Randpere: sünnijärgseid kodanikke ei tohi sundida kodakondsusest loobuma

Lääne Elu

info@le.ee

Riigikogu liige Valdo Randpere ütles täna parlamendis Reformierakonna fraktsiooni eelnõu kaitstes, et sünnijärgseid kodanikke ei tohiks panna valima Eesti ja mõne meile sõbraliku riigi kodakondsuse vahel.

Riigikogu lükkas eelnõu esimesel lugemisel tagasi, mis Valdo Randpere sõnul näitab, et eelnõu vastu hääletanud saadikud ei soovi Eestit suuremaks teha ning välismaal elavate eestlastega sidemeid tugevdada.

Reformierakonna eelnõu järgi vabastataks sünnijärgne Eesti kodanik 18-aastaseks saades kohustusest loobuda Eesti kodakondsusest, kui tal on ka mõne teise Euroopa Liidu, Euroopa majandusühenduse riigi või USA, Austraalia, Kanada, Brasiilia või Uus-Meremaa kodakondsus.

Randpere sõnul on praegu vastuolu põhiseaduse ja kodakondsusseaduse vahel, kus põhiseadus ei luba kelleltki ära võtta sünnijärgset kodakondsust, kodakondsuse seadus samal ajal ütleb, et juhul, kui inimesel on tekkinud kaks kodakondsust, peab ta valima neist ühe pärast 18-aastaseks saamist.

Randpere ütles, et eelnõu tegeleb noortega, kelle üks vanem on Eesti, teine aga mõnest teisest kodakondsusest. „Anname neile tunde, et nad on teretulnud Eestisse tagasi ka siis, kui nad on sündinud välismaal. Las nad säilitavad oma juured ja sidemed Eestiga Eesti kodakondsuse kaudu. Las nad kunagi tulevad siia tagasi ja leiavad, et jõle vinge väike riik – siin tahan ma elada, siin tahan ma kasvatada oma lapsed, siin tahan ma panustada ja seda elu edendada,” lõpetas Randpere.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Randpere
4 aastat tagasi

ja Yoko Alender. Mis on neil riigikogus asja?

Pagulane
4 aastat tagasi

Mitu pagulast lubas Randpere enda juurde võtta? Kas siis võttis ka ?

Juku
4 aastat tagasi

Räägib topeltkodakondsusega isik, kes istub seaduse vastaselt juba mitmendat korda riigikogus.