Proov täna. Andres Hioni fotod
"Kaheksakümmend viis protsenti on valmis. Täna tuleb viimane viisteist protsenti," ütleb lavastaja Meelis Sarv Lihula linnusemäel. Varsti on keskpäev. Järgmisel õhtul esietendub Lihula linnusemäel Karl August Hermanni "Uku ja Vanemuine" – Eesti esimene ooper ehk lauleldus, nagu Hermann teda ise on nimetanud.
Täna hommukul kella üheteistkümnest peale käib linnusemäel kibe töö, et anda ooperile viimast lihvi. Valguskunstniku Tiit Maiveli käe all pannakse üles valgusparki ja heliseadmeid, lavastaja Meeelis Sarv juhendab Argo Liiki, tantsijat ja koreograafi, kes homme õhtul kehastub Sarvikuks. Õigemini üheks (tantsivaks) pooleks Sarvikust, sest teist poolt lauab ooperisolist Märt Jakobson. Temagi on juba varakult linnusemäel kohal, samuti ooperisolist ja estraadilaulja Voldemar Kuslap, kes seisab, käed selja peal, peab Jakobsoniga nõu ja seirab mõtlikul ilmel kõrget, sakilist linnusemüüri, kus tal õhtuhämaruses laulda tuleb. Tasapisi hakkab kogunema kohalikke rahvatantsijaid ja koorilauljaid. Päev tõotab tulla pikk – juppide kaupa proove õhtuni, kell 22.30 algab peaproov, kus tükk päris esimest korda otsast lõpuni läb mängitakse. Esi- (ja ainuke) etendus on juba homme – esmaspäeval, 8. augustil.
Ooperiga tähistab Lihula oma 805. ja Lihula muusika- ja kunstikool oma 30. sünnipäeva. Kokku on laval üle saja laulja ja rahvatantsija.
Karl August Hermanni "Uku ja Vanemuine"
Esi(ja ainuke)etendus 8. augustil kell 22.30 Lihula linnusemäel
Uku – Voldemar Kuslap
Vanemuine – René Soom
Sarvik – Märt Jakobson ja Argo Liik
Endel – Hanno Mölderkivi
Salme – Kadri-Liis Kukk
Hämarik – Ursula Roomere
Koit – Endrik Üksvärav
Lihula muusikakooli orkester, Lõuna-Läänemaa koorid ja rahvatantsurühmad
Lavastaja – Meelis Sarv
Dirigent – Mati Põdra
Kontsertmeister – Miina Järvi
Valgustus ja heli – Tiit Maivel
Etendus on tasuta, ühe vaheajaga ja kestab kokku umbes kaks tundi. Et toole ja pinke ei ole ja istuda tuleb murul, võtta kaasa piknikutekk.