Suur põgenemine Läänemaal – jaga oma pere lugu

reklaamitoimetaja

reklaam@le.ee

Kuula artiklit, minutit ja sekundit
0:00 / :

2024. aastal möödub 80 aastat suurest põgenemisest: ajast, mil Eestist põgenes Nõukogude armee pealetungi eest kümneid tuhandeid inimesi. Kokku pages Eestist teise maailmasõja jooksul hinnanguliselt 70 000–80 000 inimest. Paljud põgenenutest lootsid õige pea naasta, kuid Nõukogude võimu püsimajäämise tõttu osutus see võimatuks ning suur osa lahkunutest ei näinud oma kodumaad enam kunagi.

Foto: Britta Sool

Siiani jätkub töö põgenike täpse arvu, päritolu ning nende edasise saatuse välja selgitamiseks. Põgenemine ei leidnud aset ainult 1944. aasta hilissuvel ja sügisel, s.t ajal, mida me tagasivaatavalt kutsume suureks põgenemiseks, vaid kestis pea kogu teise maailmasõja. Rindejoone liikudes pagesid inimesed Eesti idaaladelt läände ning mitmeid neist jäid pidama Läänemaale. Samuti jäi Läänemaale pidama neid põgenikke, kellel ei õnnestunud välismaale jõuda. Pilt on kirju ja keeruline ning iga üksikisiku saatust ei ole võimalik ilmselt kunagi kindlaks teha.

Suure põgenemise aastapäeva puhul soovime Haapsalu raekojas avada näituse, mis lisaks põgenemise tagamaade tutvustamisele jutustab ka kohalike inimeste ja perekondade lugusid. Igaüks saab anda oma panuse põgenemise uurimisse, jagades mälestusi, fotosid ning lugusid põgenemisel kaasa võetud ja hiljem Eestisse tagasi jõudnud esemetest. Kutsume inimesi üles jagama muuseumiga põgenemisega seotud lugusid ja laenama (soovi korral ka annetama) esemeid Haapsalu raekojas loodavale näitusele. Kui soovite jagada enda suguvõsaga seotud lugusid või esemeid Läänemaale jõudmisest või Läänemaalt välismaale põgenemisest, võtke palun ühendust raekoja teadur-kuraatori Kadri Lauriga meiliaadressil kadri.laur@salm.ee või telefonil 5556 0155. Üheskoos saame panustada teise maailmasõja aegsete sündmuste uurimisse ja avalikustamisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
6 aastasena põgenikpaadis
1 aasta tagasi

Peaks koguma ka nende lugusid, kes tulid põgenenud inimeste asemele, nende kodudesse kusagilt Veremaa avarustest. Tuleks koguda nende mälestusi, kes tulid tapma ja küüditama meie vanaisasid ja vanaemasid. Haapsalusse veel jäänud palju umbkeelset seltskonda ja ka on meil Haapsalus palju eestlastest kodanikke, kelle vanaisad olid ivanovid-petrovid-sidorovid. Ehk on nende mõrtsukatest vanaisad neile midagi rääkinud. Perekonnas ikka räägitakse vanaisade vägitegudest. Ajalooliselt oleks hindamatu väärtusega võrrelda omalt maalt põgenejate ja okupantidest mõrtsukate mälestusi

puhtsüdamlik
1 aasta tagasi

ülestunnistus kgb uurijale ei toonud vabadust, vaid troika otsuse ja ka sugulaste ja naabrite saatusesse traagika , neid ülestunnistusi võib kasutada inimeste vastu vajadusel maailma lõpuni.