööd, süvendada väikesadamat ja lautrit, aga mis peaasi: lõigata roogu, ja seda keerulistes töötingimustes tundlikul pinnasel.
Mülkamesitri erisurve pinnasele on neli korda väiksem kui inimesel.
„Kui iga teine rookombain teeb aastas sada päeva tööd, siis Mülkameister töötab aasta ringi,” märkis Arvo Kirs.
Mülkameistriga saab töötada ka üle meetrises vees: mootoriruum on veekindel.
Roolõikamiseks kinnitatakse traktori ette kolmemeetrine heeder, mis on katsetamisjärgus. Olemasolev pooleteistmeetrine on liiga kitsas, selle tööjõudlus on väike, selgitas Veiko Kirs.
Mülkameister mitte ainult ei lõika roogu, vaid seob selle ka kimpudeks.
Esimene töö, mille Kirsid kavatsevad Mülkameistriga ette võtta, ongi kevadine roolõikus.
Mülkameistri ideest teostuseni kulus Kirsidel viis aastat ja laias laastus 3000 töötundi.
Jõudu ja jäksu Martna meestele!
Loodan et masin on ka patendiametis registreeritud.
Nagu me teame meeldib suurele vennale leiutisi varastada ja enda omaks pidada. Samuti on seal selliste projektide tegemine tunduvalt lihtsam kuna neil on olemas kõik ressursid investeerimisest-tootmiseni.
Sägale – Ütleme nii, et välimus on petlik. Kabiin on suur ja kõrge, aga tegelik masskese asub maapinnast kuskil 700 mm kõrgusel, mis on mõnevõrra madalamal kui tänapäeva traktoritel. Enamuse kaalust annavad roomikud ja mootor koos pumpade ja muu kila-kolaga. Eks katsetused räägivad enda eest:)
Tänud tähelepanelikkuse eest!
See kukub ju vähima kalde peal ümber.
Vot on tublisid mehi veel Läänemaal.Nüüd oleks taris teisi tublisid mehi kes tootmist organiseeriks,näituseks sääl Kiltsi tööstuspargis.Maailma masinaehituses on palju igatsugu nishitooteid puudu.Ühest küljest justkui oleks valida kõike,aga kui midagi konkreetset akkad otsima põle õiget võtta.
Muidu jäämegi õhkama maagilise kõrgtehnoloogilise tootmise järele,et miks ta meie kanti kuidagi ei kipu tulema…ise tuleb teha.