0

Karud ärkavad talveunest

Avatar

Kristjan Kosk

kristjan.kosk@le.ee

Karud

Pruunkarud. Foto:arhiiv

Keskkonnamaet hoiatab, et kuna käes on karude taliuinakust ärkamise aeg, võivad nad olla tavapärasest agressiivsemad.  

„Pika talve maganud pruunkarud on ärgates näljased ning võivad toiduotsinguil kahjustada mesitarusid, mida tuleks rünnakute eest kaitsta,” edastas Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Talvi sõnul on esimeste ärganud ja ringiliikuvate karude jälgi nähtud juba mitmel pool Eestis. Karu on kõigesööja, toitudes varakevadel sageli raibetest, kuid nad võivad kahjustada ka mesitarusid ja murda kariloomi.

„Kuna karu on väga hea haistmisega, järjekindel ja tugev loom, võivad kord juba karu poolt avastatud mesitaru rünnakud hakata korduma ning kahjustused võivad olla väga suured,” ütles Talvi.

Keskkonnaamet soovitab mesinikel võtta kasutusele abinõud karude tekitatavate kahjustuste ennetamiseks. Parim viis on ümbritseda mesitarud korralikult paigaldatud ja töötava elektrikarjusega. Lisaks võib mesitarude kaitseks elektrikarjust kombineerida tugeva ja vähemalt 1,5 meetri kõrguse võrkaiaga, samuti võib kasutada visuaalseid, akustilisi ja karude jaoks ebameeldivat lõhna eritavaid peleteid.

Keskkonnaamet hüvitab karu tekitatud kahjustused mesinikele ja karjakasvatajatele. Samuti hüvitatakse asjakohased kulutused, mis on tehtud rünnakute vältimiseks.

Taliuinakust ärganud karud on näljased ja pahurad, poegadega emakaru võib inimese läheduses olla argessiivne. Seega ei tohi metsas karuga kokku juhtudes mingil juhul asuda looma jälitama või karupoegade olekut ümber korraldama. Ootamatu kohtumise puhul on ainuõige teguviis koheselt rahulikult taanduda, manitses Talvi.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
pook
pook

Nüüd ei tasu oma nina Paralepa metsa toppida.
Ohutum on raudteejaama pargis sõpradega tšillida.

maali
maali

rahulikult taanduda 😀
nii et s…..rida järgi 🙂

Medja
Medja

Naabrimees jäi ellu Paralepa -Rohuküla terviseteel uitades…
Haigekassat polnud ja haavad kasvasid kokku…

wpDiscuz