Vähemalt 5000 elanikuga omavalitsused kehtestav haldusreform sai seaduseks

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

 

Riigikogu võttis täna vastu haldusreformi seaduse, mis seab kohaliku omavalitsuse minimaalseks suuruseks vähemalt 5000 elanikku ning sätestab tähtajad, mille jooksul peavad kohalikud omavalitsused uutele kriteeriumitele vastama hakkama ja toetused omavalitsuste ühinemise korral.

Seaduse poolt hääletas 56 ja vastu 38 saadikut.

„Haldusreformi näol on tegemist riigireformi esimese sammuga,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet. „Me peame minema edasi Eesti riigivalitsemise tõhustamise ja uute ideede leidmisega.“

Põhiseaduskomisjon moodustas mai lõpus riigireformi juhtrühma, kuhu kuuluvad kõikide riigikogu fraktsioonide esindajad.

Valitsuse algatatud haldusreformi seaduse eelnõu (200 SE) sisaldab endas haldusreformi läbiviimise aluseid ja korda ning see määrab ära kohaliku omavalitsuse miinimumsuuruse ja sellega seotud erandid.

Haldusreformi eesmärk on omavalitsuste moodustumine, mis suudavad pakkuda inimestele paremaid avalikke teenuseid, tagada piirkondade konkurentsivõime kasvu ning täita iseseisvalt neile seadusega pandud ülesandeid. Seaduse kohaselt peaks kohalikus omavalitsuses elama üldjuhul vähemalt 5000 inimest. Erandi võivad saada saared, näiteks Vormsi. 80 protsendil Eesti omavalitsustest on elanikke täna vähem kui 5000.

Vastavalt eelnõule on kohalikel omavalitsustel kuni 2016. aasta lõpuni aega vabatahtlikeks ühinemisteks ning valitsus maksab sellistele omavalitsustele ühinemistoetust. Ühinemistoetusteks on ühtekokku ette nähtud kuni 80 miljonit eurot.

Kui ka pärast vabatahtlikke ühinemisi on jätkuvalt kriteeriumitele mittevastavaid omavalitsusi, teeb valitsus neile tuleval aastal esmalt ettepaneku vabatahtlikuks ühinemiseks ning kui ka see ei anna tulemust, siis ühendab need omavalitsused.

Seadus jõustub üldises korras ehk 10. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
lääne-nigula
8 aastat tagasi

on jonnipunn-vald, kes on vastutav kogu läänemaa lagunemise eest

no
8 aastat tagasi

Nigula vald on kord juba ühinenud,5000-st jääb vaid tsipa puudu

...
8 aastat tagasi

Lääne-Nigula mõtleb oma peaga! , ja riigi eest ei vastuta!Reformierakond kandku vastutust,kes soovib tegelikult oma võimu alla tervet pealinna,ja seepärast selline taktika,muu Eesti neid ei huvitagi.

Jah..
8 aastat tagasi

Õnnitleme Lääne- Nigula juhte, kes suutsid niikaugele minna ja maakonna lammutada, samuti ka teised OV juhid kes olid vastu ühtsele Läänemaa vallale. Varsi on Läänemaa…. Lääne- Nigula vald ja Haapsalu vald. Õnnitlen läänlasi!

Taat
8 aastat tagasi

Järjekordne totrus!

Tont
8 aastat tagasi

See nn.reform on praeguse valitsusliidu ràige jòukasutamine vabalt valitud omavalitsuste vastu, et kindlustada oma vòimu kohapeal. Ùhinemine peab olema vabatahtlik !Rahvas ei vòida sellest midagi, suureneb ààremaastumine ning vòim koondub kitsa ringi poliitikute ja àrimeeste kàtte.

Siga
8 aastat tagasi

Küll on kahju, et nüüd Läänemaa ära lammutatakse. Eks see ole jälle üks totruste aeg nagu nõuka ajal seda nähtud sai. Tervet mõistust pole ammu enam poliitikute peas. Justkui selle totra seadusega tuleks inimesed tagasi. Pigem ikka vastupidi.