Sotsid tahavad Lääne–Nigula volikogu rahvale avada

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Foto: Arvo Tarmula / arhiiv
Kuula artiklit, 3 minutit ja 54 sekundit
0:00 / 3:54
Foto: Arvo Tarmula / arhiiv
Foto: Arvo Tarmula / arhiiv

Lääne-Nigula vallavolikogu vastasrind loodab, et komisjonide istungite salastamise nõue õnnestub maha hääletada. Komisjonide istungite sulgemise poolt on valimised võitnud valimisliit Tasakaal, kes ühendab endisi vallavanemaid.

Ettepaneku muuta komisjoni istungid lahtiseks tegi volikogule majanduskomisjon, mile esimees Renek Loorens (SDE) ütles, et kinniseks kuulutamine ei ole põhjendatud. Kui tekib vajadus, võib komisjoni esimees istungi kinniseks kuulutada.

„Mina ei karda avalikku istungit,” ütles Loorens. „Volikogu töö on avalik töö.”

Lääne-Nigula vald loodi mullu, kui liitusid Oru, Risti ja Taebla vallad.

Varem Oru volikokku kuulunud Loorensi sõnul ei ole komisjonidega siiani „mingit jama olnud”.

Ka Oru vallavolikogu komisjonide istungid olid kinnised, samuti Ristil. Suurt tungi koosolekule ei olnud.

Volikogu aseesimees Andres Liiv (SDE), kes varem juhtis Risti volikogu, pooldas samuti lahtiseid koosolekuid.

Volikogu hääletas 22. jaanuaril, et komisjoni istungid on kinnised, see ei ole veel lõplik otsus, sest põhimäärus jäi vastu võtmata.

Kuigi põhimäärus oli kavas teise lugemise järel vastu võtta, tuli sellele istungil nii palju muudatusettepanekuid, et volikogu otsustas teha kolmanda lugemise ja võtta määrus vastu 26. veebruaril.

„Usun, et tuleb uus ettepanek,” ütles Liiv, „ ja istungid tehakse Lääne–Nigula vallas ikkagi avatuks.”

Lääne–Nigula volikogus on 9 komisjoni ja sinna kuulub peale volikogu liikmete ka muid inimesi.

Haapsalu linnavolikogu juhatuse ja alatiste komisjonide istungid on avalikud. Vähe sellest, volikogu kaasas komisjonidesse ka vabatahtlikke linnakodanikke. Lääne–Nigula vallavolikogu hääletas valla põhimääruse eelnõusse klausli, et volikogu komisjonide istungid on üldjuhul kinnised, lahtisest istungist teatatakse eraldi.

Otsus tuli üle noatera, sest volikogu esimees Andres Kampmann pidi selle küsimuse kaks korda hääletusele panema. Esimesel korral jäid hääled 8 : 8 viiki, üks volinik oli erapooletu.

Teisel hääletusel oli 7 volinikku avalike istungite poolt, 9 oli vastu, üks taas erapooletu.

Eelarvekomisjoni esimees, varem Taebla vallavanem Ülle Erman ütles volikogus, et komisjoni meelest võiksid istungid olla kinnised. Ermani sõnul on tööd lihtsam teha, kui koosolekul osalevad vaid selleks määratud inimesed.

Kinniseid koosolekuid pooldas ka volikogu esimees Andres Kampmann. Kui volinik Renek Loorens küsis, kui suur on oht, et võõraid tuleb koosolekule ja see võib tekitada probleeme, vastas Kampmann, et ajakirjandus võib huvi tunda.

„Et tegemist on töökoosolekutega, kus teemasid alles räägitakse selgeks, võivad avalikuks saada tööversioonid,” seisavad volikogu protokollis Kampmanni sõnad.

„Kui osalejaid on palju, ei ole arutelu nii töine,” ütles Kampmann eile Lääne Elule. „Isekeskis saaks komisjon rahulikult tööd teha ja liikmed arvamust avaldada.”

Kinniseid koosolekuid pooldas ka revisjonikomisjoni esimees ja külaelu komisjoni aseesimees Rutt Lillepea.

„Kui on vaja, saab koosoleku lahtiseks kuulutada,” ütles Lillepea.

Tema pooldas kinniseid koosolekuid seepärast, et muidu võidakse asju kontekstist välja rebida, pealegi ei valda kõrvaline inimene teemat.

Väljavõte Lääne–Nigula valla põhimääruse eelnõust

§ 18. Komisjoni koosolek
/…/
(5) Komisjoni koosolekud on kinnised. Koosoleku juhataja võib kuulutada koosoleku avalikuks, kui koosoleku päevakorras olevaid küsimusi puudutavate andmete avalikustamine ei ole seadusega keelatud või piiratud.

Komisjoni koosolekust võivad sõnaõigusega osa võtta vallavanem, vallavalitsuse liikmed, komisjoni mittekuuluvad volikogu liikmed ning komisjoni esimehe poolt koosolekule kutsutud isikud.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
möh
10 aastat tagasi

„Kui on vaja, saab koosoleku lahtiseks kuulutada,” ütles Lillepea.
Tema pooldas kinniseid koosolekuid seepärast, et muidu võidakse asju kontekstist välja rebida, pealegi ei valda kõrvaline inimene teemat.
Kohe volikogukokku ja teema valdaja?!
Lubage naerda 😀

Ahto
10 aastat tagasi

Väga hea ! Ausat ja avalikku valitsemist lubasid sotsid ka oma valimiskampaanias.