Novembri alguse torm räsis enim hoonete katuseid ja Läänemaad. Kannatada sai ka Haapsalu linnus

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

2. novembri öösel rebis tugev tuul Haapsalu linnuse Vahitorni katuselt mitme ruutmeetri ulatuses vaskplekki ja lennutas selle lossi hoovi. Foto: Malle-Liisa Raigla

Eelmisel nädalavehtusel Eestit tabanud torm tekitas Salva Kindlustuse andmetel kõige rohkem kahju katustele, kusjuures enim õnnetusi ja suuremaid kahjusid registreeriti Läänemaal. Kannatada sai ka Haapsalu linnus.

„Novembri esimese kuue päevaga saime 35 kahjuteadet, millest ligi pooled puudutasid tormituulega kahjustatud katuseid ning kolmandik juhtumeid toimus Läänemaal, kus kahjude suurus oli ka keskmisest kõrgem,” kommenteeris Salva Kindlustuse varakahjude osakonna juhataja Karen Soosalu.
Suurim Salvas registreeritud juhtum oli Haapsalus Lihula maanteel asuva korteriühistu katuse kahjustumine: tuul viis minema katusekatte, tekitades kahju ligi 22 000 eurot.
Torm ei säästnud ka Haapsalu linnust – 2. novembri öösel rebis tugev tuul linnuse Vahitorni katuselt mitme ruutmeetri ulatuses vaskplekki ja lennutas selle lossi hoovi. Samuti kahjustus linnuse läänepoolses ringmüüris asuva Aiatorni keraamilistest katusekividest katus, kust torm rebis lahti ligi veerandi katusekividest. Esialgne hinnanguline kahjusuurus küündib 6000 euroni.
Tormi tagajärjel lendasid katused ka mujal Eestis- Saaremaal, Harjumaal ja Raplamaal.
Lisaks tekitas torm mitmesuguseid muid kahjustusi: väänas autoväravaid ja koduuksi, lennutas batuute, rebis hoonete fassaade, kukutas puid, kahjustas rõdude põrandaplaate, põhjustas elektrikatkestusi ja lõhkus soojuspumpasid ja boilereid.
Hetkeseisuga on torm põhjustanud Salva klientidele kahjusid hinnanguliselt  70 000 euro ulatuses, kuid Soosalu sõnul võib see summa veel muutuda. “Näiteks Läänemaal Elbiku külas kukkus tormi ajal puu elumajale ja kahju ulatuse hindamiseks tuleb esmalt puu eemaldada,” lisas Soosalu.
„Soovitame inimestel  keerulisteks ilmaoludeks alati valmistuda ja võtta tormihoiatusi väga tõsiselt,” märkis Soosalu. „Hooldage hoonete läheduses asuvaid puid ja laske nende seisukorda regulaarselt spetsialistil kontrollida. Kõik kergesti lendu tõusvad esemed – batuudid, aiamööbel jms – tuleks kindlalt kinnitada või turvaliselt hoiustada, sest need võivad ootamatult suuri kahjustusi põhjustada.“
„Tormi ajal ärge jätke lahtiselt aknaid-uksi ning neid avades olge eriti ettevaatlikud, arvestades tuulepuhangutega. Kindlasti veenduge, et teie auto või muu hinnaline vara ei ole jäetud puu alla ning võtke kodust lahkudes kodutehnika ja elektroonika juhtmed seinast välja – seda oleks mõistlik teha ka kodus olles, kui seadet parasjagu  ei kasutata,” soovitas Soosalu.
Kodukindlustuse meelespea:
• Hoonet ja vara on võimalik kindlustada erinevate riskide vastu, sealhulgas ka tormikahjude  vastu. Siia alla kuuluvad juhtumid, mille on põhjustanud tugev tuul, rahe või tugeva tuule poolt kantud või murtud esemete vahetul mõjul tekkinud kahjud.
• Kodukindlustus aitab kahjude puhul, mis tekivad teie enda varale. Kui aga murdunud puu kukub  naabri aiale või näiteks naabri auto peale, siis tuleb appi kodu vastutuskindlustus. Salva praktikas on piisavalt näiteid, kus pealtnäha terve ja elujõuline puu tormi käigus murdub ja kahjustab naabri vara.
• Kodukindlustuse puhul on mõistlik valida terviklahendus: kindlustada nii kodu, kodused esemed kui ka vastutus.
• Pöörake tähelepanu omavastutuse suurusele, et leida oma perele sobiv lahendus vastavalt sissetulekule ja säästudele. Mõne kahju korral, nagu ukse või aknaklaasi purunemine, on omavastutus automaatselt null eurot.
Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
imelik
1 tund tagasi

et jumalal sellest linnusest suva on