Andrus Karnau: Tervist, härra peaminister!

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Advokaat Kaja Kallase kiire tõus Reformierakonna üheks tähelepanuväärsemaks poliitikuks viis paratamatult mõttele, et temast võiks saada partei uus liider. Kui peaminister Andrus Ansip teatas mullu iseseisvuspäeva kõnes, et uut valitsust ei moodusta, oli selge, et partei vajab juhti. Kallas paistis selleks sobivat väga hästi. „Tervist, proua peaminister!”

Kaja isa, Euroopa Komisjoni transpordivoliniku Siimu otsus hakata hoopis ise järgmiseks peaministriks lõi kaardid segi. Kui neid ridu kirjutan, reede ennelõunal, istub Siim Kallas ilmselt lennukis, olles teel Tallinna poole, et jõuda õhtul Reformierakonna peaministri vahetamise koosolekule.

Kaja Kallase nihutamine mais toimuvate europarlamendi valimiste esinumbriks peaks andma tugeva tõuke Reformierakonna populaarsuse reitingule. Veetlev daam, oma erialal tippu jõudnud advokaat peab andma suure panuse peaministripartei võimul püsimisse. Pole kahtlust, et ta saab palju hääli, pääseb Brüsselisse. Seda ta suudab.

Infonappus annab alust kõige pöörasemateks oletusteks. Nii pole välistatud, et laupäeva hommikul on Eesti juba saanud uue peaministri. Et Ansip lahkub ja Siim Kallas asemele astub, on siiski enam–vähem selge. Millal? Kas tuleval nädalal? Pärast Euroopa Komisjoni volituste lõppu?

Peaministri vahetus tähendab uue valitsuse moodustamist. Kas Reformierakond vahetab välja ebamugavalt tugevaks konkurendiks kasvanud IRLi? Poliitikud on seni järjekindlalt kinnitanud, et valitsusliidu tervis on hea ja koostöö sujub. Et valitsuspartnerit vahetada, on vaja ka usutavat põhjendust. Kui jätta kõrvale heitlus valijate häälte pärast, siis seni neid põhimõttelistes küsimustes ei ole.

Valitsusremont ilmselt tuleb. Uus peaminister koostab oma meeskonna. Kes lahkuvad? Kes oma portfelli kaotavad? Kõige suurem küsimärk näib olevat keskkonnaministri Keit Pentus–Rosimannuse pea kohal. Tal on peaministri ambitsioon, ta on ka partei selles osas, kes on kiivalt kaitsnud erakonna senist käitumist salajase rahastamise skandaalis.

Peale ministrite isikute vahetamise on õhus ka portfellide vahetus. Reformierakond on pikka aega tahtnud saada majandusministri kohta, mistõttu pole välistatud Juhan Partsi liikumine näiteks rahandusministriks. Viimane vangerdus lubaks saata sujuvalt riigikokku Jürgen Ligi, andeka poliitiku, kes aga oma talumatu iseloomuga on kõiki ära tüüdanud.

Peaministri isiku uuendamine ei lahenda Reformierakonna peamist probleemi — usutavuse ja usalduse puudumist. Parteil võib küll olla parlamendis piisav kogus toetajaid, et püsida võimul, kuid ta on kaotanud tõsiseltvõetavuse.

Silver Meikari ülestunnistusest alguse saanud salajase rahastamise skandaal pole saanud lahendust.

Avalikkus ei tea tänaseni, kes rahastas Reformierakonda suurte summadega. Jutud ämma rahast, kuldmüntidest ja metsa müügist pole usutavad. Peaministri partei sai annetusi ärimeestelt, kelle nimesid avalikkus ei tea. Mida partei selle eest vastu andis? Isegi siis, kui nimetud rahapakid erakonna kontoris ei ole juriidiliselt kuri– või väärtegu, on see ühiskonnas kokkulepitud normide rikkumine. Reformierakond on varjatud rahastamise teemal ligi kaks aastat vassinud ja tõde varjanud.

Toonane partei peasekretär Kristen Michal on küll avalikkuse survel taandunud ministriametist riigikokku, aga sellega ei kaasnenud ei ülestunnistust ega vabandamist. Partei on teinud enda arvates kõik õigesti.

Peaaegu kaks ametiaega Euroopa Komisjoni voliniku ametis olnud Siim Kallas on ilmselt paljude meelest sobilik vahetus. Uus nägu, kes võiks anda partei populaarsusreitingule uue hingamise. Kallas ise pole ju saladust teinud, et tema eesmärk on olla võimul — praegu ja ka tuleva aasta märtsi valimiste järel.

Kallase tulek sobib kõigile, kes ihkavad stabiilsust. Pole kahtlust, et Eesti valitsus jätkab ülikonservatiivset eelarvepoliitikat ja ettevõtete tulumaksuvabastus ei kao. Need kaks teemat on tähtsad ettevõtjaile, partei toetajaile. Aga pole kindel, kas see sobib ka valijaile.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
ahaaaa
10 aastat tagasi

Kallas on viimane,keda rahvas peaministri ametikohal näha tahaks. Esmalt lahendaks miljonite küsimuse ja taastaks mälugi,siis hakkaks edas vaatama. Ei taha mõeldagi,mis summad peaministritoolil kaduma hakkavad või millistes küsimustes väidetavalt tulevase peaministri mälu võib alt veadada. Kallas on üks nendest inimestest,kelle suhtes rahvas on igasuguse usalduse kaotanud ja ma ei usu,et just selline inimene on peaministriks sobiv kandidaat! Kahjuks ei huvita siin riigi rahva arvamus enam kedagi.

Ü.
10 aastat tagasi

Ei ole nõus, et Kallas sobib stabiilisuse ihalejaile. Pigem rõõmustavad Kallase üle need, kes soovivad Eestile laiemat visiooni. Kallas on tugev visionäär ja selgete seisukohtadega. Ma usun, et lõppeb eurostatiga enda välja keerutamine ja Eesti riik saab eesmärgipärasema poliitika.Eelarve on poliitika instrument, mitte eesmärk.