12

Nõuanne: kas tööl võib valida, millise koroonatesti teen?

Lääne Elu

info@le.ee

Koroona kiirtest. Foto: Pixabay
Koroona kiirtest. Foto: Pixabay

Tööandja on kehtestanud nõude, et vaktsineerimata töötajad peavad end korra nädalas laskma testida. Tööandja on ostnud testid, kus proov võetakse ninasõõrmest. Mulle need aga ei meeldi ning tahaksin kasutada testi, kus proov tehakse süljest. Kas mul on õigus nõuda, et tööandja seda mulle võimaldaks?

Tööandja otsustab töökeskkonna riskianalüüsi põhjal, milliseid meetmeid ta viiruse leviku takistamiseks kasutab. Riskianalüüsist peab selguma ka testimise kohustus.

Tööandja peab töötajatele tutvustama nii riskide hindamise tulemusi kui ka nakkusohutuse tagamiseks kasutusele võetavaid meetmeid. Kui riske hinnates on tööandja jõudnud järeldusele, et testimine teatud ametikohtadel on vajalik, siis otsustab tööandja, mil moel peab töötaja oma nakkusohutust tõendama.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse läbiv põhimõte on, et kui tööandja kehtestab töökeskkonnas nõude, siis ta kannab ka sellega seotud kulud. Kui tööandja on ette näinud töötajate testimise, siis üldjuhul on testide eest tasumine tööandja kulu.

Erandjuhtudel võib testimine olla ka töötaja kulu. See võibki ette tulla olukorras, kui töötaja soovib kasutada teist tüüpi teste kui need, mida tööandja on soetanud. Sellisel juhul tuleb eelnevalt kokku leppida, kas tööandja aktsepteerib töötaja enda soetatud testi tulemusi, kas test võib olla tehtud varem kodus ja töötaja toob selle kaasa või tuleb testida tööle saabumisel n-ö tööandja ette nähtud testimise ruumis. Teist tüüp testide tegemine on kokkuleppeline, sh lepitakse kokku ka see, kes teist tüüpi testide eest tasub.

Piret Kaljula

tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Kairi
Kairi

Kellele nina kaudu ei sobi, siis saab ju sitasoolika kaudu vajaliku proovi kätte… 🤪 😍
Elagu Lamemaalased

Paljas porgand
Paljas porgand

Usun , et Suklese varifirmad varsti välja tulevad ……ka see usklik makaron ………

Kairi
Kairi

Lamepealiste kiunu on tore lugeda

ets kae
ets kae

On Läänemaalt leida üldse % mehi, kokku umbes sada, kes Toompeale läheksid? Samuti oma maakonna kooldesse lapsi kaitsma ?Pole veel kuulda olnud! Enamus mandri maakondi on selle juba korraldanud. Kaua me paigal tammume ?

Agu
Agu

Häbenevad ju. Ei tea mis teised arvavad, äkki jään lolliks jne mõtlemine. Eriti veel, kui meediast pasundab iga päev, et kes end ei vaktsineeri on rumal. Siis mõtlevadki, et ah ehk läheb niisama mööda see mure. Kahju muidugi, kindlameelsusest on puudu.

AVS
AVS

Koolidesse lapsi kaitsma 🙂 Ju siis Läänemaa meestel on selle koha pealt mõistus ikka alles.

Mida v..
Mida v..

Organiseerija on lihtsalt puudu, kes koondaks need mehed. Mõistuse alles olemise või mitteolemisega pole siin midagi pistmist. Tuled siia jälle keksima, et vaktsiin on inimkonna päästja ja tarkade otsus! Saad raha sellise jutu eest või mõtled mingi vale kohaga?

AVS
AVS

Inimkonna päästmise jutust ei tea ma midagi, kuid oma eelneva arvamuse mõnevõrra ekslikkust tunnistan küll, ausõna 🙂

Veider
Veider

Veider lugu. Vaktsiin ei sobi, aga testi tüüp ka ei kõlba. Kas selle asemel, et endale kõige meeldivamat nõuda, ei võiks keerulisel ajal ka ise veidi vastu tulla ja lihtsalt kasutada olemasolevat testi? Tööandjal ei ole nähtavasti kerge.

Agu
Agu

Töötaja on tööandja leib lauale. Arukas tööandja hoolitseb oma kaadri eest, et neil oleks igati meelepärane tema jaoks töötada. Rasket pole siin midagi, tuleb lihtsalt inimeste käest küsida, milline lahendus neile sobib.

KodanikS
KodanikS

Kui ei meeldi, siis järelikult proovi võtja ei oska võtta. Seda pulka ei pea nii kaugele suruma.

Agu
Agu

Karmid süüdistused. Peaksite olema valmis neid ka tõestama! Niisama laimamise eest mõttetu trahve maksma hakata ju.

wpDiscuz