Pesumasin on üks sagedamini kasutatavaid kodumasinaid, mis on muutnud pesu pesemise varasemast mugavamaks ja aega säästvamaks. Ometi võivad valed kasutusharjumused suurendada märkimisväärselt majapidamise elektriarveid ning panna põntsu pere rahakotile.
Elektroonikaettevõtte LG läbi viidud uuringust selgus, et üheksa eestlast kümnest peseb oma riideid pesumasinas vähemalt kord nädalas. Nendest 45% nentis, et on elektrihinna tõusu tõttu ühel või teisel moel oma tarbimisharjumusi muutnud. LG koolitaja Heivo Pork jagab näpunäiteid, kuidas pesu pestes võimalikult palju elektrit säästa.
Pese riideid suurtes kogustes
Pesumasin tarbib iga soovitud pesuprogrammiga sama palju elektrit, mistõttu on soovitatav panna pesu pesema alles siis, kui masin on optimaalselt riideid täis vastavalt valitud pesuprogrammile. Pesumasinate standardmaht on 6,5-12 kilogrammi, seega pole mõtet raisata masinatäit vett mõne paari sokkide või pükste peale.
Poolikute masinatäite vältimine aitab säästa nii elektrit, vett kui aega.
Kasuta jahedat vett
90 protsenti energiast kulub pesumasinal vee kuumutamiseks, seega tuleks pesu pesta võimalikult madalal temperatuuril. Tänapäeva masinad ja pesuvahendid on üsna efektiivsed ning eemaldavad plekke edukalt ka 20 kraadi juures. Lisaks aitab madal veetemperatuur pikendada rõivaste eluiga ning vältida kokkutõmbumise ja värvi tuhmumise ohtu.
Vali võimas tsentrifuugitsükkel
Pesu pesemisel on soovitatav kasutada programmi, mille tsentrifuugimiskiirus on vähemalt 1000 pööret minutis. See on eriti oluline, kui riided lähevad hiljem ka kuivatisse.
Mida märjemad on riided, seda rohkem aega peavad nad kuivatis olema ning see suurendab ka energia tarbimist. Ühtlasi on kiire tsentrifuugitsükli energiakulu märksa väiksem, kui kuivati oma.
Kuivata riideid värske õhu käes
Kõige säästlikum on lasta riietel kuivada loomulikul viisil kuivatusrestil või pesunööril. Võimaluse korral võiks riided kuivama panna õue või rõdule – nii jääb rõivastele külge ka meeldivalt värske lõhn. Riiete loomulikult teel kuivatamine aitab vähendada ka rõivaste kulumist ning staatilise elektri tekkimist, mille tõttu kipuvad riided sageli keha külge kleepuma.
Pese riideid öösel või varahommikul
Raha võimaldab säästa ka see, kui pesta pesu nendel kellaaegadel, mil elektrihind on madalam. Kui pesumasinal on taimer, saab selle hõlpsasti seadistada ööseks tööle nii, et pesu on hommikuks pestud ning riided saab ärgates kohe kuivama panna.
kõige olulisem õpetus elektrikulude vähendamiseks jäi siiski matsidele heategijate nimekirjast välja: pese käsitsi, oja ääres, nagu ennevanasti. elektrikulu null, kliima päästetud, kaka heameel ära teenitud!
on pesumasina juures 24 tunnine valve, kõik eksperdi ettepanekud ja juhendid on võetud täitmiseks, läheneme asjale teaduslikult, loodud on asjaosalistest ka tugigrupp
kumma vooluga on säästlikum pesu pesta, kas alalis- või vahelduva vooluga, isiklikult arvan , et vahelduva vooluga, sest vahepeal ju voolu pole, arvata võib , et pool voolu saab kokku hoida ja kui veel sellest allesjäänud poolest vahelduvvoolust ainult pool on elekter , siis on kokkuhoid ju üüratu, milleks meile veel aatomi elektrijaama vaja on, piisab ju vahelduvvoolust
Veel parem..ära pese üldse…vaid mine osta Humanast või Samaariast uued…ja saab jälle edasi.
Kunagi elas Kongo ristmiku lähedal majas naine, kes riputas pesu nöörile kui hakkas vihma sadama…vihm pesi…hoidis peale elektri kokku veel vett ja seepi..ja oma aega…
Kui sokke vahetad, siis vasak parema vastu, pesta pole vaja.
järgmiseks tuleb artikkel kuidas putru süües lusikat käes hoida?
kuidas me elus püsiks ilma kobrulehe õpetusteta, nii armas nende poolt hoolida meist, pohlatotakatest saamatutest matsidest
imeline ja seda kõike tasuta, niisama , heast südamest, milline kollektiiv, alati abivalmid, ilma igasuguste eelarvamusteta jagavad tarku õpetusi, et eesti rahvas jääks igavesti kestma, kas saab veel midagi kaunimat olla
Selleks peab nüüd lausa ekspert olema, et pesu pesta!