Lugeja küsib: kas tööandja saab nõuda, et töötervishoiuarst tuleks ettevõttesse kohapeale?

Lääne Elu

info@le.ee

Risti perearsti Hingi Kalbergi kabinet. Foto: erakogu

Vahetasime töötervishoiuteenuse pakkujat ja oleme veidi segaduses. Eelmine teenusepakkuja käis meil tootmises töökeskkonda vaatamas ja inimestega suhtlemas, aga uus seda teha ei soovi, ta saab vajaliku info riskianalüüsist. Kas tööandja saab nõuda, et töötervishoiuarst tuleks ettevõttesse kohale?

Töötervishoiuarsti kohustus tutvuda töötaja töökeskkonna ja töökorraldusega töökohal on sätestatud sotsiaalministri 24.4.2003 määruses nr 74 „Töötajate tervisekontrolli kord”, § 5, lg 4. Selleks, et töötervishoiuarst saaks hinnata konkreetse töö või töökorralduse sobivust konkreetsele töötajale, peab ta lisaks töötaja terviseseisundile olema kursis ka sellega, millist tööd ja millises töökeskkonnas inimene teeb. Loomulikult tutvub töötervishoiuarst ka riskianalüüsiga, kuid paraku ei ole alati kõik ohud riskianalüüsis kajastatud või on nende võimalikku mõju alahinnatud. See tähendab omakorda, et ainult sellisele infole tuginedes tehtud otsus ei anna kindlust, et töötajale tehtav töö ja töökeskkond tõesti sobib.

Riskianalüüsis võivad mõned teemad, mis tunduvad igapäevases töökeskkonnas tavapärased, jääda tähelepanuta. Näiteks müras töötamine või ohtlike kemikaalide kasutamine. Töökohta külastades on aga kohe kuulda, et töökeskkonnas on tugev müra või näha ja tunda, et kasutatakse ohtlikke kemikaale. Seega töötervishoiuarst saab töökeskkonda külastades parema arusaama töökeskkonnast ja nii täidavad ka tervisekontrolli tulemused eesmärki. Tervisekontrolli tehakse ju selleks, et säästa töötajate tervist ja avastada võimalikult varakult terviseprobleemid, et nende süvenemist saaks pidurdada. Kui aga tervisekontrolli tehakse lihtsalt nõude pärast, on raha küll kulutatud, aga töötajate tervis ei pruugi olla säästetud.

Töötervishoiuteenus on nagu iga teine teenus – esmalt tuleb selgeks mõelda, miks seda vaja on ja vajadusest lähtuvalt valida ka koostööpartner. Kui koostöö ei suju või koostööpartneri tegevus ei vasta ootustele, tuleks sellest esmalt koostööpartnerile teada anda ja püüda leida lahendus. Kui olukord ei parane, tuleb koostööpartnerit vahetada.

Piret Kaljula

Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments